Kapat

Akciğer Sağlığını Geliştiren 5 Gıda

Anasayfa
Sağlık Akciğer Sağlığını Geliştiren 5 Gıda

Genel olarak beslenme rutinimiz akciğerimizi etkilemektedir. Sonuç olarak akciğerler yaşamamız için gerekli olan oksijeni dağıtmaktan sorumludur. Akciğerin düzenli bir şekilde çalışır halde olması aynı zamanda bizi pek çok hastalıktan uzak tutmaktadır. Dokuları oldukça hassas olduğundan dolayı bozulmaya oldukça meyillidir. Özellikle de bir kişinin sürekli olarak hava anlamında kirli bir ortama maruz kalması durumunda doğrudur. Akciğerlerimizi korumaya yardımcı olmak için bazı olumlu alışkanlıkları benimsemek oldukça önemlidir. Bu yazımızda, akciğerleri arındırmak açısından size yardımcı olabilecek 5 gıdadan bahsedeceğiz.

 

 

5 Havuç

Havuç bilindiği kadarıyla süper yiyecekler grubuna dahildir. Havuç içeriğinde oldukça önemli olan A,C ve E vitaminlerini barındırır. Bütün bu vitaminler doku ve epitel hücrelerinin onarımını uyarmak açısından oldukça gereklidir. Özellikle de çiğ halinde tüketildiği zaman akciğerlerde tutulmakta olan toksinleri ortadan kaldırmaya büyük bir oranda yardımcı olurlar. Havuçtan fayda sağlamak için havuç suyunu kullanmanız sizin için yararlı olacaktır. Havuç suyunu ise günde 2 veya 3 kez içebilirsiniz. Salatalarınızın içerisine çiğ havuçları ilave edebilirsiniz ve aynı zamanda güveç yapımında da kullanabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Avokadonun İnsan Sağlığına 5 Faydası

 

 

4 Yeşil Çay

Yeşil çay, insanların büyük oranda kilo vermelerine yardımcı olması sebebiyle oldukça popüler bir hale gelmiş bulunmaktadır. Aynı zamanda yeşil çay sağlıklı akciğerlerin bir anahtarıdır. Yeşil çay içeriğindeki güçlü orandaki antioksidanlarla anti inflamatuvar maddeler sağlamaya büyük bir oranda yardımcı olur. Organların dokularını korumaya da büyük bir oranda faydalıdır. Yeşil çayı da haftada en az olmak üzere 3 kez bir defa içmeniz gerekmektedir. Detoks sularınızda da yeşil çayı kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Önerilen Yazı  Yeşil Çayın 5 Faydası

 

 

3 Greyfurt

Turunçgilleri düzenli bir şekilde tüketiyor olmak hücre oksidasyon sürecine müdahale eden toksinleri yok etmek açısından oldukça önemlidir. Greyfurttan bahsedecek olursak oldukça düşük kalorilidir ve akciğer sağlığı açısından oldukça çok faydası bulunmaktadır. Oksijen ile ilgili olan hücre aktivitesini arttırmaya yardımcı olur ve kötü niyetli olan tümörü de engellemeye yardımcı olur. Greyfurtun kullanımı ise, greyfurt suyunu haftada yaklaşık olarak 2-3 kez aç karnına içiniz.

 

 

2 Sarımsak

Sarımsak, bronşları toplamak açısından büyük bir oranda yardımcı olan bir element olarak bilinmektedir. Ayrıca solunum sorunlarına sebep olan engelleri azaltmaya yardımcı olur. Antioksidan ve anti inflamatuvar ajanları akciğer sağlığını güçlendirmeye katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda serbest radikallerin sebep olduğu doku bozulasınında zaman içerisinde en az seviyeye indirilmesine yardımcı olur. Sarımsağı yaklaşık olarak her gün olmak üzere bir diş yiyin. Ayrıca yaptığınız çorbalara ve yemeklere de eklemeyi ihmal etmeyin.

Önerilen Yazı  Shea Yağının 5 Önemli Faydası

 

 

1 Keklik Otu

Baharat olarak yemekleri pişirmek amacıyla kullanılan bu bitki solunum ve solunum sağlığı anlamında oldukça büyük bir yardımcıdır. Asimile edildiği zaman,dokuları etkilemekte olan toksinlerin zaman içerisinde ortadan kaldırılmasına yardımcı olan temizleyici ve antioksidan özellikleri içeriğinde barındırır.Keklik infüzyonunuzu hazırlayarak günde bir defa için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir