Kapat

Bozanın Sağladığı 5 Fayda

Anasayfa
Sağlık Bozanın Sağladığı 5 Fayda

Boza, Osmanlı döneminden bugüne kadar gelen en ünlü içeceklerden bir tanesi haline gelmiştir. Orta Asya ve Tatar merkezli fermente bulgurdan yapılan içecek 17. yüzyıldan beri İstanbul merkezli olarak dış ülkelere de ticareti yapılmaya devam edilmektedir. Eski dönemlerde mayalı bir içecek olarak yapılmakta ve içerisinde çok az da miktarda da olsa alkol bulunmaktaydı. Ancak Sultan 4. Mehmet zamanında alkolün yasaklanmasıyla birlikte boza dükkanlarının da kapanmasına neden oldu. Tüm Osmanlı İmparatorluğunda popüler olan boza, halen Arnavutluk, Romanya, Bulgaristan ve diğer Balkan devletlerinde popüler olarak tüketilmeye devam edilmektedir. Boza temel olarak mısır, buğday, arpa, darı, pirinç ve yulaftan oluşmaktadır.

 

Alkol içeriği ise mayalı bir içecek olmasından kaynaklanmakta ve yüzde 1-6 arasında alkol yüzdesi değerine sahip olmaktadır. Boza en iyi şekilde İstanbul sokaklarında boza satan insanların kış aylarında bağırarak sokaklarda boza satması ile tanımlanmaktadır. Bir bardak boza 200 kcal civarında bir enerji içermekte ve içerisinde çeşitli vitaminler ile demir vardır. Ayrıca tamamen bitkisel maddelerden yapıldığı için vejetaryen kişiler de rahatlıkla tüketebilir. Bozanın insan sağlığına çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bozanın faydalarını sizler için hazırladığımız bu içerikten göz atabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Saç Dökülmesinin 5 Nedeni

 

 • #1 Öksürük

  Kış aylarında özellikle rastlanan grip ve gribal enfeksiyonlar öksürüğe neden olmaktadır. Halk arasında bilinen yaygın bir bilgiye göre de boza öksürük kesmede bire bir etkili yöntem haline gelmiştir. Hatta boza firmaları dahi reklamlarında bozanın öksürük kesici özelliğine ayrıca vurgu yapmaktadırlar. Boza dünya çapında çok fazla bilinen bir içecek değildir. Ülkemizde ve diğer Balkan ülkelerinde bilinmekte ve genellikle tedavi amaçlı üretilip tüketilmektedir. Özellikle çocuklarda oluşan öksürükleri kesmek gibi tedavi edici bir özelliği bulunmaktadır. Küçük yaşlardaki çocuklarda meydana gelen bu öksürük, büyük şehirlerdeki hava kirliliğinden kaynaklı olmaktadır. Kış aylarında havalar daha fazla kirlenir ve öksürük gibi enfeksiyonlar meydana gelmeye başlar. Bronşlarda meydana gelen bu hasarı önlemek için A vitamini, B vitamini, E vitamini ve C vitaminine ihtiyaç hissi başlamaktadır. Özellikle C vitamini kış aylarında hastalıklar ile savaşmada vücut direncini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Bu vitaminler bozanın içeriğinde  bol miktarda bulunmaktadır. 2-3 gün boyunca düzenli olarak boza tüketerek öksürüğün kesilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca kış aylarında meydana gelen grip ve benzeri hastalıkları da önlemeye yardımcı olur. Vücut direncini hızla arttırır. Hastalık durumunda çabucak iyileşmenizi ya da sağlıklı durumda iken hastalıklara yakalanma ihtimalinizi de en az seviyeye indirir.

 • #2 Anne Sütü

  Bozanın önemli faydalarından bir diğeri ise de anne sütünü arttırıcı bir özelliğinin bulunmasıdır. Bunu da zengin vitamin ve mineral içeriği ile sağlamaktadır. İçerisinde bulunan bu mineraller ve vitaminler anne sütüne de geçer ve emzirme sırasında doğrudan bebeğin vücuduna girmektedir. Sonuç olarak bebeğinizin sağlıklı ve güçlü olması için boza tüketimine gereken önem verilmesi gerekmektedir. Ayrıca bebeğin sağlıklı bir kemik yapısına sahip olabilmesi için gerekli kalsiyumu da bozadan sağlayabilirsiniz.

 • #3 Kanser

  Kanser hastalığı tedavisi en zor hastalıklardan biri olup, her an binlerce kişinin canını alan en tehlikeli hastalıkların başında gelir. Vücutta özgür bir şekilde dolaşan serbest radikaller, bir süre sonra belirli koşullardan etkilenerek kontrolsüz bir büyüme meydana gelmektedir. Bu büyüme sonucunda ilk olarak tümör oluşumu, tümörün kötü huylu olmasına göre de kanser oluşumu başlamaktadır. Kanseri önlemek için vücut direncinin artması, vitamin, mineral ve de en önemlisi bol miktarda antioksidan alımının hayati bir önemi vardır. Çünkü antioksidanlar, kanser yapıcı hücreler olan serbest radikallerin elektron yörünge sistemini bozar ve kontrolsüz bölünme özelliklerinin kaybolmasın neden olur. Tüm bu gerekli olan antioksidan, vitamin ve mineralleri bozanın içerisinden kolayca ulaşabilirsiniz. Vücut direncinizi arttırır ve kanser riskinizi minimuma en aza indirebilirsiniz.

 • #4 Stres

  Günlük hayat içerisinde oluşabilecek stresin etkilerinin ve stresin zararlarının azaltılmasında en önemli besinlerin başında boza gelmektedir. İçerisinde bol miktarda bulunan vitamin ve mineraller özellikle B vitamini zihinsel yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. Bunu da sinirlerin iletildiği nöronları sakinleştirerek yapmaktadır. Yorulmuş ve yıpranmış sinirleri onarmaya yardımcı olur. Böylece stres oluşturabilecek etkenleri ortadan kaldırmış olur. Stresten uzak durarak çok daha sağlıklı bir hayata sahip olabilirsiniz.

 • #5 Cilt ve Saç Sağlığı

  Bozanın faydaları arasında cilt ve saç sağlığını koruması ve oluşabilecek saç ve cilt rahatsızlıklarını önlemek de vardır. İçerdiği B12 vitamini ve diğer mineraller de saç ve cilt sağlığı için oldukça fayda sağlar. Özellikle kuru ciltlerin nemlenmesini sağlar ve cildi yumuşatıcı etkileri bulunmaktadır. Ayrıca kuru ciltlerde meydana gelen dökülmeleri de engellemeye yardımcı olur. Cildin sağlıklı, mat ve parlak bir görünüşe ulaşmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir