Kapat

Biberiye Yağının 5 Kullanım Alanı

Anasayfa
Bitki Biberiye Yağının 5 Kullanım Alanı

Biberiye, Rosmarinus officinalis ballıbabalıgiller (Lamiaceae) ailesinin, iğneye bener yapraklara sahip, her zaman yeşil renginde olan bir bitkidir. İnce yaprakları, mor çiçekleri bulunmaktadır. Çalı görünümü vardır. Özellikle, Akdeniz çevresinde daha yaygın olarak yetiştirilmektedir. İşte biberiye yağının kullanım alanları.

 

 • #1 Yağlı Saçlar İçin

  Sert yağ giderme bakımları, alkol içerikli saç bakım ürünleri ve yağ giderici kimyevi şampuanlar saça zarar verebilmektedir. İyi bakılmayan saç derisi, talk üretimi için sürekli olarak uyarılır ve sonuç olarak daha çok yağlanır. Bunun için çok yumuşak şampuanlar tercih edilmelidir. Her yıkama sonrası bitkisel karışımlı sularla saça masaj yapılırsa saçların bakımı çok sağlıklı olur. Bunun için, biberiye yağından da faydalanabilirsiniz.

 • #2 Hafızanın Güçlenmesi İçin

  Koku, görme, konuşma gibi zayıflıkları ortadan kaldırmak için 3-4 damla biberiye yağı, 200 ml’lik suya ekleyip bir koku lambasının üzerine damlatabilirsiniz. Solundukça fayda görmeye başlayacaksınızdır.

 • #3 Vücut Savunmasını Güçlendirmek İçin

  Vücudu güçlendirmek amacıyla günde 1 veya 2 kez, 1 damla teebauma, 1 yemek kaşığı propolis ve birkaç damla biberiye yağı ekleyip sürebilirsiniz.

 • #4 Bölgesel Zayıflamalar İçin

  Göbek ve basen eritmek için birebir olan biberiye yağı, yazın ince giysiler giyildiğinde, özellikle de yazın kadın ve erkeklerin bikini ve mayo içinde istedikleri gibi görünmeleri için çok önemlidir. Karnı inceltmek amacıyla yapılan egzersizlere biberiye çayı kürü ekleyebilirsiniz. Ayrıca biberiye yağı karına ve selülitli bölgeye masaj yapılarak uygulanabilir. Hem metabolizmayı hızlandırır hem de hızlı şekilde yağ yakmanızı sağlar. Bölgesel zayıflamanın gerçekleştirileceği bölgeye iyice sürülüp masaj yapılarak yedirilmesi gerekmektedir. Masaj süresi ne kadar uzun olursa, fayda o kadar artar. 5-10 dakika arası ideal bir süre olacaktır.

 • #5 Düşük Kan Basıncını Yükseltmek İçin

  15 damla biberiye yağı, 10 damla limon ile karıştırın. Karışıma, 10 damla greyfurt da ekleyin. Karışım, 2-3 damla halinde, soğuk banyo suyuna veya duş jeline ekleyin. Karışım, yorgunluk halinde, ağrıyan ayaklarınıza veya ağrılı bölgelerinize sürebilirsiniz.

 

Önerilen Yazı  Keçiboynuzunun 5 Önemli Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir