Kapat

Baş Dönmesinin 5 Nedeni

Anasayfa
Sağlık Baş Dönmesinin 5 Nedeni

Baş dönmesi, bir başka deyişle vertigo adı ile bilinen rahatsızlık toplumda çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Net bir rakam verilememek ile birlikte “Kulak Burun Boğaz” polikliniklerine başvuran hastaların yüzde 30- 40’ının yakınmasının nedenlerinden bir tanesi de vertigo olmaktadır.

 

Başımız döndüğünde ilk olarak beyin tümörü gibi nörolojik sorunları düşünsek bile aslında yaklaşık yüzde 85‘inin sebebi kulak hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda alerjik yapısı olan kişilerde şiddetli hapşırma gibi aklımıza hiç gelmeyen etkenler de bu sorunu tetikleyebilecek nedenler arasında olabiliyor. Yapılan araştırmalara göre, baş dönmesinin şekli, süresi ve tabloya eşlik eden belirtilerin altta yatan etken hakkında fikir verdiğini belirterek, ancak tanıyı koyabilmek için denge testi ile işitme testinin kesinlikle yapılması gerektiği söylenmektedir. İşte baş dönmesinin nedenleri.

 

 • #1 Menier Hastalığı

  Yapılan araştırmalarda kulak kökenli baş dönmelerinin sebepleri arasında menier hastalığının oldukça sık rastlanan bir hastalık olduğu ortaya çıkarılmıştır. Menier hastalığı ; kulak çınlaması, kulakta dolgunluk, işitme kaybı ve baş dönmesi krizleriyle kendini belli etmektedir. Bu krizler genel olarak süresi bilinmese bile saatlerce sürebilmektedir. Bu tedavide ilk adımı diyet (tuz, çikolata ve kahveden kaçınılması gibi) ve ilaç tedavisi oluşturmaktadır. Hatta gerekirse kulak zarı çizilerek ya da tüp takılarak orta kulağa kortizon uygulamaları yapılmaktadır. Bu tedaviler sonucunda oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca yoğun stresin bu hastalığın oluşumu üzerinde çok büyük önemli rolü olduğu belirtilmektedir. Bu sebeple stres kontrolü hastalığın ilerlemesini önlemek ve işitmeyi korumak açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.

 • #2 Damarsal Nedenler

  Beyinde ateroskleroz yani damar sertliği görülmesi de baş dönmesinin oluşumunda etkili bir sebep olabilmektedir. Kolesterol plakları beyin damarlarında bozulmaya sebep olur ve baş dönmesi sonucunda dengesizlik gibi bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Vertebral baziler adı verilen damarın yetmezlik tablosu VBY yani enseden geçmekte olan kan akışının debisinin azalması sonucunda da baş dönmesi ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda öncelik olarak kesinlikle bir nöroloji uzmanına başvurulmalıdır. Doktorunuzun size vereceği ilaç tedavisi sayesinde baş dönmesi kısa sürede kontrol altına alınabilir duruma gelebilir.

 • #3 Beyin Tümörü

  Beyinde iyi ya da kötü huylu tümörlerin oluşumu sonucunda baş dönmesi ortaya çıkabilmektedir. Özellikle beyincik bölgesindeki oluşumlar bunu daha da çok tetikleyici bir hale getirebilmektedir. Genellikle beyin tümörleri her yaşta görülebilecek bir rahatsızlıktır. Baş dönmesi konusunda gerekli önlemler alınırken bu seçeneğin atlanmaması oldukça önemlidir. Doğru bir tedavi planlaması ve tümörün alınması ile baş dönmesine de çözüm bulunmuş olacaktır.

 • #4 Metabolik Hastalıklar

  Karaciğer hastalıkları, kronik karaciğer hastalıkları, tiroit problemleri ve belirli ilaçların kullanılması sebebiyle baş dönmesi ortaya çıkabilmektedir. Sıvı elektrolit dengesi, kan şekeri düzeyi ve kan basıncındaki dengesizlikler sonucunda da baş dönmesi ortaya çıkabilmektedir. İlk olarakta bunların kontrol altına alınması gerekmektedir. Hamilelikte de metabolik değişimler olabileceğinden  dolayı baş dönmesi belirli zamanlarda görülebilmektedir. Bu yüzden bu gibi durumlarda metabolik takip oldukça önemlidir.

 • #5 Kendi Kendinize Manevra Denemeyin

  Baş dönmesi ortaya çıktığı zaman kişi kendi kendine bu durumu anlamlandırmaya çalışmalıdır. Kişi ne yaptığı zaman ya da ne yapmadığı zaman baş dönmesi ortaya çıktığını kendisi araştırmalıdır. Başını sağa sola çevirdiğinde baş dönmesi oluşuyorsa bu tablo genel olarak daha iyimser bir sonuca işaret etmektedir. Kişi sakin bir şekilde birkaç saat bekleyip ardından ise doktora başvurmalıdır. İç kulak kristalleri oynadığı zaman yapılan manevrayı kendi kendine denemelidir. Fakat durum daha ciddi sorunlara sebep olabilir.

Önerilen Yazı  Yorgun Hissetmenizin 5 Nedeni

“Baş Dönmesinin 5 Nedeni” üzerine 1 yorum

 1. Buse Nur Erdevir says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir