Kapat

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 5 Şey

Anasayfa
Sağlık Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 5 Şey

Sağlığınız ile ilgili yaşadığınız herhangi bir problem tüm hayatınızda aksamalara neden oluyor. Sabah uyanma problemleri, sürekli mutsuz insanlar ve depresyonla karşı karşıya olduğumuz bir dönem içerisindeyiz. Bağışıklık sistemi vücudunuzda bulunan hastalık yapıcı patojenleri tanıyıp yok etmeye yardımcı bir işleyiştir. Yani vücudunuzun savunma sistemi olarak bilinir. Yetersiz beslendiğimiz zaman, gerekli besin öğelerini almadığımızda veya sağlıksız beslendiğimizde bağışıklık sistemimiz zayıflar hastalıklara açık hale geliriz.

 

Özellikle de bu noktada kendi kendimize yaptığımız diyetler eksik beslenmemize neden olduğundan dolayı hastalıkları da beraberinde getirir. Beslenmeniz hakkında bir uzmandan destek almak kendinize zarar vermenizi de engellemiş olur.Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına besinlerden faydalanmak sizin yeterli olacaktır. Herhangi bir ilaç veya takviyeye ihtiyaç duymanıza gerek kalmaz. Yeter ki yeterli ve dengeli beslenerek vücudunuzun tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışın. İşte bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yarayacak bazı maddeler.

Önerilen Yazı  Baş Dönmesinin 5 Nedeni

 

 • #1 A Vitamini

  A vitamini bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi aynı zamanda da göz sağlığımızı da korumamıza büyük bir oranda yardımcı olur. Aynı zamanda bazı kanser hücreleriyle de savaşır. A vitamini içeren besinlere örnek olarak ise ; yumurta, balık yağı, süt, peynir, yoğurt, ıspanak, maydanoz, mercimek, brokoli, pazı, kabak, havuç patates, kavun, kırmızı biber, greyfurt, karpuz olarak sıralayabiliriz.

 • #2 Günlük Mineral İhtiyacını Karşılamak

  Özellikle çinko, bakır, selenyum ve demir depolarınızı genel anlamda kontrol edin. Eksiklik durumunda gerekirse ilaç takviyesi alabilirsiniz ama her zaman tercihiniz doğal yollardan karşılamak olması sizin için daha faydalı olacaktır. Bunun için de günlük beslenmenizde taze sebze ve meyvelere mutlaka yer vermeniz gerekmektedir. Sebze tüketimi problemi yaşadığınız durumlarda ise sebze sularından destek alarak faydalanabilirsiniz.

 • #3 Probiyotik Kullanımı

  Sindirim ve emilimin vazgeçilmezi sağlıklı bakteriler sağlıksız beslenme ve antibiyotik kullanımları ile birlikte vücudumuzu terk etmektedir. Yapılan araştırmalarda ise probiyotiklerin bağırsak florasını düzeltip bağışıklığı güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Probiyotikler yoğurdun ve kefirin içerisinde bol miktarda bulunur. Günlük beslenmemizde bu besinlere yer vererek veya destek ürün kullanarak bağırsak floranızı tedavi edip bağışıklığınızı da zaman içerisinde güçlendirebilirsiniz.

 • #4 Bitki Çayları

  Her bitki çayının belirli bir özelliği vardır. Bunun nedeni ise hepsinin içeriğinin farklı olmasıdır. Ancak hepsinin ortak noktası bağışıklık güçlendirici etkisidir. Özellikle de kuşburnu (c vitamini açısından zengin), ıhlamur (yatıştırıcı, balgam söktürücü) , chia baharatlı çaylar (içeriğindeki baharatlardan karabiber tarçın sayesinde kan şekerini dengeleyici) , yeşil çay, kayısı çayı, ginseng çayı (alyuvar ve akyuvar hücresini arttırıp hastalıklarla savaşır) , ekinezya ve zencefil çayları bağışıklığı farklı şekillerde güçlendirerek hastalıklardan korunmanıza büyük bir oranda yardımcı olur.

 • #5 Zencefil

  Taze zencefil, B6 vitamini, C vitamini, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Fosfor, Potasyum, Manganez ve Lif açısından oldukça yüksek besin değerlerine sahip bir bitki olarak bilinmektedir. Gün içerisinde tükettiğiniz suyunuza katabilir veya çayını demleyebilirsiniz. Zencefili düzenli kullanımınız sonucunda faydalarını görebilmeniz kesinlikle mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir