Kapat

Çay Kültürü Fazlaca Gelişmiş 5 Ülke

Anasayfa
Tarih Çay Kültürü Fazlaca Gelişmiş 5 Ülke

Çay hayatımızda çok büyük bir yer kaplamaktadır. Misafirliğe gittiğimizde, akşam televizyon izlerken, bilgisayarda ve restoranlarda en çok tüketilen içeceklerden biride çay olmaktadır. Özellikle erkeklerin toplanıp çay içip, muhabbet edebilecekleri kıraathaneler bulunmaktadır. Bu nedenli hayatımda olan çay bizler için çok büyük bir anlam ifade etmektedir.

 

Bizler için çay bunlar gibi bir çok durum ifade etmektedir. Her ülkenin çayları kendine özgü olmakla beraberinde süregelen bir ağız alışkanlığı var. Bizler nasıl ki en çok siyah çayı tüketiyor isek ya başka ülkelerde durum nasıl ? Çay kültürü ile tanınan ülkeler arasında acaba hangileri var ? Çay kültürü gelişmiş ülkeler içinden ise acaba bu farklı lezzetleri tattığımızda, görüntüsü gördüğümüzde tepkimiz nasıl olacak çok merak ediyorum açıkçası.

 

 

1 Çin

Dünyada çay ihracatının en başında gelen ülkelerden biride Çin’dir. Yukarıda yer alan resimde ise Çin çay kültürüne özgü olan Yeşil Çay (绿茶) ‘ı ifade etmektedir. Sadece Yeşil Çay ile kalmayıp Çinliler ; Beyaz Çay (白茶), Sarı Çay (黄茶),  Oolang Çay (乌龙茶), Pu-Erh Çayı (普洱茶) ve Siyah Çay (红茶) üretmektedirler.

Önerilen Yazı  Dünyada Ziyaret Edilmesi Yasak 5 Yer

 

Çin’de çayın ne zamandan beri var olduğu bilinmemekle beraberinde çayın ana vatanı olduğu bilinmektedir. Kayıtlara göre 221 yılında ise çay vergisi alınmakta ve en çok çay tıpta kullanılmaktaydı. Japon çay kültürü bile aslında Çin’e dayanmaktadır. Çin zamanında ise saray hanedanları tarafından keyif verici içecek şeklinde tüketildiği bilinmektedir.

 

 

2 Hindistan

Hindistan çay kültürünün en dikkat çekici özelliği ise sütlü olmasıdır. Hindistan’da eğer bir gün çay istemeye kalkar iseniz demeniz gereken söz öbeği çachaiçay olması gerecektir. Söylenmesi kulağa hoş gelen bu söz öbeğinden sonra ise çayınızı sütsüz içmek istiyorsanız ise no milk demek o anda durumu kurtaracaktır.

 

Sütsüz olan çayları ise bizim ağız alışkanlığımıza yakın olan siyah çaya benzetmektedirler. Eğer tercihimiz sütlü bir çaydan olacak ise bile bu çayın İngiliz çayı gibi olmadığının farkına varacaksınızdır. Bu fark ise masala adı verilen bir tür çeşni den kaynaklanmaktadır. Hindistan halkında ise mekanları gezen seyyar satıcılara rastlamak mümkündür. Kışın soğuğuna pek alışkın olmayan bu ülke için ise kışın çay satışları tavan yapan bir durumdadır.

Önerilen Yazı  Atatürk'ün Yazmış Olduğu 5 Kitap

 

 

3 Türkiye

Güzel ülkemiz Türkiye çay kültürü ise sabah kahvaltılarının, koyu muhabbetlerin vazgeçilmezi olarak yerini alır. Türkiye’de 2004 yılında 205.500 tonluk  çay üretimi le dünyanın toplam çay üretimden %6,4’lük bir pay almıştır. Yine 2004 yılında ise kişi başına tüketilen 2,5 kg çay miktarı ile bu konuda dünya birincisi olmuştur.

 

 

4 İngiltere

İngiltere çay kültürü dendiğinde ise hemen aklımıza 5 çayı gelmektedir. İngiltere’nin kendi kültürüne kazandırmış olduğu 5 çayı ise artık bir çok kültürdeki yerini almış bulunmaktadır. Bu 5 çayının hikayesi ise 7’nci Bedford Düşesi Anna’nın akşam üzeri olarak adlandırdığımız zaman dilimi içerisinde açlık hissetmesi ve bir şeyler atıştırmaya başlaması sayesinde kazanılmış bir kültür olarak karşımıza çıkmaktadır.

Önerilen Yazı  En Geniş Topraklara Sahip Olmuş 5 İmparatorluk

 

İngilizlerin çayının sütlü olması ise eski zamanlarda Çin’den satın aldıkları porselenlerin sıcağa dayanıksız olmasıydı. Hem sıcağa dayanıklı olmadığı için hemde porselenlerin üzerinde bulunan lekelerin yalnızca süt ile kapatılabiliyor olmasından dolayı İngilizlerin çaylarına süt kattığı söylentileri ortalıklarda dolaşmaktadır.

 

 

5 Rusya

Semaver olarak adlandırılan ve çayın semaverde piştiğinde daha güzel bir tada ulaşmasını sağlayan şey aslında Rus çay kültüründen bilinirlik aşamasına ulaşmıştır. Rusya’da varlıklı kesimler çayı reçeller, şuruplar, kekler ile beraberinde tüketirlermiş. Bir çok konuyu ise çay içerken konuşmaya başlarlarmış.

 

Rus dilinde ise çok tüketilen içecek olan çay ile bazı deyişler zamanla yerini almıştır. Rusların hemen hemen ise 80’i her gün çay tüketmektedir. Bir ailede ki çay ortamı o aileyi anlamak için aslında bire birdir. Eğer bir aileye gittiğinizde size bayat çay ikram ediyor ise sizden kurtulmak istediği, eğer bir aile beraber çay tüketmeyi bırakmış ise o ailede bazı sorunlar olduğu anlamına gelmektedir.

“Çay Kültürü Fazlaca Gelişmiş 5 Ülke” üzerine 7 yorum

  1. muhammet says:
  2. Ali says:
  3. Doğukan says:
  4. Ahmet BAH says:
  5. Berkant Oğuzcan says:
  6. Hüseyin Gözlü says:
  7. Gökser says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir