Kapat

Biberiye Çayının 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Sağlık Biberiye Çayının 5 Önemli Faydası

Biberiye, baharat olarak kendine mutfaklarda oldukça büyük bir yer edinmiştir. Özellikle de Akdeniz mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Güzel kokusu sayesinde çorbalarda ve kozmetik ürünlerin içerisinde sıkça kullanılmaktadır. Geleneksel olarak biberiye, tedavi edici özellikleri sebebiyle şu şekillerde kullanılmaktadır: Hafızayı geliştirmeye yardımcı olmak. Kas ağrılarını ve spazmları rahatlatarak en aza indirmek. Saçların sağlıklı bir biçimde uzamasını sağlamak. Dolaşım ve sinir sistemine fayda sağlamak.

 

Yapılan bazı çalışmalar sonucunda biberiyenin çok güçlü bir antioksidan olduğu göze çarpmıştır. Bu antioksidan, özellikle vücuda giren ve hücre çeperine zarar veren, DNA’yı deforme eden, sonucunda ise ölüme bile sebep olabilen partiküllerin etkisiz hale getirilmesini sağlamaktadır. Yine yapılan bazı çalışmalar biberiye yağının bakteriler ve enfeksiyonlarla mücadele etmek açısından çok güçlü olduğunu ortaya koymuştur. Tabii ki şimdilik bu etkilerin insanlar üzerinde de aynı şekilde etkili olup olamayacağı tam net olarak bilinememektedir.

Önerilen Yazı  Sigaranın İnsana En Büyük 5 Zararı

 

 • #1 Strese Karşı

  Araştırmalar sonucunda biberiyenin hoş koku tedavi özelliğinin endişe hissini azalttığını ve stresi kişiden uzaklaştırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Biberiye ve lavanta yağı nabız atışını yavaşlatmaktadır ancak bu kan basıncı için değildir. Diğer araştırmalar ise sınav gibi stresli durumlarda bileğe bir miktar sürülen biberiye yağının stresi ve endişeyi azalttığı gözlemlenmiştir. Kireçlenme, romatizma, eklem iltihabı ve ağrıları açısından: biberiye, şerbetçi otu gibi oleanolic asit içeriği bulunan takviye bitkilerin kireçlenme, romatizma ve eklem ağrılarını hafiflettiği günümüzde bilinmektedir.

 • #2 Yaşa Bağlı Gelişen Zihinsel Gerileme İçin

  Yakın zamandaki bulgular 750 mg toz haline gelmiş biberiye yaprağını domates suyu içerisine ilave edip içmenin geçkin yaştaki sağlıklı kişiler açısından hafızayı geliştirmek adına hızla etki ettiği görülmüştür. Aynı zamanda aşırı dozda (150-6000 mg) tüketimi de yine hafızada bazı olumsuz sonuçlara yol açmıştır. Yine yapılmış olan aynı çalışmalar biberiye aroma terapisinin kaliteyi arttırdığını ancak hafızanın hızına çok büyük bir oranda etki etmediğini gözlemlemiştir.

 • #3 Kanserle Mücadele Eder

  Radyasyon Onkolojisi Raporlarında yayınlanmakta olan bir araştırmaya göre, ham etanolik biberiye özünde (RO) diferansiyel anti-proliferatifler bulunmuştur. Bu özelliğin büyük etkisi ise lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde olmuştur. Biyoteknoloji ve Biyokimya dergilerinde yayınlanan bir başka çalışmada ise biberiyenin hem güçlü bir antiinflamatuar olduğu hem de kanserle büyük bir oranda mücadele edebildiği vurgulanmıştır.

 • #4 Beyin Sağlığına İyi Gelir

  Bilim adamları biberiyenin beyin açısından da oldukça faydalı olduğunu araştırmalar sonucunda ortaya çıkarmıştır. Biberiyenin sahip olduğu karnosik asidin, beyin sağlığına zarar verebilecek bazı tehlikelerle savaştığı ortaya konmuştur. Cell Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre ise; karnosik asit, alzheimer ve benzeri hastalıklara sebep olan beta amiloid kaynaklı tehlikelerle de büyük bir oranda mücadele etmektedir.

 • #5 Antibakteriyel

  Biberiyenin sahip olduğu bileşenler antiinflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özellikleri bizlere sunmaktadır. Doğal bir ot olarak bilinen biberiye pek çok kişi tarafından antibakteriyel ve antiviral olarak tercih edilmektedir. Biberiye, hasarsız bir şekilde zararlı bakterilerin zaman içerisinde ortadan kaldırılmasına büyük bir oranda katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda biberiyenin tüketilmesi, mantar enfeksiyonlarına ve özellikle de Candida hastalığına karşı oldukça etkili bir çözüm yoludur. Rosmarinik asit biberiye dışında kekik, keklik otu ve nanenin içeriğinde de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir