Kapat

Atatürk’ün Yazmış Olduğu 5 Kitap

Anasayfa
Tarih Atatürk’ün Yazmış Olduğu 5 Kitap

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı her ne kadar savaşlarla ya da siyasetle geçmiş olsa bile yakın çevresi her zaman onun kitaba olan düşkünlüğünü dile getirmektedir. Atatürk’te ömrünün farklı yıllarında değişik kitaplar yazmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün yazmış olduğu kitaplar yazımız ile karşınızdayız.

 

 

5 Takımın Muharebe Eğitimi

Bu eserin asıl dili Almancadır. Mustafa Kemal Atatürk bu kitabı Türkçeye çevirmiştir. Kitabın içeriği ise seferi tam mevcutlu bir takımın değişik hava şartları ve çeşitli arazide, basit bir mesele içinde muharebe yöntemlerinin uygulanması avcı hattı teşkiliyle bir avcı hattının ateş muharebesi üzerinde toplanmasıdır.

Önerilen Yazı  Çay Kültürü Fazlaca Gelişmiş 5 Ülke

 

 

4 Tabiye ve Tatbikat Seyahati

Her koşulda liderliğin önemine değinen bu kitap 1911 yılında yazılmıştır. Bu kitapta doğru bir liderin nasıl olması gerektiğinden, savaş ve barış durumlarında nasıl bir yönetim anlayışının lazım olduğundan söz edilmiştir.

 

 

3 Bölüğün Muharebe Talimi

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1912 yılında Almanca’dan Türkçe’ye çevrilmiş olan bir kitaptır. Bu kitapta savaş öncesinde ya da savaş anında nasıl bir savunma anlayışının geliştirilmesi gerektiğinden söz edilmektedir.

Önerilen Yazı  Dünyada En Çok Kullanılan 5 Anadil

 

 

2 Zabit ve Kumandan ile Hasbihal

Bu eser savaş sonrası etkileri ya da eleştirileri kapsadığı söylenebilir. Savaşların tatbikatla değilde bizzat savaş anında, savaşa dahil olarak öğrenilebileceğini savunan bu kitap 1918 yılında yazılmıştır.

 

 

1 Nutuk

Hiç şüphe duyulmaksızın Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine kazandırdığı en meşhur eserlerden bir tanesidir. Bir milli tarih bilinci ve ülkenin kuruluşunun ardından yapılan yenilikleri anlatan bu kitap ise 1927 yılında yazılmıştır.

Önerilen Yazı  FARKLI ÜLKELERDEKİ 5 İLGİNÇ SEVGİLİLER GÜNÜ GELENEĞİ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir