Kapat

Alt-Üst Soy Sorgulama Nedir ?

Anasayfa
Gündem Alt-Üst Soy Sorgulama Nedir ?

Kısaca söyleyecek olursak alt üst soy sorgulama ile soyağacı bilgilerinize ulaşabilmektesiniz ve bunu e-devlet girişiniz ile yapabilmektesiniz. E-devlet sisteminin getirdiği son yeniliklerden birisi alt üst sorgulamadır.

 

E-devlet’e giriş yaptıktan sonra, alt-üst soy bilgisi sorgulama talebinizi iletmenizin ardından, talebiniz alınır ve en kısa sürede hazırlanır. Bu hazırlama işlemi yaklaşık iki saat sürmekte olup, değişiklik gösterebilmektedir.

 

Bilgilerinizin hazırlanmasının ardından, doğrulanmış e-posta adresinize ya da telefon numaranıza bilgilendirme mesajı gelmektedir. Doğrulama yapmak için ‘Bilgilendirme Tercihleri’ni kullanabilmektesiniz. Böylece 1800’lü yıllara kadar soyağacınızı sorgulayabilmektesiniz.

Önerilen Yazı  Wikipedia'dan Sonra Bilgiye Ulaşacağınız 5 Yer

 

Alt – üst sorgulama sayfasının ilk aktif olduğu gün, 737 bin 237 kişi soyağacını araştırmıştır. Bu belgelerde kişiler yalnızca kendi alt ve üst soy bilgilerini alabilmektedir. 6698 sayılı kanına göre ‘Kişisel Verilerin Korunması’ gereğince, örneğin kardeşler gibi yan soylara ait bilgiler paylaşılamıyor.
Yoğunluk sebebiyle geçici olarak durdurulmuş olan alt üst soy sorgulama tekrar açılınca tekrar yoğun bir ilgi ile karşılaşıldı. Saatte yaklaşık 200 bin belge oluşturulmasından anlaşılacağı üzere herkes soyağacını oldukça merak ediyor.

Önerilen Yazı  Mutlu Olabilmek İçin 5 Adım

 

 

E-Devlet Alt Üst Soy Ağacı Nasıl Sorgulanır ?

İşlem oldukça basit bunun için e – devlet’e girmeniz ve ‘alt – üst soy bilgisi sorgulama’ya tıklamanız yeterli. Eğer daha önce hiç e-devlet girişi yapmadıysanız ve bir şifreniz yoksa yakındaki bir PTT’den şifrenizi alarak e-devlet girişinizi sağlayabilirsiniz.

 

Giriş için şahsınıza ait TC kimlik numarası ve PTT’den aldığınız şifre yeterlidir. E-imza ya da mobil imza gerektiren hizmetler içinse e-imza veya m-imza hizmete göre gerekebilmektedir. İlk şifrenizle giriş yaptıktan sonra yeni bir şifre oluşturmanız için bir pencere açılmaktadır. Uyarıları okuyarak yeni şifrenizi oluşturun ve kimseyle paylaşmayın.
Şifrenizi unutursanız PTT’den yeni bir şifre alabileceğiniz gibi e-devlet şifresine giriş yaparak yeni şifre belirleyebilirsiniz. Şifre işlemlerinizi kendiniz gerçekleştirmek istiyorsanız e-posta ya da cep telefonu numaranızı doğrulamış olmanız gerekmektedir.

Önerilen Yazı  Arzuladığınız İşi Bulmanın 5 Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir