Kapat

5 Madde ile Black Friday Nedir ?

Anasayfa
Gündem 5 Madde ile Black Friday Nedir ?

Herkesin sabırsızlıkla beklediği indirimlerin geldiği ve alışveriş yapmak için bekleyen büyük bir çoğunluğun bu zamanda ortalıklara döküldüğü ve Black Friday olarak adlandırılan bu çılgınlık nereden geldiği pek aşikardır. Black Friday nedir diye sorulduğunda herkesin aklına alışveriş gelmesinin sebebi indirimlerin olmasından dolayı kaynaklanır. Fakat gel gelelim ki neden ismi Kara Cuma olarak nitelendirilmiştir ?

 

 

5 Black Friday Nedir ?

ABD’de alışveriş için ortaya çıkan bir indirim günüdür. Fakat ilk başlarda ismi Black Friday değildir. 1932 yılından bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir. Black Friday resmi tatil sayılmaz ve Amerika Birleşik Devletlerinde ilk şükran gününden sonra gelen Cuma günü indirimli satışların yapıldığı bir gündür.

Önerilen Yazı  Türklerin Kullandığı 5 Alfabe

 

 

4 Neden Kara Cuma Deniyor ?

Bu indirimli satış gününde tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday ismini almıştır. Bundan öncesinde böyle bir isme sahip olmayan sadece indirim günü olarak bu günün bu isim ile anılmasında ki asıl sebep ise mağazalarda oluşan yoğunluklar ve insanların bu indirimden daha çok yararlanıp daha fazla şey almalarından dolayı bir birleriyle girdiği kargaşadan alınır. Böylesine indirim yapılan bir günde de kazaların arttığı için ismi 1961 yılından itibaren Kara Cuma olarak adlandırılmaktadır.

Önerilen Yazı  Ruh Halinizi İyileştirecek 5 Yiyecek

 

 

3 Sadece Amerika’da Yok

İlk başta Amerika Birleşik Devletlerinde kutlanmaya başlayan Black Friday günü daha sonrasında İngiltere ve Kanada’da kutlanmaya başlamıştır. Fakat İngiltere ve Kanada’da Black Friday günü Amerika Birleşik Devletlerinden farklı bir günde kutlanmaktadır. Son zamanlarda da bazı mağazalar Amerika da ki gibi Black Friday çılgınlığına uyarak indirim yapmaktadırlar.

 

 

2 Gerçekten Çok mu İndirim Var ?

Bazı mağazalar ürünlerini imal fiyatına satar iken bazı mağazalar ise önce fiyatları şişirip sonrada normal satış fiyatının biraz altında satarak prim yapmaya çalışırlar. Yani temelde bu teoride bazı mağazalar gerçekten ve gerçekten indirim yapar iken bazı mağazalarda bu indirimden prim yapabilmek adına bu tür oyunlara girerler.

Önerilen Yazı  En Çok Kazandıran 5 Meslek Hangileridir ?

 

 

1 Sadece Gerçek Ürünlerde mi İndirim Oluyor ?

Tabi ki hiç öyle şey olur mu ? Sanal oyun mağazalarından tutunda aklınıza gelebilecek her türlü her şeyde sistemin yöneticilerinin istediği şekilde Black Friday indirimleri geçerlidir. Daha da ufkumuzu genişletir isek araba galerilerinin de arabaları satabilmek için yapmış olduğu indirimleri göz önünde bulundurabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir