Kapat

Civanperçeminin 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Bitki Civanperçeminin 5 Önemli Faydası

Civanperçemi tüylü yaprakları ve beyaz çiçekleri olan bir bitki olarak bilinmektedir. Civanperçemi, Latince adı achillea millefolium olan bitki Haziran ve Eylül ayları arasında dağlarda büyür ve çiçek mor ya da pembe renk çiçekler açarak kendini güzel renkleri ile belli eder. Bu bitki Kuzey Yarımküre içerisinde oldukça yaygındır. Civanperçemi bitkisini otlaklarda, yol kenarlarında büyürken denk gelebilirsiniz. Bitkinin yapraklarını toplayıp kurutarak hem çay hem de tentür yaparak kullanabilirsiniz.İşte bu bitkinin bazı bilinmeyen faydaları.

 

 • #1 Vücutta ki Dolaşımı Arttır

  Civanperçemi vücuttaki dolaşım fonksiyonlarına genel anlamda yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak tüketmek ise vücuttaki kan basıncı seviyesini düzenlemeye büyük bir oranda etki etmektedir. Uygun bir dolaşım vücudun kardiyovasküler fonksiyonunu artırmaya yardım etmekte ve kanı temizlemeye yardımcı olmaktadır. Civanperçemi çayı aynı zamanda detoksifikasyon görevi görerek vücut temizliğini sağlamakta ve genel işlevlerin daha sağlıklı çalışmasına destek olmaktadır.

 • #2 Miyoma İyi Gelir

  Civanperçemi tüketmek kadınlarda östrojen düzeyleri yükseltmekte ve miyom büyümesini zaman içerisinde yavaşlatmaktadır. Aynı zamanda pelvise kan dolaşımını artırır ve anti-enflamatuar özellikleri sayesinde kramp, karın ağrısını da azaltmaya yardımcı olmaktadır. Diğer yandan adet sırasında yaşanan şişme problemine de yine yardımcı olur. Adet dönemleri öncesi civanperçemi, tarçın ve ısırgan çayı bir karışım halinde tüketilirse miyom ile ilişki olan aşırı kanama durumunun engellenmesine büyük bir oranda katkı sağlamaktadır.

 • #3 Yüksek Tansiyona Yardımcı Olur

  Bilimsel çalışmalar sonucunda gösterildiği gibi, yüksek tansiyon baş dönmesi, yorgunluk, düzensiz kalp atışları, gerginlik gibi belirtiler ile kendini göstermeye başlar ve ardından kalp rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. Bir fincan civanperçemi çayını düzenli bir şekilde tüketmek yüksek tansiyon açısından kan akışını artırmak ve kontrol etmeye yardımcı olmakta böylece kalp damar sağlığının iyileştirilmesi sağlamaktadır.

 • #4 Sindirime Yardımcı Olur ve İştahı Açar

  Civanperçemi sindirime yardımcı olduğundan dolayı özellikle sık mide krampı problemi yaşayan kişiler açısından etkili bir yöntemdir. Mide ve bağırsaklardaki düz kasları gevşetmeyi sağlayarak bir anti-spazmodik olarak görev görmektedir. Aynı zamanda iştah kalitesini artırdığından dolayı sindirim sisteminin gıdalardan daha fazla besin absorbe edilmesini sağlamaktadır. Başka bir avantajı da civanperçemi çayının gaz problemlerini önlemeye büyük bir oranda yardımcı olmasıdır. Bu sebeple civanperçemi çayı kronik mide sorunları olanlar açısından idealdir.

 • #5 Stres Azaltmaya Yardımcı Olur

  Civanperçemi thujone ve hafif bir hipnotik bileşenini içeriğinde barındırmaktadır. Bu bileşenler aynı yan etki göstermeden vücudu zamanla rahatlatmaktadır. Eğer uyumadan önce civanperçemi çayı tüketirsek, sinirlerin rahatlamasını sağlayacak ve etkili bir stres düzenleyici olarak görev görmüş olacaktır. Aynı zamanda anksiyete ve gerginlik açısından da doğal bir çare olarak tüketilmektedir.

Önerilen Yazı  Melisa Bitkisinin 5 Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir