Kapat

Cilde İyi Gelen 5 Vitamin

Anasayfa
Kadın Cilde İyi Gelen 5 Vitamin

Vitaminler, güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak adına oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle cilt bakım ürünlerinin büyük çoğunluğunda yüksek bir miktarda vitaminlerin yer aldığı görülmektedir. Bununla birlikte, bu vitaminleri yiyeceklerinizden kazanmanız sizin adınıza daha da önemlidir. Bu yazımızda cildiniz adına sizin için gerekli olan vitaminleri ve bu vitaminleri günlük beslenme düzeninize dahil etmenin yollarını paylaşacağız.

 

 • #1 A Vitamin

  Eğer sizin cildiniz pul pul ve çok kuru ise bu sizin yeteri kadar A Vitamini almadığınız anlamına gelebilmektedir. Aynı zamanda akne problemi yaşayan kişilerin de A Vitamini almaları ya da içeriğinde A Vitamini olan ürünleri tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Dokuların yenilenmesine destek olduğu bilindiği için ciltte oluşan hasarların ve yaraların tedavisinde de A Vitamini oldukça büyük bir önem taşımaktadır. A Vitamini aynı zamanda mükemmel bir anti-aging takviyesi halindedir. Ciltteki ince çizgileri, kırışıklıkları, donukluğu ve diğer yaşlanma semptomlarını cildinizden uzak tutmak istiyorsanız A Vitamini size büyük bir oranda yardımcı olacaktır. Yumurta, süt, tereyağı, peynir, yeşil sebzeler, ıspanak, lahana, portakal, kayısı ve havuç mükemmel A Vitamini kaynaklarından yalnızca bazılarıdır.

 • #2 E Vitamini

  E Vitamini sağlıklı bir cilt adına gerekli olan vitaminlerin en başında gelenidir. Bunun nedeni ise E Vitamini’nin vücutta yer alan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan bir antioksidan etkisine sahip olmasıdır. Serbest radikaller sigara ya da kirlilik sonucu meydana gelebilir ve serbest radikaller cildin erken yaşlanmasının en önemli sebepleri arasındadır. Sonuç olarak, E Vitamini oldukça önemli bir anti-aging besini olabilir. Yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar ve ince çizgiler E Vitamini bakımından zengin ürünlerin uygulanması sayesinde en aza indirilebilir.  Zeytin, zeytinyağı, yer fıstığı, badem, balık yağı, fındık, ceviz ve ay çekirdeği E Vitamini içeren kaynaklardan yalnızca bazılarıdır.

 • #3 C Vitamini

  E Vitamini gibi C Vitamini de oldukça etkili bir antioksidan olarak bilinmektedir. Bu da C Vitamini’nin cilt yaşlanması ile başa çıkmamızda bize büyük bir oranda yardımcı olacağı anlamına gelmektedir. C Vitamini aynı zamanda cildinizdeki kollajen üretimini harekete geçirmeye yardımcı olur. Kollajen ise cildinizin elastik olması ile görevli olan bir proteindir. Bu nedenle eğer pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olmak istiyorsanız C Vitamini size büyük bir oranda yardımcı olacaktır. Birçok meyve iyi bir C Vitamini kaynağıdır ve bu nedenle meyveleri günlük beslenme rutininize ilave etmenizde sizin adınıza yararlı olacaktır. Brokoli, domates, karnabahar, bürüksel lahanası ve salatalık da aynı zamanda iyi bir C Vitamini kaynağı olarak bilinmektedir.

 • #4 B Vitamini

  Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek adına B Vitaminlerini de günlük beslenme rutininize eklemeniz sizin adınıza oldukça yararlı olacaktır. Bu vitaminlere örnek olarak ise verilebilecek B1 Vitamini vücuttaki dolaşımı arttırarak cildinize belirgin olan bir parlaklık kazandırır. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız büyük bir olasılıkla B1 Vitamini eksikliği riskiniz olabilir. Yumurta sarısı ve kuru üzüm önemli birer B1 Vitamini kaynakları arasında bulunmaktadır.Bunun yanı sıra; B3 Vitamini cildin nem tutma yeteneğini muhafaza edip kırışık oluşumunu önlerken, B9 Vitamini de hücre yenilenme özelliğini harekete geçirmeye yardımcı olmaktadır. Kırmızı et ve balık B3 Vitamini kaynağı iken, yeşil yapraklı sebzeler, badem, fıstık ve fındık da B9 Vitamini kaynakları arasındadır.

 • #5 K Vitamini

  K Vitamini birçok cilt kreminin içerisinde bulunur ve bazı cilt problemlerinin tedavisine büyük oranda yardımcı olur. Doktorlar yeni ameliyat olmuş hastalarda sıklıkla K Vitamini içeren kremleri tavsiye ederek kullanmalarını sağlamaktadırlar. K Vitamini vücuttaki kanın pıhtılaşma sürecinde yardımcı görevi görerek ameliyat sırasında zedelenmiş bölgelerin iyileşmesine zaman içerisinde yardımcı olurlar. K Vitamini içeren kremlerin aynı zamanda yara izlerinin, çirkin görünümlü tahrişlerin ve gözaltlarında ki koyu renk halkaların geçirilmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.

Önerilen Yazı  Saçlarınızı Daha Az Yıkamanızı Sağlayacak 5 Çözüm Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir