Kapat

Ayak Şişmesinden Kurtulmanın 5 Yolu

Anasayfa
Sağlık Ayak Şişmesinden Kurtulmanın 5 Yolu

Gün boyu ayakkabı içerisinde kalan ve havalandırma şansımızın bulamadığımız ayaklarımız bunun bir sonucu olarak şişebiliyor ve bizlere türlü türlü rahatsızlıkları ortaya çıkarabilmektedir. Genel anlamda yorgunluk seviyemizi ayaklarımızın durumunu ölçerek anlayabilmekteyiz. Ayaklarımızın son derece rahat, ağrısız olduğu durumlarda kendimizi fiziksel anlamda pek fazla yorgun hissetmeyiz. Vücuttaki sinir sisteminin ayak taban bölgesiyle doğrudan bir alakası olduğu, bu yüzden de ayaklarda yaşanan sorunların bedene doğrudan etki ettiği de kimi uzmanlarca bilinmektedir.

 

Diğer taraftan masaj yaptırmaya gittiğiniz zaman masörlerin ayak bölgesine daha çok çalıştığını ve masaj bittiği zaman ise ayak bölgeniz rahatlamış hissediyorsanız kendinizi daha dinlenmiş, daha huzurlu hissettiğinizi anlıyorsunuzdur. Sürekliliği olan bir rahatsızlığınız bulunmuyorsa ayak şişliği kalıcı bir sorun değildir, bir süre sonra siz hiçbir şey yapmasanız bile şişlikler kendiliğinden geçerek ayaklarınız eski sağlıklı görüntüsüne zamanla geri döner. Fakat geçici olan bu sorunu, yani ayak şişliklerini daha hızlı geçirebilmek adına yapabileceğimiz başı şeyler varken neden bunları uygulamayalım? İşte sizler için ayak şişliğini daha hızlı yok etmenize yardımcı olabilecek yöntemler.

Önerilen Yazı  Gül Suyunun Önemli 5 Faydası

 

 • #1 Naneli Sıcak Su

  Ayak şişliğine en iyi gelen şeylerden bir tanesi de nanedir. Ferahlatıcı kokusu sayesinde bile ayakların rahatlamasını sağlayan naneyi suda iyice kaynatın ve daha sonra ayaklarınıza zarar vermeyecek bir biçimde sizin de dayanabileceğiniz bir sıcaklıktaki naneli suda ayaklarınıza masaj yaparak yıkayın. Bu sayede ayaklarınız rahatlayacak ve ayaklarda ödem oluşması engellenerek  şişliklerin inmesi sağlanacaktır.

 • #2 Kaya Tuzlu Su

  Bir leğenin içerisine hafif ılık olacak bir şekilde sıcaklıkta su doldurun ve bu suya kaya tuzunuzu dökün. Kaya tuzunun suda olabildiğince homojen şekilde çözülmesini sağlayarak daha sonra ayaklarınızı kaya tuzlu suyun içerisinde yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekletin. Bu sayede hem ayak şişliği ile alakalı problem ortadan kalkacak hem de sudaki kaya tuzu ayağınızın kokmasını önleyecektir.

 • #3 Buzlu Su

  Alacağınız bir leğenin içerisine bir miktar su alın ve suyun bu sefer daha soğuk olmasına dikkat edin. Soğuk suya biraz da buzdolabınız da ki buz küplerinden ilave ederek soğukluğun artmasını ve suyun şişliği indirmek için daha elverişli bir hale gelmesine dikkat edin. Buz küpleriyle dolu soğuk suyun içerisinde ayaklarınızı bir süre bekletin ve ayaklarınızı buzlu sudan çıkardıktan sonra tamamen kuru bir hale getirmek yerine bir süre nemli kalacak şekilde kendi haline bırakın. Daha sonra eğer elinizde varsa mentollü ayak kremini önce ayağınızın tabanına, daha sonra da ayağınızın üst bölgesine olmak üzere hafif bir biçimde masaj yardımıyla iyice yedirmeye çalışın. Bu sayede buzlu suyun etkisine ilave bir etki daha yapmış olacaksınız ve kan dolaşımınız artarak şişliği önlemiş olacaksınızdır.

 • #4 Vücudunuzu Bacaklarınıza Paralel Uzatın

  Evinizde ya da çalıştığınız mekanda elverişli bir ortam bulunuyorsa bacaklarınızın vücuda paralel bir şekilde uzatılmış hale gelmesini sağlayarak bu şekilde bekleyin. Bu hareketi yaparak vücuttaki kan dolaşımın artıracak, ayaklara kan akışının daha hızlı ve sağlıklı gitmesini desteklemiş olacaksınızdır. Bu sayede de ayaklarınızda şişlik oluşma ihtimalinizi en aza indirmiş olacaksınızdır.

 • #5 Tuzu Azaltın

  Gün içerisinde yemeklerinize normal seviyenin üstünde tuz atıyorsanız ya da bünyeniz için ideal olan miktarı aşıyor iseniz, tükettiğiniz her fazla tuz tanesi vücudunuzda depolanarak biriken bu tuzlar vücudunuzda büyük oranla ödemlere sebep olur. Vücutta ödem oluşması da ayaklarınızda şişlikler meydana gelmesine sebebiyet verebileceği için bu gibi sonuçlarla karşılaşmamak adına tuz tüketimini olabildiğince azaltarak bol su tüketmeniz gerekmektedir. Bu sayede ayaklarınızın şişliklerini en az seviyeye indiriceksinizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir