Kapat

Çocuklarda Burun Tıkanıklığına 5 Çözüm Yolu

Anasayfa
Çocuk Çocuklarda Burun Tıkanıklığına 5 Çözüm Yolu

Kış mevsimi yaklaşınca malum nezle, grip gibi solunum yolları hastalıkları artmaktadır. Son yıllarda grip veya nezle gibi hastalıklarda artış olmuştur. Kış aylarında ve mevsim dönüşlerinde bebeklerin ve çocukların sık sık yakalandığı solunum yolu hastalıklarının ortak belirtisi olan çocukların burun tıkanıklığını gidermek için ev ortamında uygulayabileceğiniz ilaç içermeyen pratik çözümler bulunmaktadır.

 

 

5 Evi Nemlendirmek

Bu konuda yapılabileceklerinizden birincisi bebeğin odasını ve genel olarak evin havasını sürekli olarak nemli tutmaktır. Bebeğin odasına, bebeğin erişemeyeceği yere bir kap içinde sıcak su koyarak odanın içini nemlendirmeniz onun için faydalı olacaktır. Eğer isterseniz kaloriferin üzerine içi su dolu bir kap koyabilirsiniz. Bu sayede kalorifer yandıkça su buharlaşır ve odanın havasını nemlenir. En pratik ve maliyetsiz çözümlerden bir tanesi budur.

Önerilen Yazı  5 Çizgi Film Karakterinin Psikolojik Sorunları

 

 

4 Buhar Solutmak

Eğer çocuğunuz biraz daha büyükse, oturabiliyorsa ve söz dinleyecek yaşa geldiyse burun nemlendirmeyi bir oyun haline getirebilirsiniz. Bir tencerede su kaynatın ardından bunu odanın ortasına getirip yere koyun. Tenceredeki suyun çok sıcak olduğu ve değmemesi konusunda çocuğunuzu uyarmayı unutmayın. Kalın bir battaniyeyi üzerinize örterek çocuğunuzla birlikte altına girin. Buharı bu şekilde 5-10 dakika (ya da 5-10 dakika sürekli dayanamıyorsa arada başını battaniyeden çıkararak) solumaya devam edin. Eğer isterseniz 2 yaşından büyük çocuklar için bu suyun içine okaliptüs yağı (Vicks) de koyabilirsiniz.

 

 

3 Tuzlu Su Uygulamak

Özellikle sümkürmeyi  bilmeyen bebekler için tuzlu su oldukça işe yaramaktadır. Bu karışım eczanelerde satılmakla beraber evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Kaynattarak soğuttuğunuz 1 litre suya, 1 şeker kaşığı (9 gram) deniz tuzu ekleyerek, eriyip yok olana kadar iyice karıştırın.Tuzlu suyunuz hazırdır. Bebeğin burnu dolduğunda bu tuzlu su karışımından damlalıkla her iki burun deliğine 1-2 damla damlatarak 1-2 dakika beklemeniz gerekir. Burunlarına tuzlu su damlatıldığında bebekler bundan genellikle hoşlanmaz, hapşırıp öksürerek suyla beraber sümüğü de burunlarından çıkarmaya başlarlar.

Önerilen Yazı  Geç Uyumanın Bebeklere Verdiği 5 Zarar

 

 

2 Burun Aspiratörü Kullanmak

Tuzlu su ile çıkmayan inatçı sümükler de bebekler için olan burun aspiratörlerini kullanarak sümüğünü çıkarmanıza yardımcı olur. Bu aspiratörün pompa kısmını elinizde sıkarak pompanın içindeki havayı boşaltıyorsunuz. Pompa sıkılmış bir hale geldiği zaman bebeğin burun deliğinin içine sokuyorsunuz. Bebeğin burnuna sokarken hafif açılı sokarsanız bebeğiniz bundan daha az etkilenecektir. Pompayı tuttuğunuz bir elinizi yavaşça gevşetmeye başlıyorsunuz. Pompanın içine hava dolarken oluşan basınçla beraber sümükler de dışarıya çıkmış oluyor. Her kullanımdan sonra ılık su ve sabunla yıkamayı asla unutmamalısınız.

Önerilen Yazı  5 Çizgi Film Karakterinin Psikolojik Sorunları

 

 

1 Yatağın Eğimi

Sümüklerin genizden geriye akarak bebeği rahatsız etmesini engellemek için bebeğin yatağını baş yukarıda kalacak şekilde hafif eğimli bir konuma getirmeniz onu rahatlatabilir. Bunun için bebeğin karyolasının yaylarının olduğu kısımla yatağın arasına kalınca katladığınız bir battaniye koyabilirsiniz. Ancak tabi ki bebeğin yatağının başını yokuş aşağı düşeceği kadar da yukarı kaldırmayın. Azıcık kaldırmanız yeterli olacaktır. Daha büyük çocuklarda sert bir yastık kullanarak çocuğunuzun başını yukarıda tutmayı sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir