Kapat

Aydında Görmeniz Gereken 5 Yer

Anasayfa
Seyahat Aydında Görmeniz Gereken 5 Yer

Ege Turuna çıktığınızda muhakkak uğramanız gereken bir ildir. Bu ilimiz,ülke içinde efeler diyarı olarak bilinmektedir. Kalabalık gidildiğinde eğlencenin dibine vurabilirsiniz. Şehir içinde son derece fazla sayıda gezilecek görülecek yer bulunuyor. Eğer Yazın plajlarda gezmek ve güneşin tadını çıkartmak istiyorum diyorsanız Aydına gitmelisiniz. Genel olarak şehirde gezilecek 29 tane mühim yapı bulunmaktadır eğer zamanınız yeterliyse hepsini görmek ve incelemek daha faydalı olabilmektedir. Görülecek yerler arasında Didim turkuaz denizi ve hijyenik plajları ile meşhur. Fakat biz size kolaylık sağlayarak daha kısa ve net bir liste oluşturduk, bu listede mutlaka görmeniz gereken 5 yeri listeledik. Hadi gelin birlikte bu önemli yerleri beraber inceleyelim.

 

 

1 Dilek Yarımadası

Kuşadası ilçe sınırlarında bulunan Dilek Yarımadası görkemli plajları, yeşil tabiatı ve milli parkı ile görülmesi gereken yerlerdendir. Dilek Yarımadası içinde barındırdığı tarihi artıklar ile hem tarihi hem doğal hoşnutluk oluşturmaktadır.

Önerilen Yazı  Dünyanın En Büyük 5 Dağı

 

Dilek Yarımadasında doğa severler ve tarih aşıklarının eğlenceli zamanlar geçireceği alanlar bulunmaktadır. Dilek Yarımadası Milli Parkı denizin mavisi ve tabiatın yeşili ile buluştuğu noktada bulunmaktadır. Bu milli parkta çeşitli hayvan türleri, deniz canlıları ve çeşitli bitki türleri bulunmaktadır. Muhteşem bir güzelliğe ve manzaraya sahip Dilek Yarımadasını ziyaret etmenizi öneririm.

 

 

2 Milet Antik Kenti

Aydın İli Didim ilçesine bağlı Balat Köyünün yakınında bulunmaktadır. Genellikle Millet Antik Kentinde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen tarihi eserler sergilenmektedir. Bundan kaynaklı müze adını Milet Antik şehrinden almıştır.

 

Bunun dışında Didim ilçesinin önemli antik şehirlerinden olan Didyma Antik Kentinden elde edilen tarihi eserler de sergilenmektedir. Milet Müzesinde bulunan aslan galerisi ve bu galeride aşağı yukarı 30 eser bulunmaktadır.

 

Bunun dışında diğer bölümlerde kitabeler, cam eserler, mermer yapılar, sütun başlıkları, kıymetli takılar gibi çeşitli tarihi eserler de müzede sergilenmektedir. Millet Antik Kentini gezdikten sonra gezinizi tamamlayacak eserler ile dolu olan Milet Müzesini de ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Tatili Edirne'de Geçirmek İçin 5 Sebep

 

 

3 Altınkum Plajı

Didim denizi ve plajları ile dikkat çekmektedir.Didim ilçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunan Altın Kum Plajı mavi bayrak ödülü alan bir plajdır. 500 metre uzunluğundaki Altınkum Plajına ulaşım gayet basit sağlanmaktadır.

 

Tertemiz denize ve altın sarısı renginde kumlara sahip olan Altınkum Plajı tatilcilerin gözde yerlerindendir. Turkuaz mavisi denize sahip Altınkum Plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca Altınkum Plajında su sörfü, yelken, dalış ve diğer su sporları yapmak mümkün.

 

Didim ilçesinde bulunan otel veya pansiyonlarda kalabilir ve denizin tadını doyasıya çıkaracağınız hoş bir tatil yapabilirsiniz. Ayrıca Yunanistan’ın Eşek Adası ve Bulamaç Adasının görkemli manzarasına hakim olan Manastır Koyunun plajını da tercih edebilirsiniz.

 

 

4 Priene Antik Kenti

Söke ilçe merkezinin 15 km güneybatısında bulunan Samsun Dağının güney yamacına kurulmuştur. Sarp bir kaya üzerinde bulunan antik şehir M.Ö. 7 yüzyılda kurulmuştur. Priene Antik Kentinde bulunan Tanrıça Athena için, şehrin en yüksek ve hakim tepesine yapılan Demeter Tapınağı antik şehrin en dikkat çeken yapısıdır.

Önerilen Yazı  Kırklareli'nde Gezilecek 5 Yer

 

Demeter Tapınağının günümüze yalnızca bir kısmı sağlam olarak ulaşmıştır. Antik şehir içinde bulunan M.Ö. 350 yılında inşa edilen 5 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip tiyatro günümüze kadar ulaşan eserlerdendir. Ayrıca antik şehirde bulunan agora, Zeus Tapınağı, gymnasion, nekropol ve Bizans Kiliseleri artıkları günümüze sağlam olarak ulaşan tarihi yapılardandır.

 

 

 

 

5 Güvercin Ada Kalesi

Geçmişte güvercin başta olmak suretiyle çoğu kuş türüne ev sahipliği yapan Güvercin ada doğal manzarası ile görülmesi gereken yerlerdendir. Güvercin ada içinde geçmişi Bizans Dönemine dayanan tarihi bir kale bulunmaktadır.

 

1957 yılında Güvercin adası karaya bağlanmış ve ulaşımı kara üzerinde sağlanmaktadır. Muhteşem bir manzaraya sahip Güvercin adasında bulunan Güvercin ada Kalesini ziyaret edip tarihi dokusuna yakından şahit olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir