Kapat

Dans Etmenin Vücudunuz Ve Hayatınız İçin 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Spor Dans Etmenin Vücudunuz Ve Hayatınız İçin 5 Önemli Faydası

Bu makalede dansın vücudunuz ve hayat kaliteniz açısından faydalarının neler olduğunu keşfedeceksiniz. Formda kalmamıza yardımcı oluyor, ruh halimizi iyileştiriyor, diğer faydalarının yanı sıra gücünüzü ve esnekliğinizi zaman içerisinde artırıyor. Dans etmek tarih boyunca tüm dünya tarafından uygulanan boş zaman aktivitelerinden bir tanesidir. Ritmik hareketleri farklı müziklerle bir araya getirmenin sonucu istediğimiz zaman yapabileceğimiz eğlenceli ve ve bir 0 kadar da sağlıklı bir egzersiz doğuyor. İşte dans etmenin faydaları.

 

 • #1 Kilo Vermeye Yardımcı Olur

  Dans ettiğiniz zaman vücudumuza fazladan kalorileri yakması için yardımcı oluyoruz. Bu sayede de bir yandan eğlenirken bir yandan kilo verip yağ oranımızı düşürebiliriz. Dans etmek kilo vermek için tercih edilebilecek oldukça keyifli ve sağlıklı bir yöntem olarak bilinmektedir. Bazı dans türleri oldukça fazla enerji gerektirdiğinden dolayı diğerlerinden ayrılırlar. Bu da onların kısa süre içerisinde çok fazla kalori yaktırdığı anlamına geliyor. En çok bilinen örnekle Zumba, samba, oryantal ve Latin danslarıdır.

 • #2 Öz Saygıyı Arttırır

  Dans etmenin faydaları fiziksel sonuçların ötesine de geçmektedir. Bizi formda tutmasının ve hastalıkları önlemesinin yanı sıra ruh halimize de büyük oranda olumlu etki yapar. Eğer evde yalnız kalmayı tercih ediyorsanız, bu kendi başınıza dans etmek için oldukça doğru zamandır. Dans etmek, çekingenlik,yalnızlık ve hatta üzüntü ve utanma gibi sorunların zaman içersin de üstesinden gelebilir. Stresli, üzüntülü ve izole olmuş şekilde geçirdiğiniz dönemleri atlatabilmek için oldukça etkili bir terapidir. Dans etmek içinizden gelmese bile, bir süre dans ettikten sonra ruh halinizin iyileştiğini sizde fark edeceksinizdir.

 • #3 Sosyal İlişkileri Güçlendirir

  Bazı insanlar evde yalnız dans etmeyi tercih ederek faydalarının keyfini çıkarmayı severler. Fakat herhangi türde bir dansı bir partnerle veya bir grupla birlikte yaptığınız zaman, her hafta başka insanlarla biraz zaman geçirmiş olursunuz. Dans sınıflarına katılmak, hayatınıza girip arkadaş çevremizi genişletecek yeni insanlarla tanışmak açısından harika olabilir. Dans, ortak ilgi alanlarına sahip olduğumuz, arkadaş olma hatta aşk ilişkisi yaşama potansiyeli olan insanlarla etkileşime girmenize yardımcı olur.

 • #4 Kan Dolaşımını Hızlandırır

  Bacaklarda ağrı, varis veya şişlik gibi kan dolaşımı problemleri yaşayan insanlar ne pahasına olursa olsun hareketsiz bir yaşam sürmekten kesin olarak kaçınmalılar. Fakat hareket etmedikten sonra ayakta durmanız bir işe yaramaz. Bu yüzden en iyi çözüm dans etmek olarak ortaya çıkar. Dans etmek tüm vücutta kan dolaşımını artırır ve hızlandırmaya yardımcı olur. Ritim, baştan ayağa, vücudumuzdaki her bir kası hareket ettirmemize büyük oranda yardımcı olacaktır. Tek yapmamız gereken zevkinize, yaşamınıza ve fiziksel kabiliyetimize en uygun stili bulmaktan geçer.

 • #5 Terletir ve Toksinlerden Arındırır

  Haftada bir veya iki kere iyi bir dans seansı daha fazla terlemek açısından edinilebilecek harika bir alışkanlıktır. Bu vücudu temizlemek açısından oldukça önemlidir çünkü terlemek, fazla sıvıdan ve zararlı toksinlerden kurtulmamıza büyük oranda yardımcı olur. Aynı nedenle bol su içmek de önemlidir. Her dans seansında fazla terleme eğilimi gösteririz ve vücut sıvısının çoğunu kaybetmenize neden olur. Sonuç olarak su içmek bizi canlandırır ve organlarımızı ve eklemlerimizi daha sağlıklı bir hale getirmemize büyük bir oranda yardımcı olur. Bu sayede biriktiklerinde bizi hasta edebilecek toksik maddelerden de kurtulmuş oluruz.

Önerilen Yazı  Kafanızı Rahatlatabileceğiniz 5 Yöntem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir