Kapat

Antik Çağlardan Günümüze Gelen 5 Güzellik Tüyosu

Anasayfa
Kadın Antik Çağlardan Günümüze Gelen 5 Güzellik Tüyosu

Her ne kadar güzellik ve cilt bakımı açısından günümüzde birçok ürün seçeneği olsa bile kişisel bakımın kökleri aslında çok daha eskiye dayanmaktadır. Eski zamanlarda kadınların kişisel güzellik amacıyla uyguladıkları yöntemlerin çoğu, hala geçerliliğini ve etkisini sürdürmeye bu dönemlerde de devam etmektedir. Yıllar geçse de eskimeyen bu yöntemlerin bazıları bunlardır.

 

 

5 Zeytinyağı

Geçmiş zamanlarda zeytinyağı, insanlar tarafından “altın” adıyla bilinmekteydi. Günümüzde ise birçok nemlendirici ürünün, şampuanın, bakım kreminin ve merhemin içerik özü olarak kullanılan zeytinyağı, aynı zamanda besin olarak tüketildiği zamanda içerisinde bulunan doymuş yağ oranıyla kilo vermeyi hızlandırmasının yanı sıra barındırdığı antioksidanlar sayesinde vücuda detoks etkisini yaratarak vücudun toksinlerden arınmasına büyük oranda yardımcı olmaktadır.

Önerilen Yazı  Güzel Kaşlar İçin 5 İpucu

 

 

4 Kil

Kil özellikle Orta Afrika ve Avusturalya’da yani toprağın bol olarak bulunduğu yerlerde güzellik rutinlerinin vazgeçilmez bir parçası olan kil, daha çok pürüzsüz ciltlere yönelik hazırlanan maskelerde kullanılmaktadır. Vücutta yarattığı peeling etkisi sayesinde gözenekleri açarak, kan dolaşımını ve hücre yenilenmesini sağlarken selülit oluşumunu da engelleyerek en aza indirir. Ülkemizde ise Dalyan / Muğla, Karahayıt / Denizli, Kaş gibi turistik yörelerde kil banyosu yapılan belirli yerler bulunmaktadır.

 

Önerilen Yazı  Selüliti Azaltmak İçin Yiyebileceğiniz 5 Meyve

 

3 Banyo

Eski Roma’da kadınlar kendi zamanlarının büyük bir bölümünü, keyifli sohbetler yaparak banyolarda geçiriyorlardı. Günümüzde hala gidilen, kullanılan, hatta restore edilip daha da kullanılabilir yerlere dönüştürülen hamamlar ise banyonun adeta Türk kültüründeki karşılığı olarak bilinmektedir. Banyo sırasında oluşan buhar ve nem yardımıyla vücut toksinlerinden arınarak ölü deriden vücudun arınmasını sağlar.Arınan cilt su yardımıyla temizlenerek kendini yenilemektedir.

 

 

2 Aromaterapi Masajları

Aromaterapinin güzellik ve kişisel bakım açısından yeri eski Yunan medeniyetlerine dayanıyor olsa bile masaj sonrası rahatlamak amacıyla ilk olarak Roma İmparatorluğu’nda uygulanmaya başlanmıştır. Romalılar aromaterapide kullandıkları bitkisel yağları ise eski Hint ve Arap medeniyetlerinden özel olarak getirtiyorlardı. Günümüzde aromaterapi uygulamaları bitkisel yağların faydalarının daha çok bilinmeye başlamasıyla her geçen gün daha da yaygın bir hale gelmeye başlamaktadır.

Önerilen Yazı  Biberiye Tedavisi ile Daha Güzel Saçlara Sahip Olun

 

 

1 Bal Maskesi

Antik Roma döneminde paranın yerine kullanılan balın değeri hiçbir zaman tartışılmaz bir durumdadır. Günümüzde birçok güzellik ürününün içeriğinde de yer almakta olan, cilde nem verici ve besleyici özelliğiyle severek kullandığımız bal başlı başına bir mucize olarak bilinmektedir. Yalnızca 20-25 dakika süreyle cildinize uygulayacağınız bal maskesi antibiyotik özelliği sayesinde içerisinde bulunan vitamin, mineral ve proteinle cildinizi tazeleyerek sizi doğal güzelliğinize kavuşturacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir