Kapat

Boy Uzamasına Yardımcı Olacak 5 Besin

Anasayfa
Sağlık Boy Uzamasına Yardımcı Olacak 5 Besin

Boy tüm çocuklar ve ebeveynlerin merak ettiği, heyecanlandığı en önemli konulardan bir tanesidir. Yanlış bir şekilde, özgüvenle de ilişkilendirilen boy, erkeklerde yaklaşık 25 yaşına kadar, kadınlarda ise ortalama olarak 20 yaşına kadar uzamaya devam etmektedir. Boy uzaması, hipofiz bezi tarafından salgılanan büyüme hormonu sayesinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle, bu hormonun fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olacak yiyecekler tüketmek oldukça büyük önem taşımaktadır.

 

Boy, pek çok değişkene bağlı olarakta uzama oranını değiştirmektedir. Bunda aileden gelen genetik özellikler ve çevresel faktörler olduğu kadar, yapılan egzersizler ve dengeli beslenmede oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Fakat ne tek başına egzersiz, ne de tek başına dengeli beslenme pekte işe yaramayacaktır. Egzersiz ve spor muhakkak düzgün bir diyet yardımıyla desteklenmelidir. Bir insanın potansiyel boy uzunluğuna ulaşması için biraz çaba sarf etmesi gerekmektedir. Bilinçsizce yapılan hareketler ve atılan adımlar, ulaşılacak potansiyel boy uzunluğundan uzaklaşılmasına da büyük orada neden olabilmektedir. İşte boy uzamasına büyük oranda etken olan bazı besinler.

Önerilen Yazı  Sağlıklı Kilo Vermek İçin En Önemli 5 Kural

 

 

#5 Süt ve Süt Ürünleri

Kemik, kıkırdak ve doku oluşumuna büyük oranda yardımcı olan, protein zengini besinler tüketilmelidir. Süt, protein zengini olan doğal bir içecektir. Her çocuğun günde yaklaşık olarak 1-2 bardak süt içmesi tavsiye edilmektedir. Süt tüketiminin, diğer süt ürünleriyle de desteklenmesi gerekmektedir. Bilhassa peynir ve yoğurt A, B, D ve E vitaminleri açısından oldukça zengin olması sebebiyle değerli yiyeceklerdir. Protein ve kalsiyum da içeren peynir ve yoğurt, büyüme adına oldukça önemlidir ve özellikle ergenlik döneminde olan kişiler için gereklidir. Tüm peynir çeşitleri önemlidir, ama içindeki bol kalsiyum sebebiyle çedar peyniri diğer süt ürünlerinden ayrı tutulabilmektedir. 100 gr çedar peynirinin içerisinde yaklaşık 720 mg kalsiyum bulunmaktadır. Ülkemizde çok tercih ettiğimiz bir peynir çeşidi olarak bilinmese de, çedar peynirini çocukların ergenlik döneminde mutfaklardan eksik etmemek onlar açısında yararlı bir seçim olacaktır.

Önerilen Yazı  Elma Sirkesinin 5 Önemli Faydası

 

 

#4 Soya

Soya, bitkisel gıdalar içerisinde bulunan en yüksek protein oranına sahip olanıdır. Boyun uzamasına da yardım eder. İçindeki saf protein kemikleri geliştirerek doku kütlesini arttırmaya yardımcı olur. Günde 50 gramlık soya, soya fasulyesi tüketimi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Soya, vejetaryenler için de önemli bir protein deposu halindedir. Bu nedenle sizlerde kendiniz veya çocuklarınızın gelişimi adına soya tüketmekten kaçınmayın. Aksine sık sık tüketmeye çalışmalısınız.

 

 

#3 Kuru Meyveler

Kuru meyveler genel olarak iyi bir kalsiyum deposu olarak bilinmektedir. Bu sebepten dolayıda, boy uzamasına büyük bir oranda yardımcı olurlar. Ara öğünlerde, süt ile birlikte tatlı ihtiyacını karşılamak adına çocuklara kuru meyve yedirilebilir. Fakat kuru meyvelerin tüketim miktarı da oldukça çok önemli bir etkendir. Eğer fazla tüketilirlerse, faydasının yanı sıra kilo problemine neden olabilirler. Gün içerisinde 4-5 adet kuru kayısı, 2-3 kuru incir, ya da 1 avuç siyah kuru üzüm seçeneklerinden birisi tercih edilerek tüketilmeye çalışılmalıdır.

Önerilen Yazı  Baş Dönmesinin 5 Nedeni

 

 

#2 Kuruyemişler

Hem çocukların hem de gençlerin büyük bir zevk ile tükettiği ürünlerin en başında kuruyemişler gelmektedir. Kuruyemişler, kalsiyum içeriği açısından oldukça yüksek besinler olduğundan, süt ve ürünlerine de aynı zamanda destek olmaktadırlar. Özellikle de, kaju, tuzsuz kabak çekirdeği, fındık, fıstık, badem ve ceviz gün içerisinde yaklaşık olarak 1 avuç kadar tüketilmelidir. Daha faydalı olması adına da bu yemişlerin tuzsuz, baharatsız, kavrulmamış, yağsız olanlarının tercih edilmesi daha iyi bir seçim olacaktır.

 

 

#1 Nişasta ve Hububat

Nişasta ve hububat, vücudun büyük bir oranda enerji deposu halindedirler. Aynı zamanda, B vitamini, lif, demir, magnezyum ve selenyum açısından da zengindirler. Kahverengi pirinç, mısır ve tam buğdaylı besinler de boyun uzaması açısında oldukça etkilidir. Nişasta ve hububat, fazla tüketildiği zamanda çok kalori alımına neden olabilmektedirler. Bu sebeple, çocukların hızlı gelişim yaşadıkları ergenlik çağında bu besinlerin tüketimi sınırlı bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir