Kapat

Ağız Kokusunu Gidermenin 5 Yolu

Anasayfa
Sağlık Ağız Kokusunu Gidermenin 5 Yolu

Ağız kokusu veya nefes kokusu ağızda hoş olmayan kokuyu karakterize etmektedir. Kötü nefes sebepleri; tütün ürünleri, kötü diş hijyeni, sağlık sorunları, ağız kuruluğu, ağız enfeksiyonları, diş problemleri ya da ilaçlı gıdalardan oluşur.Ağız kokusu belirtileri dil üzerinde hoş olmayan koku veya tat, ağız kuruluğu ya da dil üzerinde beyazlık biçinde ortaya çıkar.

 

Ağız kokusu tedavisi arasında başlıca olanlar ise sigarayı bırakma ve kötü beslenme alışkanlıklarını değiştirme, uygun diş hijyeni, gargara gibi uygulamalar olabilmektedir. Ağız kokusu genel olarak sigarayı bırakma ve kötü nefes kokularına sebep olan gıdalardan kaçınarak doğru diş fırçalama ile önlenebilmektedir.Kötü nefes ya da ağız kokusu olarak bilinen hastalık kronik yada geçici olabilmektedir. Bunun için ise ağız kokusu bütün önlemleri almanıza rağmen geçmiyorsa sindirim sistemi başta olmak üzere diğer sağlık sorunlarından kaynaklanabilir ve mutlaka doktorunuza başvurarak sorunun asıl kaynağını belirlemeniz sizin açınızdan oldukça önemlidir. İşte ağız kokusunu gidermenin bazı yolları.

Önerilen Yazı  Ananasın 5 Önemli Faydası

 

 • #1 Bol Bol Su İçin

  Şimdiye kadar yapılan araştırmalar sonucunda, dehidratasyonun ağız kokusuna en çok sebep olan etkenlerin başında olduğunu ortaya koymaktadır. Az su içmek ağız kokusuna sebep olan bakterilerin temizlenmesine engel olmaktadır. Ağız içinde bulunan mikroplar gün boyunca alınan gıdalardan arta kalan gıdalardan beslenirler  ve bu durum da ağız kokusuna sebep olmaktadır. Dolayısı ile düzenli olarak su tüketmek ağız kokusunu azaltmak açısından en iyi çözüm yoludur.

 • #2 Çinko Eksikliği

  Çinko içeren gıdalar almak ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur, aynı şekilde aksi durumda çinko eksikliği ağız içerisindeki mikropların artmasına sebep olmaktadır. Düzenli olarak kabak, kabak çekirdeği, kakao gibi çinko açısından büyük oranda zengin besinler almak ağız kokusunu azaltabilir veya tamamen giderebilir.

 • #3 Probiyotikler

  Bağırsak sağlığının bozuk olması da ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Bağırsak sistemindeki hastalıklardan dolayı meydana gelen ağız kokusu probiyotik içeren besinlerin tüketilmesi sonucunda giderilebilir. Yoğurt, lahana turşusu gibi besinler alınarak sorun tamamen ortadan kaldırılabilir. Özellikle de yatmadan önce düzenli olarak yoğurt tüketimin aynı zamanda birçok faydası bulunmaktadır.

 • #4 Sebze ve Meyve Tüketimi

  Neredeyse bütün sebze ve meyvelerin sağlık açısından faydaları farklıdır ama genel anlamda özellikleri ilk ağızla temas ettiklerinden dolayı ağız sağlığına oldukça fayda sağlamaktadırlar. Bunun biz farkında bile bazen farkında olamayabiliyoruz. Sebze meyvelerin içerdikleri mineraller ağız içerisindeki mikropların ve zararlı bakterilerin ortadan kalkmasını büyük bir oranda sağlarlar.

 • #5 Isırgan Otu Çayı

  Kötü nefes vücudun içerisinde fazla miktarda bulunan metaller, maya  ve diğer toksinlerin birikmesinden kaynaklanıyor olabilmektedir. Sağlıklı diyetler uygulanarak bu sorun zaman içerisinde ortadan kaldırılabilir. Bunun için ısırgan otu veya ısırgan çayı tüketmek oldukça faydalıdır. Isırgan otu, kanı arındırmak ve vücuttaki toksinleri ortadan kaldırmak açısından önerilen en etkili bitkilerdendir. Isırgan otunun diğer bir önemli katkısı da böbrek yoluyla ürik asit atılımını sağlar, dolayısıyla sindirim sistemini de temizleyerek ağıza doğru geğirme yolu ile oluşmakta olan kötü kokulu gaz atmaya da faydalıdır. Günde yaklaşık olarak 1-2 bardak ısırgan otu çayı veya suyu alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir