Kapat

2018 Kanlı Ay Tutulması Hakkında 5 Önemli Bilgi

Anasayfa
Gündem 2018 Kanlı Ay Tutulması Hakkında 5 Önemli Bilgi

Beklenen gün geldi! Dünyada ki her insanın merakla beklediği kanlı ay tutulması olarak bilinen ayın kızıl bir hale bürünmesi bugün gerçekleşiyor. Yüzyılda bir karşılaşılan süresi en uzun olan ay tutulması hakkında çoğu yerde arayıp bulamayacağınız en önemli 5 bilgiyi size vereceğiz. Bu ay tutulmasında, dünyanın uydusu olan ay tamamıyla Dünya’nın gölgesinde kalacak.Bu gece gözlem severler için çok hoş bir görsel şölen ortaya çıkacak. Hadi gelin bu 5 bilgiye birlikte göz gezdirelim 🙂

 

 

Kanlı Ay Tutulması Saat Kaçta Gözlemlenebilecek ?

İlk tutulması Ocak ayında gerçekleşen Ay tutulması tam 7 ay sonra tekrardan bize tüm güzelliğini göstermeye hazırlanıyor. 6 kıta ve Rusyadan gözlemlenebilecek olan Ay tutulması saat 20.13 civarlarında ilk evrelerini gözlerimiz önüne sermeye başlayacak. Saat 2.30 civarı ise bitmesi tahmin ediliyor. Yaklaşık 6 saat sürecek olan Ay tutulması bu yüzden yüzyılın ay tutulması olarak görülüyor. Saat 22.30-01.13 arası ise ay tutulmasının tam anlamıyla gerçekleştiğini ve ayın kapkara olduğunu görebileceğiz.Fakat ülkemizde Ay tutulmasının gözlemlenme saati 22.00 olarak tahmin ediliyor.

Önerilen Yazı  5 Madde ile Black Friday Nedir ?

 

 

Kanlı Ay Tutulması Neden ve Nasıl Gerçekleşir ?

Dünya’nın Güneş ve Ay’ın arasına girdiğinde yerkürenin yarattığı gölge Ay’ın görünen yüzünü tamamen kapatacak. Bu sebepten dolayı Ay, tutulma olayı gerçekleştiği anda tam olarak kaybolmadığı için yani şöyle açıklayalım 6 saatlik bir tutulma içerisinde Ay tamamen karanlık duruma 1 saat 43 dakika gibi bir süre içerisinde geçecek. Bu süre dışında tam kaybolma olmadığından ve Dünya’dan Aya yansıyan güneş ışınları sebebiyle Ay’ın rengi kızıl bir görsellik kazanacağından bu olaya Kanlı Ay tutulması ismi verilmiş. Aynı zamanda, Güneşin kızıl – turuncu renkli ışınları için Dünya’nın atmosferinin son derece şeffaf bir yapıda bulunması ve bu ışınların tutulma sırasında Ay’ın yüzeyine oldukça etkili bir şekilde yansımasına sebebiyet verdiği için Kanlı Ay Tutulması meydana gelmektedir.

Önerilen Yazı  29 Ekim'e Dair İçinizi Coşturacak 11 Tweet

 

 

2018 Kanlı Ay Tutulmasının Evrelerinin Başlangıç Saatleri Nelerdir ?

  • 27 Temmuz saat 20.15 -> Kısmi Tutulma başlangıcı
  • 27 Temmuz saat 21.25 -> Parçalı Tutulma başlangıcı
  • 27 Temmuz saat 22.30 -> Tam Tutulma başlangıcı
  • 27 Temmuz saat 23.22 -> Azami Tutulma
  • 28 Temmuz saat 00.14 -> Tam Tutulma sonu
  • 28 Temmuz saat 01.19 -> Parçalı Tutulma sonu
  • 28 Temmuz saat 02.29 -> Kısmi Tutulma sonu

 

 

Bir Sonraki Ay Tutulması Ne Zaman Gözlemlenecek ?

Kuzey Amerika’dan görülebilecek bir sonraki kanlı ay tutulması 21 Ocak 2019’da gerçekleşecek . O gün gözlemlenecek Ay tutulması 1 saat 2 dakika sürecek ve tutulma özellikle Batıdan gözlemlenebilecektir. O yıl ayrıca, ilk defa aya iniş denemesi olan Apollo 11’in lansmanının 50. yıl dönümü olan 16 Temmuz 2019’da kısmi bir tutulma görülecek.

Önerilen Yazı  Dünyadaki 5 Farklı Kahve Kültürü

 

 

Ay Tutulmasını İzlemek İçin Bilinmesi Gerekenler

Ay tutulmasını izlemek için büyük çaba gerekmiyor. Ay’ı ve gökyüzünü net biçimde görebileceğiniz bir konum ve bir sandalye yeterli olabilir. Hava durumunu kontrol edin, ısıya uygun giyinin.Ay tutulmasını görebileceğiniz uygun bir konum bulun. Dünya’da gece olduğu kentlerde bu mümkün. Ancak yapay ışıkların ve hava kirliliğinin bulunmadığı taşra, en açık gökyüzüne ve izleme koşullarına sahip noktalar en iyi gözlem yerleridir.Kişisel güvenliğinizi ciddiye alın. Karanlıkta yalnız yürümeyin. Arkadaş ve ailenize nerede olduğunuzu haber verin.

 

Ay tutulmasını internet üzerinden canlı gözlemlemek isteyenler için belirli yayın siteleri bulunabilir. Bunları ay tutulması öncesi araştırarak bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir