Kapat

Aç Karınla Yapmamanız Gereken 5 Şey

Anasayfa
Gündem Aç Karınla Yapmamanız Gereken 5 Şey

Çoğu zaman günün belirli saatlerinde yapılmaması gereken bir çok alışkanlıklar olduğunu kabul ediyoruz. Yine çoğumuz aç karnına yapılan bazı alışkanlıklar da zaman içerisinde ediniyoruz. Bu yazımızda sabahları aç karnına ilk iş olarak yapılmaması sizin açınızdan iyi olacak bazı değişik şeyleri anlatmak istiyoruz. Bunları sizde kendi sağlığınız için not alın ve bunlardan uzak durmaya çalışın.

 

 

5 Anti-Enflamatuvar Almak

Bazı ilaçları aç karnına almak tavsiye edilmez ve bu anti-enflamatuvarlar için de kesinlikle geçerlidir. Aspirin, parasetamol ve bu özelliklere sahip diğer ilaçlar aç karnına kesinlikle alınmamalıdır. Bunun sebebi, aç olmanın bunların etkisini azaltmasının yanı sıra, mide kanaması gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açmasıdır. Süt bu tür ilaçların olumsuz etkilerini azaltabilir, bu sebeple bunları süt ile almak iyi bir seçenek olabilmektedir. Diğer bir seçenek ise suyla almaktır.

Önerilen Yazı  Altın Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

 

 

4 Kahve İçmek

Sabah uyandığınız zaman ilk yaptığınız şey bir kahve içmek mi? Bu iyi bir fikir değildir çünkü kahve her ne kadar kafeinsiz olsa bile asit üretimini uyarmaktadır.Bunun anlamı, eğer aç karnına içerseniz, midede yanmaya ve sindirim sisteminde diğer sorunlara neden olabilmesidir. Eğer aç karnına kahve içmenin yanı sıra, bir de kahvaltı da yapmıyor iseniz, sizi bütün gün boyunca kötü bir ruh haline sokabilecek bir serotonin eksikliğinden muzdarip olabilirsiniz. Eğer aç karnına kahve içme alışkanlığını bırakmakta güçlük çekiyor iseniz, yapılacak en iyi şey kahveye krema veya süt katmaktır, çünkü içerdiği yağlar sayesinde aç karnına kahve içmenin olumsuz etkileri zaman içerisinde azalacaktır. Aynı zamanda doğal kahvenin seçilmesi ve dondurularak kurutulmuş kahvenin tercih edilmemesi de önemlidir.

Önerilen Yazı  Fındık Yemenin 5 Faydası

 

 

3 Alkol Almak

Eğer hiçbir şey yemediyseniz, alkol almak mide açısından bir bomba olabilir. Bunun sebebi, aç karnına alkolün emiliminin iki katına çıkmasıdır, bu da alkolün damar içi emilimi ile benzer bir etki oluşturması demektir. Eğer aç karnına alkol alırsanız, vücuttan çok daha yavaş bir şekilde atılacaktır, bu da daha güçlü bir akşamdan kalmalığa sebep olmaktadır. Aynı zamanda bu; karaciğeri, kalbi ve böbrekleri etkileyecektir. Herhangi bir nedenle aç karnına bir şeyler içmeniz gerekiyor ise, en iyi seçenek soğuk servis edilen ve daha yavaş emilen gazsız içecekleri tercih etmektir.

 

 

2 Sakız Çiğnemek

Sakız çiğnemek mideniz açısından iyi bir fikir değildir çünkü çiğneme hareketi ile ürettiğimiz klorhidrik asit, aç karnına mukozaya etki edebilir, bu da gastrite neden olabilir. Sakız çiğnemek istediğiniz zaman en iyi şey şeker, siklamat ve aspartam yerine ksilitol ve sorbitol gibi doğal tatlandırıcılar ile yapılan sakızları seçmektir. Her durumda, yemek yemiş bile olsanız, sakızı 10 dakikadan fazla kesinlikle çiğnemeyin.

Önerilen Yazı  Yaani Hakkında Çıkan 11 İronik Tweet

 

 

1 Egzersiz Yapmak

Eğer karnınız aç ise, yoğun egzersiz yapmamak en iyisidir. Bu kas kütlesini zaman içerisinde daha yoğun bir şekilde kaybetmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda, antrenmanınızı pek de etkin olmayan bir şekilde sonlandırırsınız çünkü yemek yemediyseniz vücudunuzda enerji de yoktur. Eğer karnınız aç ise, yoğun egzersiz yapmak yerine, aerobik egzersizler yapmayı denemek sizin için daha iyi bir alternatif olabilir. Eğer sindirim sisteminizde tekrar eden sorunlarınız var ise, herhangi bir egzersiz yapmadan önce yemek yemek en iyisidir, çünkü fiziksel aktivite mide sıvılarının üretimini uyarır ve bu da mide açısından kesinlikle iyi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir