Kapat

Bel Ağrısını Azaltabileceğiniz 5 Yöntem

Anasayfa
Sağlık Bel Ağrısını Azaltabileceğiniz 5 Yöntem

Bel ağrısının sebebi genellikle hastalık veya spesifik bir yaralanmayla ilişkili olmayan sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bir hafta gibi bir süreden uzun süren bel ağrılarının büyük kısmı bir ay içinde kendi kendine geçmektedir ya da azalmaya başlamaktadır. Bel ağrısını azaltmaya veya geçirmeye faydası olan bir kaç yöntem bulunur. Bel ağrısı nasıl geçirilir adlı bir araştırma yaptığınızda karşılaşabileceğiniz bel ağrısını geçirme yöntemlerinden en etkilerini sizler ile paylaşıyoruz.

 

 • 1. Yöntem Soğuk Kompres

  Bel bölgesine uygulanacak olan soğuk kompres bel bölgesindeki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceği gibi ağrı kesici yardımıyla veya yalnız başına uygulanan soğuk kompres ağrıyı hafifletmek içinde yardımcı olacaktır. Bu uygulama bel bölgesinde oluşan ağrıların başlamasından 48 saat içinde uygulanması gerekmektedir. Soğuk buz torbası ve havlu yardımı ile soğuk kompres uygulanabilir. Bu kompres yaklaşık olarak 5-10 dakika uygulanmalıdır.

 • 2.Yöntem Sıcak Kompres

  Yalnız başına veya ek olarak alınan ağrı kesiciyle uygulanacak olan sıcak kompres bel ağrısını azaltmaya oldukça yardımcı olacaktır. Bel bölgesinde oluşan ağrılarınız eğer 48 saatten uzun sürerse sıcak bir yastık veya sıcak suyla alınacak olan bir duş ağrıların hafiflemesine ve giderilmesine yardımcı olur.

 • 3. Yöntem İstirahat

  Bu bel bölgesinde oluşan ağrınız çok ciddi bir düzeyde ise doktorunuz sizden kısa süreli yatak istirahati isteyebilir. Verilen bu istirahatler ise 1-2 günü geçmemelidir. Bu süreden daha uzun olacak istirahatler bel ağrısını geçirmek yerine daha da çok artmasına neden olacaktır. 5-6 günden uzun olan bu istirahatler kasların gücünün zayıflamasına neden olur. Bunun yanında ise bel ağrısının iyileşmesini geciktirir. Kas fonksiyonları zayıflarsa da bel bölgesinde ağrılar kronik hale gelebilir.

 • 4.Yöntem Egzersiz

  Bel ağrısının olduğu zamanda yapılan egzersizler hastayı hastanın kendisini daha iyi hissetmesine sebep olur. Yapacağınız bu egzersizler bel ağrısının şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Eğer hafif bir bel ağrınız varsa çok fazla yüklenmeden bazı egzersizler yapılabilir. Bu egzersizler kısa yürüyüşler ve esneme hareketleri olabilir. Yapılacak olan bu egzersizler kolaydan başlanarak kademeli olarak arttırılması gerekir. İlk başta yapılan bu egzersizler ağrıların daha kötü olmasına sebep olabilir. Fakat bu durum sizde kaygı yaratmamalıdır. Eğer bu ağrılar aşırı bir hal alırsa doktora başvurulmalıdır.

 • 5.Yöntem Profesyonel Destek

  Bel ağrıları genel olarak bir kaç hafta veya ay içinde iyileşir. Fakat bu ağrıya dikkat edilmezse ilerleyerek, günlük işlerinizi yapmanızı engelleyebilir. Bel ağrınız eğer geçmiyorsa ve sürekli olarak artıyorsa doktorunuzun verdiği egzersizlerle iyileşebilirsiniz. Her kişiye standart olarak aynı program verilmez. Bireysel değerlendirmelerin ardından kişinin kilosu, aktivite düzeyi ve mesleği gibi özelliklere bakılarak programlar verilir.

Önerilen Yazı  Diz ve Dirseklerde ki Kararmalar İçin 5 Çözüm Yolu

“Bel Ağrısını Azaltabileceğiniz 5 Yöntem” üzerine 1 yorum

 1. Zeynep says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir