Kapat

Atatürk’ün Ülkemize Kazandırdığı 5 Devrim

Anasayfa
Tarih Atatürk’ün Ülkemize Kazandırdığı 5 Devrim

Okula gideceği zaman bile ilk başta Zübeyde hanımın gönlü kırılmaması adına ilk başlarda Mahalle Mektebine yazılan Mustafa Kemal sonrasında babasının ustaca çözümüyle Şemsi Efendi İlkokuluna kayıt oldu. Daha sonrasında babasının ölümüyle beraberinde dayısının yanına yerleşen Mustafa Kemal öğrenim hayatına bir ara verdi. Okul hayatına sonradan devam eden Mustafa Kemal sırasıyla

  • Selanik Mülkiye Rüştiyesi
  • Selanik Askeri Rüştiyesi :
  • Manastır Askeri İdadisi: 1895 – 1899
  • Harp Okulu: 13 Mart 1899 – 10 Şubat 1902
  • Harp Akademisi: 1902 – 11 Ocak 1905

okullarını bitirdi. Fikir ve düşünce yapısına sayısız katkı yapan bu okulların yanı sıra okumayı çok sevmekle anılan Mustafa Kemal Atatürk cepheden cepheye koşarken bir çok yenilikçi fikir düşünerek Türk halkına bir çok yenilikler getirdi. Sizler için ise Atatürk ün yapmış olduğu devrimlerin 5 tanesini sıralayacak bir yazı ile karşınızdayız.

Önerilen Yazı  Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

 

 

5 Millet Mekteplerinin Açılması

Osmanlı Döneminde halkın okuma ve yazma seviyesi çok düşük olduğundan dolayı ve 1927 yılında ki istatistik verisine göre tüm halkın okuma ve yazma oranı 10.5 idi. Böyle bir durumun farkında olan Mustafa Kemal Atatürk 1928 yılında ki Harf Devrimi sonrasında ülkece bir eğitim seferberliği başlattı. Bu yüzden ülkenin her yerinde Millet Mektepleri açılarak bu oran 1935 yılında ikiye katlanarak ülkenin okuma ve yazma beceresine sahip kişi sayısını arttırmıştır.

 

 

4 Türk Kanunu Medenisi

17 Şubat 1926 ‘da TBMM’de kabul edilen ve 4 Ekim 1926 tarihinde yürürlüğe konulan 743 sayılı kanundur. 1 Ocak 2002 kabul tarihli Türk Medeni Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle yürürlükten kalkan bu kanunda ki asıl amaç kadın ve erkek eşitliğini sağlamaktır. Bu kanun sayesinde evliliğe resmi nikah getirildi ve tek eşle evlilik esası ülkemize geldi. Kadınların toplum içinde olmamasından dolayı kadınlara istedikleri mesleklere girebilme hakları verildi. En önemli diğer bir madde iste mahkemelerde tanıklık yapabilme ve miras konusunda erkek ile eşitlik hakkı tanındı.

Önerilen Yazı  Dünyada En Çok Kullanılan 5 Anadil

 

 

3 Kabotaj Kanunu

Kabotaj kelime anlamıyla beraberinde bir ülkenin başka ülkelere limanlarında tanıdığı ayrıcalıktır. Osmanlı Devletinin kapitülasyonlar yüzünden yabancı ülkelerin gemilerine tanıdığı Lozan Barış Antlaşması ile 1923 yılında kaldırıldı. 20 Nisan 1926 yılında kabul edildi ve 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girdi.

 

 

2 Laikliğin Anayasaya Eklenmesi

Şuanda yaşamış olduğumuz en büyük sıkıntılardan biride Laikliğin tam anlamayıp ve tam olarak uygulayamıyor oluşumuzdur. Atatürk bu konu hakkında Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğü de demektir.” demiştir.

Önerilen Yazı  En Geniş Topraklara Sahip Olmuş 5 İmparatorluk

 

 

1 Cumhuriyet

Cumhuriyet kelime anlamıyla hükûmet başkanın, halk tarafından seçilerek belirli süreler ile ve belirli yetkiler ile seçtiği yönetim biçimdir. Cumhuriyet sayesinde halifelik kaldırıldı. Tekke, zaviye ve türbeler kapatıldı. Bir çok alanda bir çok farklı yenilikler geldi. Soyadı kanunu çıkarıldı ve bu anlamda takma lakaplardan kurtularak herkesin birer kimliği ve soyadı na göre tanınırlığı meydana geldi. Uluslarası uzunluk ölçüleri ve saatleri kabul edildi. Cumhuriyet gelerek önceden devleti padişah yönetir ve her güce sahipti. Halkın kendi kendini yönettiği Cumhuriyet ilan edildiğinde ise padişahlık ve saltanat kaldırıldı. Bir çok anlamda bize bir çok yenilik katan en büyük devrim ise Cumhuriyettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir