Kapat

Adayaçayın 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Bitki Adayaçayın 5 Önemli Faydası

Bu mütevazı bitki,  2001 yılında Uluslararası Bitki Derneği tarafından ‘Yılın Bitkisi’ unvanına aday olarak görülmüştür. Adaçayı, dünya çapında yaygın bir tüketime sahip olan bitkidir. Adaçayı bitkisinin yaprakları kurutularak çay yapılır ve sıcak bir içecek olarak tüketilir. Aynı zamanda yaygın olarak yemeklere naif bir tat kattığı için mutfaklarda da kullanılmaktadır.Adaçayı 70-80 santimlik ağaçlarda yetişerek genel olarak ılıman iklimleri severler.

 

Ülkemizde İzmir taraflarında yetişmektedirler. Don olaylarının sık bir şekilde yaşandığı bölgelerde ve soğuk iklimlerde istediği sıcaklığın sağlanması adına etrafı diğer ağaçlarla kapatılmalıdır. A, C, B6 ve K vitamini açısından içeriği çok zengin bir besin kaynağıdır. Tam olarak A vitamini deposudur. Yüksek miktarda potasyum,kalsiyum, demir ve magnezyum içermektedir. İşte adaçayının bilinmesi gereken bazı önemli faydaları.

 

 • #1 Metobolizmayı ve Ruh Sağlığını Korur

  İçeriğinde bulunan zengin besin kaynakları nedeniyle genel anlamda metabolizmaya büyük bir oranda katkıda bulunur. Özellikle de kış aylarında soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara ve salgın hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra ruh sağlığımıza da büyük bir oranda katkıda bulunur. Ferahlatıcı bir içecek olan adaçayı beyin hücreleri adına önemli olan pek çok elementi içermektedir. Sinir sistemini yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Uyku sorunu olan kişiler için de faydalı geldiğini savunan uzmanlar vardır.

 • #2 Yaşlılığı Geciktirir

  Adaçayının yaprağı kan dolaşımının büyük oranda hızlanmasını sağlar.  Hücrelerin yenilenmesinde ve hasarlı hücrelerin onarılmasında büyük bir rol oynamaktadır. Hücrelerin yenilenmesinde çok miktarda içerdiği kalsiyum ve A vitamini de önemli bir rol oynamaktadır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar ciltte meydana gelen çizgileri ve kırışıklıkları gidermeye büyük bir oranda fayda sağlar. Adaçayı, serbest radikallerin büyük bir düşmanıdır. Kısacası bu muhteşem bitki, cilt sağlığınızı korur, genç kalmanızı sağlar ve pürüzsüz cilt sahibi olmanız açısından büyük katkıda bulunur.

 • #3 Alzheimer Hastalığına Karşı Korur

  Adaçayı düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman hafızayı güçlendirir. Bunun yanı sıra hafif Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli bazı hafıza kaybı durumlarında tedavi adına önerilmekte olan bir çay çeşididir. Bununla beraber yaşlanmaya karşı bağlı olarak meydana gelebilmesi muhtemel unutkanlık, bunama gibi zihinsel sorunlardan sizi korumak açısından büyük bir oranda yardımcı olur.

 • #4 Saç Sağlığını Korur

  Adaçayı yapraklarından çıkarılan yağ saç sağlığı açısından oldukça önemli bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Daha sağlıklı saçlara sahip olmak için bu yağ ile kafa derisine istediğiniz süre boyunca saçlarınıza yavaş bir şekilde masaj yapabilirsiniz. Bu sayede de dökülmeyen ve daha sağlıklı görünen saçların sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda yaşlılığın en büyük göstergesi olan beyaz saçlar için de adaçayı yağı kullanımı önerilmektedir. Bu yağı düzenli bir şekilde kullandığınızda saçınızdaki değişikliklerin sizde farkına varacaksınızdır.

 • #5 Kalp Sağlığını Korur

  Yaklaşık olarak iki tatlı kaşığı adaçayı ortalama 20 mg kalsiyum ve potasyumu içeriğinde bulundurmaktadır. Günlük olarak tüketilen adaçayı kardiyovasküler sistemin zaman içerisinde düzgün çalışması ve kalp ritminin sağlıklı bir şekilde devam etmesi adına büyük bir oranda iyi gelmektedir.Aynı zamanda kolesterolü dengeleyen sodyum içeriği nedeniyle dolaylı olarak olsa bile kalp sağlığına büyük bir oranda katkı sağlamaktadır.

 

Önerilen Yazı  Bahçe Nanesinin 5 Yararı

“Adayaçayın 5 Önemli Faydası” üzerine 1 yorum

 1. Çağdaş İpek says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir