Kapat

Ananasın 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Sağlık Ananasın 5 Önemli Faydası

Ananas,görünüşü itibariyle pek çok meyveden farklıdır. Dış kısmı dikenli, yeşil yapraklı , çapraz çizgili ve altın rengindeki görünümüyle diğer meyvelerden oldukça farklıdır. Tropikal lezzet içeren ananas yılın bütün mevsimlerinde çarşıda pazarda kolay bir şekilde bulunabilir. Tabii ki güzel görünümü ve tadının yanı sıra sağlık açısından da oldukça faydalı bir meyvedir.

 

İçerdiği zengin A ve C vitamini yanında, potasyum ve kalsiyum yardımıyla çok geniş bir yelpazede sağlığımıza fayda sağlar. Ananasın içerdiği çok miktardaki besin kaynaklarıyla ananasın sağlığa olan faydaları saymakla bitmez. Ananas sağlıklı dişlerden serbest radikallerin yok edilmesine, antikanser özelliğinden kalp sağlığına kadar pek çok açıdan sağlığa oldukça faydalıdır. İşte sizler için hazırladığımız ananasın faydaları.

Önerilen Yazı  Avokadonun İnsan Sağlığına 5 Faydası

 

 • #1 Serbest Radikalleri Önler

  Ananas oldukça zengin bir antioksidan kaynağı olarak bilinmektedir. Bu serbest radikaller kanser ve kalp hastalıklarına zaman içerisinde sebep olurlar. Antioksidan özelliği sayesinde vücutta dolaşan serbest radikalleri önler ve zaman içersinde hücrelerin yenilenmesine büyük bir oranda yardımcı olurlar.

 • #2 Sindirim Sistemine Fayda Sağlar

  Genel anlamda diyet lifleri içermekte olan bütün besinler sindirim sistemi sağlığına ciddi anlamda katkı sağlarlar. Ananas da bol miktarda diyet lifini içeriğinde bulundurur, bunun yanında ise sindirim sisteminin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi ve olası hastalıklardan korunması açısından,  Bromelian ve C vitamine ile aynı zamanda destek olmaktadır.

 • #3 Hipertansiyonu Önler

  Ananas hipertansiyon problemlerinin çözümüne de aynı zamanda yardımcı olmaktadır. Genel olarak hipertansiyon hastaları açısından ananas diyeti önerilmektedir. Potasyumu yüksek miktarda olan ananas aynı zamanda kan basıncının dengelenmesine de zaman içerisinde büyük bir oranda yardımcı olur.

 • #4 Cilt Sağlığına Fayda Sağlar

  Günlük olarak tüketilen bir miktar ananas pek çok hastalıktan korunmanın yanında cilt sağlığımız açısından da oldukça önemlidir. İçerdiği besinler yardımıyla ve antioksidan özelliği ile deride meydana gelen enfeksiyonları da aynı zamanda önler. Akne sorunlarına karşı da etkilidir. Cildi güçlendirme gibi bir özelliği vardır. Zengin C vitamini içerdiğinden dolayı cildin yaşlanmasını geciktirir. Hücrelerin ve dokuların yenilenmesine yardımcı olur. Özellikle de göz kenarlarındaki sorunlar için bir miktar ananas suyunu yaklaşık olarak 10 dakika boyunca bu kısıma uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda çatlaklar ve kuruma için de faydalıdır.

 • #5 Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

  Ananas içerdiği bol miktarda C vitamini yardımı ile bağışıklık sisteminin en önemli destekçilerinden bir tanesi olarak bilinir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek genel anlamda bütün organların sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirmesine büyük bir oranda yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir