Kapat

Ayak Bakımı Hakkında 5 Bilgi

Anasayfa
Kadın Ayak Bakımı Hakkında 5 Bilgi

Genel olarak gün boyunca neredeyse hiç durmadan, sabah ilk uyandığımız zamandan itibaren gece yatağa gireceğimiz zamana kadar tüm vücudumuzun ağırlığını taşıyan,bizi dengede tutmaya yarayan ve bir noktadan diğerine gitmemizi sağlayan ayaklarımız toplam 52 kemikten (ayak başına 26 kemik) oluşmaktadır. Bütün gün ayakkabılarımızın içinde sıkışık bir durumda olan ve çoğu zaman hava almada yetersiz kalan ayaklarımıza uygulamamız gereken bakım ve temizlik bu sebeplerden dolayı çok büyük önem taşımaktadır.

 

Kendinizin yapacağı veya düzenli bir şekilde yaptıracağınız pedikür, ve topuklar en başta olmak üzere belirli noktalarda oluşmaya başlayan nasırları temizlemek ayaklarınızı büyük oranda rahatlatıp, bakımlı olmasını, topuk çatlakları ve nasır gibi şeyler ilerlediğinde ağrılara ve yürüme zorluğuna neden olan sorunlara yol açan problemlerden korunmanızı büyük oranda destekler. Bunun yanı sıra evde ayaklarınızı biraz olsun şımartmak adına yapabileceğiniz çok çeşitli bakım çeşitleri de bulunmaktadır. İşte ayak bakımı açısından yapabileceğiniz 5 öneri.

 

 

5 Ayakların Yıkanması

Genel olarak ayaklarınızı her gün özellikle de gece yatmadan önce kesinlikle yıkamaya özen gösterin. Bu sayede, gün boyunca ayaklarınızda oluşan yorgunluğu almaya ve özellikle de yaz aylarında artan ayak terlemesiyle birlikte ortaya çıkabilecek ayak kokusunu ortadan kaldırmaya büyük oranda yardımcı olacaktır. Yıkama sonrasında ise ayaklarınıza süreceğiniz nemlendirici kremler yardımıyla yumuşacık ayaklara kavuşabilirsiniz. Özellikle de topuklar çok çabuk zarar görür ve anında çatladığı için ayak bakım kremlerini topuğunuza kalın bir tabaka halinde sürmeniz sizin ayaklarınız için oldukça yararlı olacaktır. Krem sürdükten sonra eğer kremin etrafa bulaşmasını istemiyorsanız en azından krem emilene kadar ayaklarınıza ince bir pamuklu çorap giyebilirsiniz. Bu sayede ayaklarınız daha da yumuşak hale gelecektir.

Önerilen Yazı  Saç Bakımında Etkili 5 Doğal Yağ

 

 

4 Ayak Masajı

Her günün sonunda ayaklar genel olarak fazlasıyla yorgun hale gelir. Bu sebepten dolayı taban bölgesinde ağrı oluşabilir ve yere basmakta zorluk çektiğiniz anlar olabilir. Bunun gibi durumlarda da evde yapabileceğiniz en güzel şeylerden bir tanesi ise, ayak masajı yapmaktır. Ayak tabanında bulunan sayısız sinir ucu nedeniyle masaj yapıldığında sadece ayakla kalmayarak, tüm vücut gevşer ve rahat bir konuma gelir. Bunun yanında ise ayak bileğinizden dize kadar yapılan masaj da kan dolaşımınızı hızlandırarak ayakta oluşan şişlikleri en aza indirecektir. Ayak masajı yaptırabileceğiniz herhangi birisi yoksa en azından gün boyu ayaklara doğru olan kan akışını bir süreliğine tersine çevirmek adına ayaklarınızın altına bir tane yastık koyarak yukarıda tutarak bir süre o şekilde oturabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Saçlarınızı Daha Az Yıkamanızı Sağlayacak 5 Çözüm Yolu

 

 

3 Ayakkabı Seçimi

Ayaklarınız adına yapacağınız en doğru kararlardan bir tanesi ayakkabının en rahat olanını tercih etmektir. Yanlış ayakkabı tercihi sonucunda , ayak sağlığını ciddi olarak tehdit altına girebilir. Uzun süre giylen düz tabanlı sandalet veya babetler tabanda düzleşmeye sebep olarak bel sakatlıklarına kadar uzanabilecek rahatsızlıkların oluşmasına sebep olabilmektedirler. Ayağı sıkan ayakkabılar ise nasır ve batık oluşumunu zamanla hızlandıracaktır. Sürekli yüksek topuklu ayakkabı giymek de vücut duruşunu değiştirmesinin yanı sıra, ayak kemiklerine de büyük oranda zarar verir. Herkes kendi ayak numarası belirlenmeli ve ayağa ne büyük ne de küçük gelen ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise ayakkabının yapıldığı malzemesidir. Sentetik ürünlerden kaçınıp, deri ve pamuk gibi ayağa zarar vermeyecek ve koku oluşumuna yol açmayacak ürünlerin tercih edilmesi daha iyi olacaktır.

 

 

2 Çorap Seçimi

Ayakkabınızı giymeden önce kesinlikle çorap giymeye özen gösterin. Ayak terlemesinden kaçmak kesinlikle mümkün değildir ancak çorap giyerek bu terin etkisini en az seviyeye indirebilirsiniz. Eğer ayaklarınız çok terliyorsa ve bu ter günün ilerleyen saatlerinde de ayak kokusu haline geliyorsa yanınızda yedek çorap ve ayak pudrası taşımanız sizin için bir çözüm yolu olabilir. Eve geldikten sonra ayakkabılarınızı mutlaka hava alacak bir yere çıkararak havalandırın. Ayaklarınızı yıkamanıza rağmen koku geçmememekte ısrarcıysa ılık suyla doldurduğunuz küçük bir leğenin içerisinde 3-4 çay kaşığı adaçayı ilave ederek ayaklarınızı 30 dakika bu suda bekletin. Ardından da nemlendiricinizi masaj yaparak ayaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Kırık Saç Uçlarını Onarmanın 5 Çözüm Yolu

 

 

1 Günün Yorgunluğu

Evinizde içine ayaklarınızı koyabileceğiniz büyüklükte bir kabın içerisine yaklaşık olarak yarım çay bardağı tuz ve 10 damla kadar lavanta yağı (veya limon yağı gibi diğer hoş kokulu bir yağ) ilave ederek hızlı bir ayak kürü hazırlayabilirsiniz. Ayaklarınızı bu suda yaklaşık olarak  15 – 20 dakika bekletip ardından ise nemlendirici kremi masaj yaparak sürün. Bu kür hem ayaklarınızın daha güzel kokmasını sağlayacak hem de günün yorgunluğunu daha kolay atmanıza büyük oranda yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir