Kapat

B12 Vitamin Eksikliği Olduğunu Gösteren 5 Belirti

Anasayfa
Sağlık B12 Vitamin Eksikliği Olduğunu Gösteren 5 Belirti

B12 vitamini, vücut için en önemli vitaminlerden bir tanesidir. Vücuttaki vitamin seviyeleri, iyi bir metabolizmayı korumanın yanı sıra hücresel işlevleri ve ruh halini iyileştirmeye de yardımcı olmaktadır.Eğer beş yıldan uzun süreyle bir B12 vitamini eksikliğiniz olursa, sonuçlar sizin için oldukça ciddi olabilir.Bunun nedeni, bu vitaminin oynadığı rol belirli süreçler için çok temel bir gerekliliktir ve bu nedenle bazıları onu enerji vitamini olarak adlandırılmaktadır. B12 vitamini genellikle yiyecek yoluyla vücudumuza alırız. Bununla birlikte, en uygun seviyeyi korumak için yılda en az iki kez ekstra doz alınması gereken durumlar da bulunmaktadır. Bu vitamin önemlidir, çünkü: DNA üretimi için vücudumuza gereklidir. Sağlıklı sinir hücrelerini, kan hücrelerini ve vücudun tüm genetik materyalini korumaya yardımcı olmak için bu vitamin gereklidir.

 

B12 vitamini vücuttan idrar ile birlikte atılmamaktadır. Aslında karaciğerimiz, böbreklerimiz ve diğer organlarımız onu depolamaktadır. Sonrasında bu depolardan biz bu vitamini kullanırız. B12 vitamini eksikliğinin birçok farklı belirtisi vardır, bu yüzden büyük ihtimalle hepsinin farkına varmayız. Alzheimer hastalığının gelişimi ile B12 vitamini eksikliğini birbirine bağlayan çalışmalar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra,hafıza sorunları, konsantrasyon eksikliği, karışıklık ve sürekli unutkanlık ortaya çıkabilmektedir. Dejeneratif hastalıkların başlangıcının belirleyici faktörlerinden biri de beyin kütlesinde meydana gelen belirli miktarda azalmadır. İyi haber, eğer B12 vitamini tüketiminizi düzenlerseniz, eğer çok ileri seviyede değillerse, etkileri kısa sürede tersine çevirebilmeniz mümkündür. Tespit edilen B12 vitamini eksikliği durumlarının % 80’inde üç ortak koşul vardır: yaşlılık,günde 6 fincandan fazla kahve içmek ve vegan yemekleri bu üç koşuldur. İşte sizinde B12 vitamin eksikliğinizin olup olmadığını anlayabileceğiniz ortaya çıkan 5 belirti.

Önerilen Yazı  Öksürüğe İyi Gelebilecek 5 Şey

 

 

5 Yorgunluk ve Karıncalanma

B12 vitamini eksikliğini gösterebilecek başka bir belirti, kötü kan dolaşımından kaynaklanan kol ve bacaklardaki karıncalanma hissinin oluşmasıdır. Bu durum diğer faktörlere bağlı olabilmektedir. Bununla birlikte, her zaman B12 vitamini alımının yeterli olduğunu kontrol etmeye değerdir. Bazen günlük yorgunluk, baygınlık, ilgisizlik hissi, motivasyon eksikliği ya da ruh hali değişiklikleri işaretleri ortaya çıkabilir. Depresyon, bu semptomların bir nedeni olmakla birlikte, yalnızca tek sebep olarak görülmemelidir.Bir psikolog yardımına ihtiyacınız olup olmadığını görmek kötü bir fikir olmasa dahi, B12 vitamini seviyenizi yükseltmeye çalışmanız gerekir. Bu sizin için anında çözüm olabilir.

Önerilen Yazı  Faranjite İyi Gelebilecek 5 Doğal Öneri

 

 

4 Sindirim Problemleri

Ara sıra, B12 vitamini eksikliği olan insanlar, her bireyin genel sağlığına bağlı olarak, kabızlık ya da ishal durumunu yaşıyor olabilir. Hatta bayılma ile sonuçlanabilecek bir baş dönmesi başlangıcı da bu sorunun bir habercisi olabilir. Ara sıra tekrarlayan ve bir süre devam eden baş dönmeleri olursa dikkatli olmanız gerekmektedir. Anemi de demir eksikliğine neden olsa dahi, buna ek olarak B12 vitamini eksikliği de varsa durum daha da kötüye gidebilir. Bu durum, anemi ve diğer kan problemlerini tetikleyen kırmızı kan hücrelerinin azalmasına neden olabilir. Diğer belirtiler, iştahsızlık, ishal ya da günlük etkinlikleri yerine getirirken ciddi sorunlarınızın bulunmasını içermektedir.

 

 

3 Az İştah ve Rerflekslerde Yavaşlama

Diğerlerinin yanı sıra, cilt renginde meydana gelen muhtemel değişiklikler (ilk solgun, sonra sarı) gibi, daha az belirgin olan yavaş refleksler bulunmaktadır. Bu durum, sinir sisteminin aktivitesinde meydana gelen bir azalmadan dolayı kaynaklanmaktadır. B12 vitamini eksikliğinin iştahınızı bastırma olasılığı da belirtiler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle, dikkatli olmak önemlidir, çünkü durum sadece yemek yemek değil, aynı zamanda beslenme ile ilgilidir. Unutmayın ki, eğer yemeyi bırakırsanız, anemi ile ilgili sorunları da ilerletebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Yeteri Kadar Uyumamanın Oluşturabileceği 5 Sorun

 

 

2 Sinirli Olmak

Her zaman oldukça rahat bir insandınız, ancak aniden kontrol edilemeyen bir sinirlilik haline mi büründünüz ? Bu durum, B12 vitamini eksikliğinin olası sonuçlarından bir tanesidir. Ayrıca, bu durumdan etkilenen insanların aklı karışmış olabilir ve mekansal farkındalıklarını belirli bir süre içinde kaybedebilirler. Ataklar ilk başlarda gizlice ortaya çıkabilir fakat zaman geçtikçe daha düzenli hale gelebilmektedirler.

 

 

1 Dilinizin Yapısında Bir Değişiklik Olduysa

Dil, vitamin eksikliğinden en hızlı etkilenen organlarımızdan birisidir aslında. Özellikle B grubu vitaminlerinin eksik olması durumunda hücrelerimiz yağ sentezleme, metabolizmayı harekete geçirme gibi belirli birçok işlevini yeteri kadar yerine getiremeyebilmektedir. Bu da dilin olması gereken hafif pütürlü yapısının bozulmasında, kimilerinde bu yapının düzleşmesine kimilerinde ise dilin üzerinde çatlaklar oluşmasına sebep olabilmektedir.Eğer dilinizin her zamankinden farklı bir yapıya, görüntüye sahip olduğunu düşünmeye başladıysanız hemen doktorunuzun yolunu tutmayı ve değerlerini ölçtürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir