Kapat

Diş Fırçası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Şey

Anasayfa
Sağlık Diş Fırçası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Şey

İyi bir ağız bakımı doğru diş fırçası seçimiyle başlar. Hizmet piyasasında oldukça fazla türde ve şekilde diş fırçası ve diş macunu bulunuyor. Herkesin marketlere, eczanelere gittiğinde acaba hangisini kullansam daha sağlıklı olur ? diye sorduğunu duyar gibiyiz. Diş doktorunuza danışmadan önce ön bilgi olarak size bununla ilgili bir kaç bilgi vermek boynumuzun borcu 🙂 Ama tabi ki en doğru olanı diş doktorunuza danışmaktır. Şimdi hep birlikte doğru diş fırçası seçimi nasıl olurmuş gelin 5 madde olarak inceleyelim.

 

 

Diş fırçası nasıl olmalı ve ne kadar sürede değiştirilmeli ?

Diş fırçanızı seçerken dil yüzeyi temizleyicisi olanlardan seçebilirsiniz. Çünkü dil yüzeyi de diş eti gibi bakterilerin en çok ürediği yerler arasındadır. İdeal olan 3 fırça olmasıdır, ıslak kalan yada ıslatılarak kullanılan fırça kılları diş fırçalarken gösterdiği reaksiyonları tam anlamıyla göstermeyebilir. Yani ideal olan fırçanızı ıslatmadan kupkuru kullanmanızdır. Kesinlikle ve kesinlikle fırçanızı 3 ayda bir değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer fırçanızın yapısı daha kısa sürede bozuluyor ve bunu farkettiyseniz diş fırçanızı o zaman değiştirmeniz gerekmektedir. 3 ay denilmesinin sebebi ideal ve kaliteli diş fırçalarının 3 ay kadar kullanım ömrü olmasıdır. Bu kullandığınız diş fırçasına göre değişmektedir. Diş fırçanızın yapısı bozulduğunda diş etini daha fazla darbeleyerek diş etlerinizin zarar görüp her fırçalamanızda kanama yapmasına yol açar.

Önerilen Yazı  Her Sabah Ilık Limonlu Su İçmenin 5 Faydası

 

 

Şarjlı diş fırçaları tercih edilmeli mi ?

Diş fırçalama anında el hareketleri çok önemlidir. Hareket yeteneği sağlıklı olmayan hastalar için şarjlı diş fırçaları tercih edilebilir. Tabi üretim amacın da olması gerektiği gibi size kolaylık sağlaması amacıyla tercihleriniz arasında bulunabilir. Doğru başlık seçimi yaptığınızda ve diş etlerinize zarar vermeden baskı yapmadan kullanıldığında plakları yok etme ve yüzey temizliğinde çok etkili bir rol gösterebilirler. Aynı zamanda diş ve diş etlerinize zarar vermezler. Bununda çözümü bulunduğu gibi bazı firmaların fazla baskı uyguladığınızda sinyal veren diş fırçaları bulunuyor. Eeee ne de olsa devir teknoloji devri 🙂

Önerilen Yazı  Tırnak Yeme Alışkanlığını Önlemenin 5 Yolu

 

 

Diş fırçasının büyüklüğü nasıl olmalıdır ?

Diş fırçasının büyüklüğü ve yapısı, her dişe ulaşabilcek biçimde olması çok önemlidir. Çocuklar ve yetişkinler için zaten çeşit çeşit diş fırçaları bulunuyor. Çeşitli kıl şekilleri olan diş fırçaları da bulunmaktadır. Unutmayın, diş fırçasındaki kılların yalnızca uç kısımları temizlik işlemi yapar, bu nedenle diş fırçasını büyük bir kuvvetle bastırmaya gerek yoktur.

 

 

Çocuklara diş fırçası alırken nelere dikkat edilmeli ?

Çocukların 2,5 -3 yaşlarında diş fırçalamaya başlamaları en uygun olanıdır. Ancak bu yaşlarda önemli olan, fırçalamanın kendisinden çok, onlara bu alışkanlığı kazandırmak için diş fırçalamayı sevdirmektir. Bunun için piyasa da mevcut olan renkli ve tatlandırılmış özel çocuk macunları ve diş fırçalarını tercih edebiliriz. Çocuklar genelde bunu bir oyun olarak algıladıklarından ve sadece görünen, ön yüzeyleri fırçalarlar. Bu sebeple anne ve babanın çocuğa eşlik ederek, ona diş fırçalamayı öğretmesi en doğru yoldur.

 

Her şeyden önce çocukların diş ve diş etleri yetişkinlerden çok daha hassas olduğu için, kullanılan ürün mutlaka bu hassas yapıya uygun olmalıdır. Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun ve yumuşak kıllı fırçalar alınmalıdır. Sert diş fırçası kılları, dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Çocukların, sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce dişlerini üçer dakika fırçalamalarını sağlamak yeterli olacaktır.

Önerilen Yazı  Karaciğer Yağlanması İçin 5 Çözüm Yolu

 

 

 

 

Kullanmam gereken diş macunu nasıl olmalıdır ?

Mineral tuzu içeren ve çok hassas olan dişe yalnız uygulama kolaylığı sunan hassaslık sağlayan diş macunlarını seçmenizi öneriyoruz. Diş macununuzun diş fırçanızla etkileşimli kullanılması için her ikisininde seçiminde kendi sağlığınızı ön planda tutmanız gerekiyor.

Mineral tuzu demiştik, bu tuzlar diş minesi ve dişin dokusundan kolayca eriyerek dişin canlı sinir dokusuna ulaşır. Hassasiyet giderici etkili diş macunları günde iki kere ve yaklaşık iki hafta kullanım sonucunda hassasiyetin azalması klinik girişimlerde gözlemlenmiştir.

 

Tekrardan söylemek gerekiyor diye düşünüyorum yazımıza dikkat etmenizden çok DOKTORUNUZU BU KONUYLA İLGİLİ MUTLAKA danışın. Ve son olarakta yazımızı beğendiyseniz yorum atmayı unutmayın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir