Kapat

Atatürk ‘ün Yasaklanan Kitabından 5 Alıntı

Anasayfa
Tarih Atatürk ‘ün Yasaklanan Kitabından 5 Alıntı

Atatürk ‘ün yazmış olduğu kitaplar arasından en ince kitap olan ve Damat Ferit Paşa tarafından toplatılan kitap olarak karşımıza “Zabıt Ve Kumandan İle Hasbihal” çıkmaktadır. Arkadaşı olan Ali Fethi Okyar’ın yardımıyla 1918 ‘de Mondros Mütarekesi dönemi başlarında Minber Gazetesi’nin matbaasında bin nüsha olarak basılmıştı. Ayrıca İş Bankası Kültür Yayınlarının yayımlamış olduğu ilk kitap konumundadır.

 

Kitabın isminin Zabıt Ve Kumandan İle Hasbihal olmasının nedeni ise çocukluk arkadaşı ve meslektaşı olan Nuri Conker ‘in yazmış olduğu “Zabit ve Kumandan” adlı kitabı idi. Bu kitapta Osmanlı Ordusu ‘nun zaman zaman yaşadığı başarısızlıkların sebepleri tartılışıyor ve Atatürk ‘te yazmış olduğu bu kitapta zaman zaman göndermeler yapıyordu bu kitaba.

Önerilen Yazı  Dünyada En Çok Kullanılan 5 Anadil

 

Geleceğimize ışık tutacak olan bu kitap ise Mustafa Kemal ‘in Samsun ‘a çıkmadan önce yazılmış olan bir kitaptır. Atatürk Anadolu ‘ya gittiğinde ise o zamanlar Osmanlının Sadrazamı Damat Ferit Paşa tarafından toplatılmıştır. İşte Zabıt Ve Kumandan İle Hasbihal ‘den 5 Alıntı :

 

 • 1. Alıntı

  Ne olursa olsun, askerlerimizin ruhunu kazanmak bizim için bir görevdir. İlk önce onlarda bir ruh, bir emel, bir karakter yaratmak da Allah’tan, Peygamber’den sonra bize düşüyor.

 • 2. Alıntı

  Ey, Ordu ! Ey Millet ! Ne yapmak zorunda olduğunuzu, elinizi vicdanınıza koyarak aklınızı başınıza toplayarak düşününüz !

 • 3. Alıntı

  Uyuşuk zihinlerden, durgun kanlardan meydana gelen kitleler, taş, demir, odun yığınlarından daha boş ve çirkindir.

 • 4. Alıntı

  Gerek komutanların gerek askerlerin kendiliğinden düşünerek iş yapabilecek meziyette yetiştiklerine kanaat getirilmeden bir askerî birliğin, bir ordunun güvenilecek ve dayanılacak kuvvet olarak bilinmesi ihtiyatsızlıktır, felakettir.

 • 5. Alıntı

  Muharebede yağan mermi yağmuru, o yağmurdan ürkmeyenleri, ürkenlerden daha az ıslatır.

 

Önerilen Yazı  En Geniş Topraklara Sahip Olmuş 5 İmparatorluk

Hatta ve hatta 10 Kasım 2015 haftasında Harbiyelilere “Zabıt Ve Kumandan İle Hasbihal” kitabı okutulmuştur. Bu sözlerden sonrasında ise az çok Mustafa Kemal Atatürk ‘ün yazmış olduğu bu kitabı okuduğumuzda bize az çok neler katacağını sizlerde fark ediyorsunuzdur. İnternet ortamında ufak bir araştırma yaptığınızda bu kitabı ucuz fiyatlara satın alarak yada pdf dosyasını indirerek okuyabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Osmanlı Devletinde Kadınlara Yönelik Uygulanan 5 Yasak

“Atatürk ‘ün Yasaklanan Kitabından 5 Alıntı” üzerine 1 yorum

 1. fatma says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir