Kapat

Çayın Sağlık Açısından 5 Faydası

Anasayfa
Sağlık Çayın Sağlık Açısından 5 Faydası

Ülkemizde hemen hemen herkesin vazgeçilmez içecekleri arasında bulunan ilk sırada yer alan ve neredeyse bir kültür haline gelen çay, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yetişmekte olan, çaygiller familyasına aittir. Kış aylarında yapraklarını dökmeyen, nemli ve yağış alan yerleri seven bir bitki olarak bilinmektedir. Taze ya da kuru olarakta kullanılabilmektedir. Çay hem yaz aylarında hem de kış aylarında gün içerisinde sık bir şekilde tüketilmektedir. Dünyada en çok çay üretimi yapılan ülkeler arasında Türkiye 5 inci sırada yer almaktadır.

 

Çayın etkili maddesi tein olup içeriğinde polifenolda yer almaktadır.Uyarıcı etkisi sebebiyle zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderici özelliğe de sahiptir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar ile kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünü önleyici etkileri olduğu tespit edilmiştir. Midenin çalışmasını destekleyerek zaman içerisinde mideyi kuvvetlendirir. Kolera, guatr gibi hastalıklarda tedavi edici özelliğine sahip olarak bilinmektedir. Antioksidan özelliğine de sahiptir. Diş ve diş eti rahatsızlıklarının tedavi sürecini kısaltırken ağız kokusunu da engeller. Fakat çayın fazla tüketilmesi kalp çarpıntılarına, mide bulantısına ve uykusuzluğa sebep olabilmektedir. İşte çay hakkında bilinmeyen bazı önemli bilgiler.

Önerilen Yazı  Kahvaltı Yapmanın 5 Önemli Faydası

 

 • #1 Kalp Krizi Riskini Azaltır

  Siyah çay tüketimi kalp sağlığını korumak açısından büyük bir oranda yardımcı olur. Hollanda’da yapılan bir araştırma sonucuna göre günde 2-3 bardak siyah çay tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere oranla %70 oranından kalp krizi daha az geçirdiklerini ortaya çıkartmıştır. Bunun yanı sıra ise siyah çay tüketimi kan pıhtılaşmasını engeller ve felç geçirme riskini de zamanla en az seviyeye getirmeye yardımcı olur.

 • #2 Sindirim Sistemin Faydalıdır

  Çayın genel olarak sindirim sistemine zararlı olduğu düşünülmektedir fakat sindirim sistemine asıl zarar veren şey çay ile birlikte aşırı miktarda şeker tüketimidir ve aynı şekilde aşırı şekilde çay tüketimidir. Aslına bakılırsa az şekerli ve şekersiz çay tüketimi sindirim sistemi açısından ve özellikle de bağırsak hareketleri açısından insan metabolizmasına oldukça faydalıdır.

 • #3 Çay Kalori İçermez

  Kalori içermeyen çay bu özelliği sayesinde kilo alma riski de taşımamaktadır. Çayın düzenli bir şekilde tüketimi tam tersi sindirim sisteminin düzenli çalışmasına ve kilo verilmesine de büyük bir oranda yardımcı olabilir. Özellikle de siyah çayın daha etkili olması açısından limon suyu ile tüketilmesi de. önerilmektedir. Limon suyu aynı zamanda siyah çayın bünyede meydana getireceği demir eksikliği sorununu da ortadan kaldırabilmek açısı dan oldukça faydalıdır.

 • #4 Kolon Kanserine Faydalıdır

  İçerisinde yer alan TF – 2 adını taşıyan polifenol kanser ile mücadelede etkinliği bilinen bir maddedir. Çayın içeriğinde yer alan bu madde kanserli hücrelerin zaman içerisinde yok olmasına yardımcı olurken sağlıklı hücreler üzerinde herhangi bir olumsuzluğuna da rastlanmamıştır. Bu sebeple de çay son zamanlarda yapılan araştırmalarda kolon kanserinde kanserli hücrelerin yok edilmelerine yardımcı olduğundan çay tüketimi önerilmeye başlanmıştır.

 • #5 Antioksidan İçerir

  Vücutta pek çok hastalığa davetiye çıkaran ve asıl nedeni olan serbest radikallere karşı çayın antioksidan içermesi genel anlamda sağlık açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu özelliği sayesinde çay bilinen pek çok hastalığa yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir