Kapat

Deney Yaparken Ölen 5 Bilim İnsanı

Anasayfa
Bilim Deney Yaparken Ölen 5 Bilim İnsanı

Bilim öyle bir şeydir ki sonu bu evren gibi uçsuz bucaksızdır. Deneyleri sayesinde günümüze ışık tutan, buluşları sayesinde hayatımızın kolaylaşmasına olanak sağlayan bir çok bilim insanı bulunmaktadır. Kimilerinin talihi şanslı gider iken kimileri bilim yoluna hayatını adamıştır. Deney yaparken ölen bilim insanları arasında sizlere sayacaklarımız kadar bir çokta bilim yolunda ölen fakat adından hiç söz edilmeyen bilim insanları dahi vardır.

 

Her birinin farklı farklı hayat hikayeleri ve deneyleri hayatlarına mâl olsa dahi, yapacakları bir şey vardır ki oda deneylerinde başarılı olabilmek. Bizler için daha aydınlık bir zamana ulaşabilmemiz adına bilim için ölen bilim adamlarından sizler için 5’ine ve hikayesine yer vereceğiz.

Önerilen Yazı  Geleceğimize Işık Tutan 5 Mucit

 

 

 • Elizabeth Ascheim

  X ışınlarını daha iyi kullanabilmek adına yaptığı deneylerden kendini denek yerine koyan Elizabeth Ascheim ilerleyen zamanlarda vücut organlarında ışınların etkisiyle başlayan kanser hastalığına yakalanarak öldü. O zamanlar X ışınlarının sağlığa zararı bilinmediğinden dolayı ölen Elizabeth Ascheim bugün X ışınları ile ilgili bir çok bilgiyi elde etmemize olanak sağlamıştır.

 • Alexander Bogdanov

  Sadece bir bilim insanı olarak kalmayıp ekonomist, devrimci ve bilim kurgu yazarı olarak tanınan Alexander Bogdanov kan nakli ile gençleşmek üzerine deneyler yapıyordu. Bir gün sıtma ve tüberküloz hastalığı geçirmiş hastasından kendine kan nakli yaptı ve kaptığı enfeksiyonlar sonrasında 1928 yılında hayatını kaybetti.

 • Sir Humphry Davy

  Kökeni İngiliz olan bilim adamı Sir Humphry Davy bileşikleri elektrik enerjisiyle ayrıştırmış ve elementleri saf olarak elde etmiştir. Üstün zekasının yanı sıra bulduğu yanıcı gazların özelliklerini test eder iken yanarak ölmüştür.

 • Thomas Midgley

  Kurşunlu benzini bulan Thomas Midgley övgülerin yanı sıra atmosfere en çok zarar veren kişi olarak tarihteki yerini aldı. Daha sonrasında ise kurşun zehirlenmesi ve felç geçirip 51 yaşında yatalak kaldı. Yatalak kalmasının yanında boş durmayan Midgley yataktan kendini kaldıracak bir düzenek geliştirdi. 55 yaşında geliştirmiş olduğu düzenekte ki bir ip tarafından boğularak öldü.

 • Marie Curie

  Nobel fizik ve kimya ödüllerine layık görülen kadın olan Marie Curie ise radyasyon tedavisi üzerinde çalışmalar yaratır iken, radyasyondan etkilenip bu yüzden hayatını kaybetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir