Kapat

Bahçe Nanesinin 5 Yararı

Anasayfa
Bitki Bahçe Nanesinin 5 Yararı

İnsanı rahatlattığı kadar bedene can veren bir etkisi olan bahçe nanesi çoğu nane çeşidinden en bilindik olanıdır. Bahçe nanesi, Yunan ve Romalılar zamanında yaygın olarak kullanıldıktan sonra hafızalardan silinip, 18. yüz yılda midenin rahatlaması ve tedavi amaçlı tekrardan kullanılmaya başlanmıştır. Orta Çağ’da nefesi ferah tutmak ve dişleri beyazlatmak amacıyla kullanılıyordu. Bu yazımızda, bahçe nanesinin faydalarını 5 madde üzerinden hep birlikte inceleyeceğiz.

 

Dönemimizde bahçe nanesinin kullanımı oldukça yaygındır. Bahçe nanesinin içinde bulunan mentol, bir çok sağlık probleminin çözümünde ve güzellik sorunlarının çözümüne yardımcı olmakta.

Önerilen Yazı  Gribe İyi Gelen 5 Bitki

 

1 Sindirim açısından yararlı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bahçe nanesi, midemizle ilgili yaşadığımız sorunların düzelmesinde oldukça yararlıdır. Midede artan gaz miktarının giderilmesinde ve midenin rahatlamasında çözüm olarak kullanılır. Gaz, karın şişkinliği, mide bulantısı, kolit ve sindirim sorunları gibi rahatsızlıklarının çözümünde etkilidir. Ayrıyeten bu bitki, hassas bağırsak sendromu hastalığının etkisini de azaltmada etkilidir. Bu bitki ile ilgili yapılan bir araştırmada görülen sonuçta, nane yağı kullanan katılımcıların %75′ inin semptomlarında, 4 hafta gibi bir sürede rahatlama görülmüştür. Bahçe nanesi isimli bitki, sindirim sisteminde bulunan kasları rahatlatarak, mide problemlerini atlatmaya yardım eder. Bu problemleri azaltmak için, bir bardak kadar bahçe nanesi çayı demleyip, bir kaç nane yaprağı çiğneyebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Herkese Göre En Güzel Kokan 5 Çicek

 

2 Baş Ağrısı

Bahçe nanesi bitkisinin sağlığımıza etkilerinden biri ise, baş ağrısından kurtulmaya yardım etmesidir. Bahçe nanesinin, baş ağrısına karşı savaşması için iki farklı kullanım biçimi vardır.Nabzın hissedilebildiği uzuvlara bahçe nanesi veya yağı uygulanarak ovma tedavisi yapılabilir. Dolayısıyla baş ağrısı ve gerginlik atlatılır. Aynı zamanda, bahçe nanesini koklamak göğüste bulunan ağırlığı hafifletip göğüsün rahatlamasını sağlar.

 

3 Grip ve Soğuk Algınlığı

Bahçe nanesi bitkisinin içinde bulunan mentol, mukus bölgesini inceleyerek, sinusler ve bedendeki göğüs bölgesinde bulunan tıkanıklığı açmada etkili olur. Bu bitki türü, boğaz yanmasının etkisinide azaltır. Kaynar suyun içine bir kaç damlacık bahçe nanesi yağı dökün ve derin derin nefes alarak bu havayı soluyun.

Önerilen Yazı  Hurmanın 5 Önemli Faydası

 

4 Tahriş Olmuş Cilt

Rahatlatıcı özellikleri sayesinde bahçe nanesi; böcek ısırıkları, yanmalar, zararlı bitkilerden kaynaklanan tahrişleri rahatlatır. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, bütün eteri yağlar gibi, bahçe nanesi yağı da cilde düzgün şekilde yayılmadığı takdirde, cildi tahriş edebileceğidir.

 

5 Ağız Kokusu

Aynı zamanda antibakteriel ve antimikrobal özellikleri sayesinde bahçe nanesini çiğnemek veya bu ürünü içeren gargara kullanmak, kötü kokulu nefesi temizleyip, ağızdaki fazla bakteriler yüzünden meydana gelen diş eti sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir