Kapat

Detoksun 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Sağlık Detoksun 5 Önemli Faydası

Günlük olarak yeme, içme alışkanlıklarımız içerisindeki zararlı maddeler, kirli hava, kapalı ortamlar, kozmetik ve temizleme ürünleri içindeki zararlı kimyasallar, vücudumuzun zararlı toksinlerle zaman içerisinde dolmasına sebep olmaktadır. Vücudumuza giren her bir zararlı, kimyasal madde de metabolizmanın işleyişi konusunda bazı zararlar verebilmektedir. İşte bundan dolayı vücudumuzun ihtiyacı olmadığı, organlara hasar veren toksinlerin, zararlı maddelerin vücuttan atılması işlemine detoks adı verilmektedir.

 

Metabolizmamız sağlam ve sağlıklı ise bu toksinlerin bir kısmını vücut kendi kendisine dışarı atabilmektedir, fakat tamamını değil. Özellikle de metabolik belirli rahatsızlıklar varsa yaklaşık olarak vücut tüm bu toksinleri içerisinde toplamaktadır. Düzenli olarak uygulanan detoks programları sayesinde vücutta çok kısa süre içerisinde olumlu etkisini gösterir, kişide anti aging bir etki de yaratır. Metabolizmamızın tam fonksiyonla ilerlemesi ve vücudun canlılığını, gençliğini, diriliğini korumasında bu denli önemli olan detoksun faydalarını inceleyelim.

 

 

 • #1 Organların Fonksiyonlarını Düzenler

  Detoks; bir kişinin karaciğer, böbrek, kolon ve akciğerlerini zararlı maddelerden arındırmasına yardımcı olur. Karaciğerler, vücudu ve kanı temizleyici özelliğe sahiptirler. Bu nedenle vücuda fazladan yük getiren maddeleri vücuttan atmak da bir bakıma karaciğerin görevi arasında yer almaktadır. İşte bu bakımdan vücudu temizleyen detoks programları da karaciğerin yükünü büyük bir oranda azaltmaya yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak detoks programı uygulayan kişilerin sindirim sistemleri tam fonksiyonlu bir şekilde işler, toksinler dolayısıyla yorgun düşen organlar rahata kavuşur. Bundan dolayı detoks sayesinde idrar yolları enfeksiyonu riski de azaltılabilmektedir. Aynı zamanda özellikle modern şehir hayatında baskın olarak hazır gıdalarla beslenme kültürü, kişinin vücudundaki şeker, tuz ve yağ dengesinin bozulmasına ve başta obezite olmak üzere yaşamı tehdit eden birçok hastalığa yol açar. İşte bu yüzden detoksun vücuttaki şeker, tuz ve yağ oranını dengeleyici, kan dolaşımı düzenleyici, ihtiyaçtan fazlasını vücuttan atıcı özelliği dolayısıyla total bir sağlıklı ve uzun ömre hizmet ettiği söylenmektedir.

 • #2 Ruhen Temizlenmeye Yardımcıdır

  Detoks; kişiyi saç tellerinden, ayak parmaklarına kadar temizlemeye yardımcı olan bir çeşit uygulamadır. Bu nedenle vücudu dinç ve canlı olan kişi, fazla kilolarından arınan kişi kesinlikle kendisini ruhsal olarak da rahatlamış huzurlu hisseder. Sindirim, dolaşım, boşaltım sistemleri iyi çalışmayan, vücudunda zararlı maddeler birikmiş olan kişi sürekli olarak bir yorgunluk, halsizlik hissetmektedir. İşte bu sebepten dolayı sadece fiziksel değil, ruhsal ve zihinsel dinginlik ve rahatlık için de düzenli olarak detoks yapmanız oldukça önemlidir.

 • #3 Cildi Güzelleştirir

  Özellikle cildimizi temizlemek ve güzelleşmek adına kullandığımız temizlik ve bakım ürünleri ciltte zararlı maddelerin birikmesine sebep olabilmektedir. İşte bu maddeler cildi deforme ederek yaşlanmasına neden olur. Düzenli olarak detoks programları uygulayan kişilerin cildindeki ölü deriler, yıpranmış üst tabaka atılır, alttan yeni, taze cilt çıkmaya başlar, ciltte parlaklık, canlılık zamanla görülür bir hale gelir. Detoks, özellikle de ciltte oluşan çeşitli alerjik reaksiyonları da uygulandığı süre içerisinde gidermeye yardımcı olur. Detoks sayesinde cilt; dinlenir, yenilenir, cilt kızarıklıkları ve lekeler en az seviyeye iner, cilt yumuşaklık ve pürüzsüzlük kazanarak güzel görünüme ulaşır. Aynı zamanda ilerleyen yaştan kaynaklı olan cilt çizgilerinin, kırışıklıkların görünürlüğünü de en aza indirir.

 • #4 Zayıflamaya Yardım Eder

  Vücutta şişkinliğe, fazladan yağ depolanmasına neden olan sebeplerin en başında vücuttan atılamayan zararlı toksinler gelmektedir. Metabolizmanın çalışma hızı bu toksinler dolayısıyla yavaşladığından vücuda alınan faydalı, zararlı her türlü şey vücutta birikerek fazla kiloya neden olur. Bu bakımdan detoks vücudu fazlalıklardan arındırdığı için metabolizma da zamanla  hızlanır ve bu sayede kilo verme süreci çok daha hızlı bir şekilde geçer.

 • #5 Vitamin ve Mineral Takviyesi

  Genel olarak gün içerisinde beslenme şekline göre vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin tümünü bir arada alabilmek her zaman için mümkün olamayabilmektedir. Bu sebepten dolayı vitamin ve mineral eksikleri ortaya çıkabilmektedir. Yapılabilecek en iyi çözüm ise iyi bir şekilde tasarlanmış sağlıklı bir detoks suyu programı sayesinde  vücuduna vitamin ve mineral takviyesi yapabilmek mümkündür.Bu sayede de vitamin ve mineral bakımından zengin beslenme şekline ulaşmış olursunuz.

Önerilen Yazı  Papatya Çayının 5 Önemli Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir