Kapat

Altın Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

Anasayfa
Gündem Altın Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

Altın hakkında bilinmeyen şeylerden önce en bilinen şeyden bahsedelim. Altın dünya üzerindeki en değerli ve pahalı elementlerden birisi. Kolayca işlenebilen altın, namıdiğer sarı metal, dünya üstündeki imparatorlukların tarihini etkilemiş, nice büyük göçlere sebep olmuş ve ulusların sınırlarının belirlenmesinde etken olmuştur. Altın ayrıca yeni bilimsel araştırmalardan aşk hikayelerine bir çok alanda önemli rol oynamıştır. Kimisi onu yastık altında saklarken kimisi de kendisinde olmadığı için ağırlığınca takılmasını istemiştir. Nedir altını bu kadar önemli yapan konusu da merak uyandırıyor iken gelin hep birlikte bu ayarı belli olmayan altın hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

Önerilen Yazı  Yaani Hakkında Çıkan 11 İronik Tweet

 

 

1 Altının Değerindeki Yükseliş ve Düşüşler

Dünyada ne zaman ekonomik çalkantılar olsa bir çok insan en güvenli yatırım aracı olarak altına yönelir. Nihayetinde tarih boyunca insanların en çok çekim kuvvetine kapıldığı şey yer çekimi değil paradır. Altın da ekonomik olarak her zaman kendine has bir değere sahip olduğu için herkes en çok kendisinde olsun ister. İşte dönem dönem gerek ihtiyaç gerekse farklı yatırım yönelimlerinden dolayı dün üzerinde el değiştiren altının fiyatı zaman zaman dalgalanır.

 

 

2 Altının Kolay İşlenebilir Olması

Konulduğu kabın şeklini almasa da altın yapısından dolayı çok kolay işlenebilir olması neden altın zanaatkarları ve kuyumcular tarafından inanılmaz şekillerde işlendiğini anlamamıza yardımcı oluyor. Bir ons yani bir parça altının yaklaşık 80 kilometre uzunluğunda incecik bir kablo şeklinde işlenebileceğini bilseniz bu kablonun milimetrenin binde biri kalınlığında olabileceğini de bilmek isterdiniz. Bunu sadece merak edersiniz diye söyledim.

Önerilen Yazı  5 Madde ile Black Friday Nedir ?

 

3 Çoğu Altından Mücevher Yapılması

Altın bir çok alanda kullanılsa da her yıl çıkarılan altının yarısından fazlası mücevheratta kullanılmaktadır. Bazı kaynaklar her yıl madenlerden çıkarılan altının %60’ının değerli süs eşyası yapımında kullanıldığını belirtiyor. Hatta başka kaynaklar bu rakamın daha yükseğe, %80’lere bile çıktığını söylüyor. Bilgisayar parçaları, sağlık alanı ve ulusal devlet fonu yerine her yıl daha fazla altın yüzük, küpe ve kolye yapımında kullanılıyor.

 

 

4 Altının Yıllık Üretim Miktarı

Her yıl ortalama 2,5 ton altın çıkartılıyor. Son yıllarda ne kadar maden sayılarında azalma görülse de altının çoğu Güney Afrika’da çıkartılıyor. Amerika’nın yanı sıra Rusya, Avustralya ve Kanada dünyadaki altın piyasasının liderliğini elinde tutan ülkeler arasında bulunuyor. Bu da yıllık 55 milyon dolarlık bir altın üretimini beraberinde getiriyor.

Önerilen Yazı  Türklerin Kullandığı 5 Alfabe

 

 

5 Dünyada Ne Kadar Altın Var

Altın hakkında bilinmeyen şeylerden herhalde en başta geleni dünyada ne kadar altın olduğudur. Dünyanın en zengin iş adamlarından ve yatırımcılarından biri olan Warren Buffet, dünya üzerinde Mayalardan günümüze kadar çıkarılan altının bir küp şekline getirilse her yöne yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda olacağını söylüyor. Elbette bu altın miktarı çok fazla ama her zaman nadirliğini koruyacağı için değerini de koruyacaktır.

“Altın Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir