Kapat

Bel Fıtığına Neden Olan 5 Hatalı Davranış

Anasayfa
Sağlık Bel Fıtığına Neden Olan 5 Hatalı Davranış

Kimi zamanlar yorgunluk nedeniyle kimi zamanlarda ani yapılan hareketler sonucunda belimiz ağrıyabilir. Bazen bu ağrının nereden geldiğine dair bir fikrimiz olmuyor oluşu ve ağrılar içinde kıvranışımız ise muzdariptir. İşte bel fıtığına neden olan hatalı davranış şekilleri ile karşınızdayız.

 

 

 • #1 Ayakkabıyı Bele Yük Vererek Giymek

  Ayakkabınızı belinizi bükerek, dizlerinizi kırmadan giymek ve yine aynı şekilde bağlamaya çalışmanız belinizde bulunan eklem kaslarınızın hasar görmesine neden olmaktadır.

 • #2 Yatağa Yanlış Şekilde Uzanmak

  Yatağa sürekli olarak hatalı bir biçimde uzanıyor olmak belin içindeki eklem kıkırdaklarına yük bindirerek eskimelere neden olur. Eskiyen eklemlerde daha çabuk deformasyon olmaktadır. Bunun sonucunda ise disk çekirdeği parçalanarak fıtık oluşur.

 • #3 Aniden Eğilmek

  Yere düşen bir eşyanızı almak için ya da spor sırasında öne eğilmek her ne kadar size kolay gelse de hatalı bir durumdur. Eğildiğiniz sırada belinizdeki kaslarınıza yüklenmenize yol açar. Bu hareketleri siz sıkça tekrarladıkça belinizde hasar oluşur. Bunun sonucunda da bel fıtığına dönüşebiliyor.

 • #4 Yüksek Topuklu Ayakkabılar Giymek

  Her ne kadar şık görünse de topuklu ayakkabı giymenin sonunda belinizde bazı hasarlar oluşabilmektedir. Topuklu ayakkabı giyilmesi alışkanlık haline gelince bel bölgesinde ki doğal girinti görünümü de azalmaktadır.

 • #5 Televizyonu Yaslanmadan İzlemek

  Sırtınızı bir yere yaslamadan oturduğunuzda sırtınızdaki kaslar sizi ayakta tutabilmek için kasılmaktadır. Bu sayede damarlar daralarak kan dolaşımı yavaşlamaktadır.

Önerilen Yazı  Ellerimizin Bize Gösterdiği 5 Sağlık Problemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir