Kapat

Cevizin 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Bitki Cevizin 5 Önemli Faydası

Cevizin faydaları asla saymakla bitmez. Günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan ceviz, tükettiğimiz çikolata, kurabiye, kek gibi birçok ürünün içerisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Düzenli ve bilinçli bir şekilde ceviz tüketiminin insan sağlığı açısından birçok yönde faydası bulunmaktadır. Kolesterolün dengelenmesinden kalp damar sağlığına, çocukların zeka gelişiminden kemiklerin güçlenmesine kadar çok yararı vardır. Bununla birlikte ise cevizin cilt açısından faydalı olduğu ve birçok kozmetik firmasının ürünlerinde cevizin içerdiği maddeleri kullandığı bilinmektedir. Cevizin içeriğindeki yüksek derecedeki bazı zengin vitamin ve elementler genel anlamda sağlığımızın korunmasını sağlamaktadırlar.

 

Ancak özellikle yüksek derecedeki Omega 3 yağı asidi ve E vitamini türü olan gama-tokoferol gibi elementler başta kolesterol olmak üzere, kalp çevresinin temizlenmesinde oldukça önemli rol oynamaktadırlar. Ceviz çok az sayıda besin türünün içerdiği oldukça güçlü antioksidan görevi gören elementler içerir, bunlardan bir tanesi olan aminoasitler kalp sağlığının korunmasına yardımcı olurken, omega 3 yağının içerdiği alfa-linolenik asit patolojik kan pıhtısını oldukça önemli bir ölçüde engeller. Gün içerisinde ortalama olarak 3 ceviz tüketen bir kişi kalp sağlığı açısından çok önemli bir önlemi almış olur, aynı zamanda, günlük olarak tükettiğiniz 3 ceviz  kan şekeri ve kolesterol seviyesini düzenli bir seviyede tutmaya da büyük bir oranda yardımcı olur. Araştırmalara göre, günde ortalama 40 gram ceviz tüketen kişilerin kardiyovasküler riskini azalttığını ortaya koymuştur.İşte her alanda pek çok faydası bulunan cevizin bizlere sağladığı bazı önemli faydaları.

Önerilen Yazı  Evde Bakımı Kolay 5 Çiçek

 

 • #1 Kemiklere Fayda Sağlar

  Bazı uzmanlar cevizin içerisinde bulunan kalori miktarının kiloya sebep olacağını iddia ediyor ancak buna karşılık büyük bir çoğunluk ise aşırı şekilde tüketilmediği süre boyunca cevizin içerdiği kalorinin kemiklerin güçlenmesine katkı sağladığını belirtmektedirler. Aynı zamanda ceviz tüketiminden sonra meydana gelen kalorinin vücut tarafından depolanmadığı da bazı kişiler tarafınca belirtilmektedir.

 • #2 Beyine Fayda Sağlar

  Ceviz linoleik, alfa linoleik ile birlikte vitamin E ve B6 vitaminlerini içerdiğinden dolayı sinir sistemlerine oldukça olumlu yönde etki yapar. Bazı bilim adamları besin maddelerinin hangi organımıza benziyor ise o organa faydalı olduğu yönünde bazı iddiaları var ki ceviz ayrıca görüntü olarakta beyine benzemektedir. Ancak cevizin beyine benzemenin ötesinde ise ciddi anlamda beyine bir çok faydası vardır. Özellikle de stres ile mücadelede antidepresan görevini üstlenen ceviz, uyku sorunu olanlar açısından da oldukça şifalıdır. Yatmadan önce yenilen ceviz, içerdiği triptofan yardımı sayesinde uyku sorununuzu çözebilmektedir.

 • #3 Kansere Fayda Sağlar

  Cevizin kanser hastalığını tedavi ettiği kesin olarak söylenemez.Ancak kanser hastalığına sebep olan faktörleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur veya hastalığa yakalanma riskini büyük bir oranda olmasa bile azaltabilmektedir.  Düzenli bir şekilde ceviz tüketimi dolaylı olarak kansere karşı metabolizmanın direncini de büyük bir oranda ve zaman içerisinde arttırmaya yardımcı olmaktadır.

 • #4 Kolostrole İyi Gelir

  Günlük yaklaşık olarak 4-5 tane ceviz tüketimi kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. İyi kolesterol seviyesini yükseltir ve kötü kolesterol seviyesinin yükselmesine büyük bir oranda engel olur. Bununla birlikte ise damarların çevresini temizler ve genişlemelerini sağlar, bu sayede de kalp hastalıklarına yakalanma riskini zaman içerisine en az seviyeye indirmeye yardımcı olur.

 • #5 Diyabete Fayda Sağlar

  Diyabet hastalığında genel olarak  karşılaşılan en sık sorun kan şekerinin zaman zaman yükselişte olmasıdır. Ceviz ise kan şekerinin en makul seviyelerde kalmasına yardımcı olarak kan şekerini düzenlemektedir. Bu sayede de diyabet hastalarının kalp hastalığına da yakalanma riskini büyük bir oranda düşürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir