Kapat

Ağız Kokusundan Kurtulmanın 5 Doğal Yolu

Anasayfa
Sağlık Ağız Kokusundan Kurtulmanın 5 Doğal Yolu

Kötü ağız kokusundan kurtulma da ağız sağlığına dikkat etmek oldukça önem taşımaktadır. Bu da düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanma ve dili kazıma yöntemi ile elde edilebilmektedir. Aynı zamanda  gün boyunca yeterli miktarda su içerek nefesinizi de bu sayede tazeleyebilirsiniz. Özellikle de yemeklerden sonra ağzınızı birkaç saniye su ile çalkalayarak bu sıkıntılardan büyük bir oranda kurtulabilirsiniz. Bu yöntem dişlerin arasına sıkışmış yemek artıklarını yumuşatıp ağzınızı temizlemeye yardımcı olacaktır. Su ile birlikte, mutfak dolabında bulunan hazır malzemelerle birlikte de ağız kokusunu kolay bir şekilde tedavi edebilirsiniz. İşte kötü nefesten kurtulmak için en etkili  doğal yöntemler.

 

 

5 Rezene

Rezene ağız kokusunu kontrol etmenize büyük yardımcı olur. Mükemmel bir ağız spreyi gibi görev yapar. Aynı zamanda antimikrobiyal özellikleri sayesinde de ağızda oluşan bakteriler ile mücadele eder. Nefesinizi tazelemek ve tükürük üretimini teşvik etmek adına yavaşça bir çorba kaşığı rezeneyi çiğnemeye başlayın.Aynı zamanda gün boyunca birkaç bardak rezene çayını da istediğiniz miktarda tüketebilirsiniz. Rezene çayı yapmak için bir fincan suya iki çay kaşığı kadar rezene tohumu atarak 10 – 15 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Ardından da afiyetle içebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Kahvaltı Yapmanın 5 Önemli Faydası

 

 

4 Karanfil

Karanfil nefesinizi tazeleyen ve kötü ağız kokusundan kurtulmanıza yardımcı olan çok yararlı antibakteriyel özelliklere sahip olan doğal bir çözüm yoludur. En kolay yöntem ise ağzınıza birkaç tane karanfil koyup iyice çiğnemektir. Bu yöntem sayesinde birkaç dakika içerisinde yavaş bir şekilde kötü ağız kokusu ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda karanfil çayı da yapabilirsiniz. Bir bardak su kaynatarak içerisine bir çay kaşığı karanfil ekleyin, 5 ila 10 dakika arasında kaynamaya bırakın. Bu çayı hem içebilirsiniz hemde bu çay ile günde iki defa gargara yapabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Tırnakta İltihap Oluşumunun 5 Nedeni

 

 

3 Maydonoz

Maydanoz içerisindeki klorofil maddesi kötü nefesi nötralize etmeye yardımcı olmaktadır. Nefesinizi yenilemek ve ağız kokusundan kurtulmak adına birkaç tane maydanozu sapları ile birlikte iyice çiğneyin. Maydonoz sevenler bunu yutabilir. Sevmeyenler çiğnedikten sonra maydonozu tükürebilir. Etkili sonuçlar almak için maydanozu sirkenin içine batırdıktan sonrada çiğneyebilirsiniz. Başka bir seçenek olarakta, maydanoz yapraklarını bir blender yardımı ile çekip suyunu güzelce çıkartın. Bu suyu yudumlayarak nefesinizi gün içerisinde tazeleyebilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda sindirim sisteminizi büyük bir oranda rahatlatacaktır.

 

 

2 Çay

Hem normal çay hemde bitkisel çaylar yardımıyla kötü nefes ve ağız kokusu ile mücadele etmeye yardımcı olabilir. Hem yeşil hem de siyah çayın içerisinde bulunan antioksidan polifenoller, kötü nefesden sorumlu bakterilerin büyümesini durdurmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda adaçayı gibi diğer bitkisel çayları da tüketebilirsiniz. Örneğin bir fincan sıcak suya bir çay kaşığı kurutulmuş adaçayı ilave ederek beş dakika demleyin ve bu çayı günde iki defa için. Ağız kokusunu kısa sürede ortadan kaldıracaktır.

Önerilen Yazı  Sağlıklı Kilo Vermek İçin En Önemli 5 Kural

 

 

1 Elma Sirkesi

Elma sirkesi pH dengeleyici etkileri sayesinde kötü ağız kokusunu gidermek adına harika bir çözüm yolu sunar. Tercihinize bağlı olarak, bu ilaçların herhangi birisini kullanabilirsiniz.Bir bardak su içine bir çorba kaşığı çiğ, filtresiz elma sirkesi karıştırın ve yemek yemeden önce bu karışımı için. Sirke sindirime yardımcı olmasın yanı sıra kötü ağız kokusunu büyük bir oranda tedavi etmeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bir bardak suya bir miktar elma sirkesi katıp bununla da ağzını gargara yaprak kötü nefesten kısa sürede kurtulabilirsiniz.

“Ağız Kokusundan Kurtulmanın 5 Doğal Yolu” üzerine 1 yorum

  1. Bekir says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir