Kapat

Balık Yağının 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Sağlık Balık Yağının 5 Önemli Faydası

Bu sıralarda kullanımında artış olan balık yağı’nın insan sağlığına faydaları bulunur. Balıklardan elde edilen bu yağın 3.5 gramı yaklaşık olarak 1 gram omega-3 yağ asidi içermektedir. Balık yağı kapsüllerinde, yağın bozulmaması için yağa ek olarak bir miktar E vitamini de eklenmektedir. İnsana bir çok yararı dokunan balık yağının faydaları ile karşınızdayız.

 

 • #1 Felç

  Yapılan çalışmalara göre, haftada 1-2 kez balık yemenin inme riskini %27 oranında azalttığını ortaya çıkarmıştır. Ancak burada balık yağı kullanarak felci önlemek ve felç riskini azaltmak ile arttırmak arasında ince bir çizgi bulunmaktadır.

 • #2 Böbrek Sorunları

  Düzenli balık yağı tüketimi böbrek hastalığı riski yüksek olan kişilerde böbreklerde fonksiyon kaybı sürecini yavaşlatma özelliği bulunur. Balık yağı aynı zamanda diyabet hastalarında idrarda görülen protein miktarını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

 • #3 Dikkat Eksikliği

  Yapılan araştırmalara göre dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu görülen 8-12 yaş arası çocuklara balık yağı önerilmektedir.

 • #4 Kalp Sağlığı

  Balık yağının tansiyonu düşüren ve trigliserit değerlerini normal düzeylere çeken etkisi genel olarak kalp sağlığını korumak için uygun bir yoldur. Ancak halihazırda kalp ilacı kullanıyorsanız balık yağı almanın ekstra bir faydası olamayabilir.

 • #5 Tansiyon

  Araştırmalara göre balık yağını yüksek tansiyonu olan kişilere, yükselen tansiyonu ilaç kullanmadan, doğal yollarla belirli oranlarda düşürmek için önerilmektedir.

 

Önerilen Yazı  Sabahları Dinç Uyanmak İçin Yapılacak 5 Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir