Kapat

Ayak Mantarının 5 Ana Nedeni

Anasayfa
Sağlık Ayak Mantarının 5 Ana Nedeni

Ayak mantarı, ayak tabanlarını ve ayak parmakları arasındaki cildi etkileyen, iltihaplı enfeksiyon olarak bilinir. Aynı zamanda, atlet ayağı olarak da bilinmesinin sebebi sıklıkla sporcu insanlar üzerinde yaşanmasıdır. Oldukça yaygın olan bir mantar enfeksiyonu da olsa, altta yatan diğer bir sebep yüzünden gelişip gelişmediğini anlamak açısından testler yapılması gerekebilmektedir.Ayak mantarı genel olarak, cilt, saç ve tırnaklarda bulunan bir protein olan keratin ile beslenen bir mantar enfeksiyonu olarak bilinir. Bu mantar türü nemli ve sıcak ortamlarda zamanla üremektedir. Ayakların sıcak ve nemli ortamlara çok sık maruz kalması sonucunda bu mantar türünün ayaklarda kolayca gelişmesine yol açmaktadır.

 

Tinea pedis, ayak mantarının tıbbi bir ismidir. Sporcuların ayak mantarına daha çok maruz kalmasının sebebi ise bu mantar türünün spor salonları, soyunma odaları, yüzme havuzları, ortak duşlar, pedikür salonları, kirlenmiş çoraplar ve giysiler de dâhil olmak üzere pek çok yüzeyden kolayca yayılabilmesidir. Diğer yandan, mantar kişiden kişiye doğrudan temas yoluyla da aktarılabilmektedir.Ayak mantarı geliştiren insanların yalın ayak bir şekilde yürümesi, zemin üzerinden mantarın yayılmasına büyük oranda yol açmaktadır. Bazı insanlar mantar enfeksiyonu geliştirmeye daha yatkın olabilirken, diğerleri bu tür enfeksiyonlara karşı daha fazla oranda dirençli olabilmektedir. Bu durum altta yatan diğer tetikleyici faktörlerle birlikte de açıklanabilmektedir.İşte ayak mantarının nedenlerinden bazıları.

Önerilen Yazı  Burun Estetiği Hakkında Bilinen 5 Yanlış Şey

 

 • #1 Aşırı Terleme

  Bazı insanların ter bezleri oldukça hiperaktif olabilmektedir. Bu durumda, kişi diğer insanlara oranla çok daha fazla terlemektedir. Ayakların terlemesi, ayak mantarının gelişimi açısından uygun bir ortam hazırlamakta ve gelişen mantarın kolaylıkla yayılmasına sebep olmaktadır.Ter bezlerinin aşırı çalışması hiperhidroz olarak bilinmektedir ve sebebini tanımlamak her zaman mümkün olamamaktadır. Bununla birlikte, kalp rahatsızlığı, kanser, menopoz, anksiyete ve hipertiroidi gibi durumların aşırı terlemeye sebep olabileceği de genel anlamda bilinmektedir.

 • #2 Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

  HIV gibi bazı belirli olan ciddi hastalıklar ve bazı ilaçların kullanımı, bağışıklık sistemini zaman içerisinde eski haline oranla daha zayıf bir hale getirebilmektedir. Zayıflamış olan bağışıklık sistemi, zaman içerisinde o kişiyi mantar enfeksiyonlarına karşı oldukça savunmasız bir hale getirebilmektedir. Bu konu da dikkatli olmak oldukça önemlidir.

 • #3 Bazı Spor Aktiviteleri

  Bazı spor aktiviteleri, ayak mantarına sebep olan mantarlarla temas etme riskini zaman içerisinde büyük bir oranda artırmaktadır. Örnek vermek gerekirse, yüzme ve koşma sporları ayak mantarı gelişimi açısından büyük oranlarda elverişli bir ortam hazırlayabilmektedir.Bu konuda oldukça önemli bir detaydır.

 • #4 Ayakkabı Seçimi

  Hava almayan ayakkabıları uzun bir süre boyunca giyen kişilerde zaman içerisinde ayak mantarı geliştirme riski büyük bir oranda artabilmektedir. Bu sebepten dolayı da, eğer uzun süre boyunca ayakkabı giymek zorunda kalıyorsanız, hava alabilen türden ayakkabıları tercih etmenizde oldukça fayda vardır.

 • #5 Genetik Faktörler

  Genetik faktörlerin, belirli bazı kişilerde ayak mantarı geliştirme riskini artırabileceği düşünülmektedir. Ayak mantarının aile içinde yaygın olması durumunda, sizin de bu mantarı geliştirmeye karşı daha eğilimli olmanız büyük bir oranda söz konusu olabilmektedir.Sizde bu konuda ayak mantarına yakalanmanızı önleyebilecek yolları önceden almalısınız.

“Ayak Mantarının 5 Ana Nedeni” üzerine 1 yorum

 1. turkmaxi says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir