Kapat

Diz ve Dirseklerde ki Kararmalar İçin 5 Çözüm Yolu

Anasayfa
Sağlık Diz ve Dirseklerde ki Kararmalar İçin 5 Çözüm Yolu

Diz ve dirseklerde zamanla oluşmakta olan kararmalar cilt güzelliğinizi olumsuz olarak etkilemektedir. Özellikle diz ve dirseklerde oluşan belirli kararmalar kısa elbise, şort ya da mini etek giyindiği zamanlarda bir sorun haline gelmektedir. Diz ve dirsek çevresinde bulunan deri diğer alanlara göre daha kalındır ve bu bölgede daha fazla kıvrımlı cilt bir bulunmaktadır. Çünkü bu bölgelerde daha fazla yağ bezesi birikmektedir.

 

Aynı zamanda bu kısımdaki cilt kurumaya diğer yerlerden daha fazla meyillidir. Yani diz ve dirseklerdeki cilt kısmı diğer bölgelere oranla bakıldığı zaman daha çok koyulaşmaktadır. Bu bölgeler uygun bakım ve  belirli hijyen sayesinde korunabilir. Diz ve dirsek bölgelerinde oluşan kararmalara neden olan başka etkenler ise; bu bölgedeki cildi sık sık sürtme, aşırı güneşe maruz kalma, genetik faktörler, aşırı cilt kuruluğu, hormonal dengesizlikler, obezite, ölü deri birikimi ve artan melanin pigmenti gibi bazı durumlar sonucunda da meydana gelebilmektedir. Çeşitli doğal ilaçlar ya da basit cilt bakımı uygulamaları ile bu soruna kolayca çözümler bulunabilmektedir. İşte sizlere diz ve dirseklerde oluşan kararmalar için evde kolayca hazırlayabileceğiniz 5 doğal çözüm önerisi.

 

 

5 Hindistan Cevizi Yağı

Her duş sırasında diz ve dirseklerinize elinize alacağınız bir miktar hindistan cevizi yağı ile 1-2 dakika boyunca yavaş bir şekilde masaj yapın. Ciltteki kuruluğu önlemek adına ise aynı işlemi gün içerisinde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Başka bir seçenek olarak 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı ile yarım çay kaşığı limon suyunu bir kap içersin de karışım haline getirin. Bu karışımı 15-20 dakika kadar herhangi bir kararan diz ve dirsek bölgesine sürerek bir süre bekleyin. Ardından da kağıt havlu ile silerek bu işlemi gün içerisinde 1 defa tekrarlayın.1 çorba kaşığı ceviz tozuna yeterli miktarda olacak şekilde hindistan cevizi yağı ilave ederek karıştırın ve macun haline getirin. Bu macunu 1 hafta boyunca isteğinize bağlı olarak 2 ya da 3 kez diz ve dirsekleriniz deki ölü derinin pul pul dökülmesi adına kullanabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Diş Fırçası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Şey

 

 

4 Limon

Limonun en çok bilinen doğal renk açıcı özelliğinin yanı sıra peeling özelliği de bulunmaktadır. İçerdiği yüksek C vitamini sayesinde ölü hücreleri yenileyerek cilt tonunu zaman içerisinde açar. Aynı zamanda limon sağlıklı cilt hücrelerinin yenilenmesini de büyük oranda sağlamaktadır. Dirsek ve dizlerinize limon suyu sürerek yaklaşık olarak birkaç dakika boyunca hafifçe masaj yapın. Yaklaşık olarak 20 dakika boyunca limonu o bölgede bekledikten sonra ılık su ile yıkayın ve istediğiniz herhangi bir nemlendirici losyonu o bölgeye uygulayın.Diğer bir yöntem olarak ise 1 limonun suyunu 1 yemek kaşığı bal ile iyice karıştırın. Etkilenen bölgelere bu karışımı masaj yaparak uygulayın. Bu karışımı yaklaşık olarak 20 dakika bekletin. Ardından ise su yardımı ile yıkayın. Birkaç hafta boyunca günde 1 kez olmak üzere bu yöntemlerden herhangi birisini uygulayabilirsiniz. Yalnız limon suyu uyguladıktan sonra 3 saat boyunca güneş ışınlarına maruz kalmamaya dikkat etmelisiniz.

Önerilen Yazı  Yürüyüş Yapmanın Sağlığa 5 Faydası

 

 

3 Yoğurt

Laktik asit içerdiğinden dolayı yoğurt cilt rengini açmak için oldukça faydalı bir alternatiftir. Ayrıca cildi temizler ve nemlendirir. Pürüzsüz bir macun elde etmek adına 1 çay kaşığı beyaz sirke ile sade yoğurdu iyice karışım haline getirin. Etkilenen bölgelere bu karışımı masaj yaparak uygulayın ve kurumaya bırakın. Ardından ise bu karışımı ılık su ile durulama işlemini gerçekleştirerek kurulayın ve isteğinize bağlı olarak nemlendiricinizi uygulayın. Bu uygulamayı birkaç hafta boyunca uygulayın. Alternatif bir diğer çözüm olarak ise 2 yemek kaşığı sade yoğurt ile 1 yemek kaşığı unu karıştırarak macun haline getirin. Ardından diz ve dirseklerde oluşan kararmalara bu karışımı masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika boyunca bekletin. Ardından ise macunu kaldırmak için parmaklarınızı ıslatarak iyice ovun ve su yardımı ile durulayın. Bu uygulamayı haftada 2 ya da 3 kez uygulayabilirsiniz.

 

 

Önerilen Yazı  Karaciğer Yağlanması İçin 5 Çözüm Yolu

2 Şeker

Dizlerinizin ve dirseklerinizin cilt tonunu açmak adına evde şeker ile fırçalama uygulamasını kullanabilirsiniz. Şeker ölü hücreleri yenileyerek cildi yumuşatmaya büyük bir oranda yardımcı olmaktadır. Yapacağınız bu uygulamada ilk olarak şeker ve zeytinyağını eşit miktarda karıştırarak hamur kıvamına getirin. Ardından dizlerinize ve dirseklerinize bu karışımı sürerek 5 dakika boyunca dairesel hareketlerle uygulama yaptığınız bölgeye masaj yapın.Cildinize uygun olan herhangi bir sabun ve ılık su ile yıkayın. Diz ve dirsek bölgesini beyazlayana kadar bu işlemi günde bir kez olmak koşuluyla yapın. Bu tedaviyi ise bir hafta boyunca uygulayın.

 

 

1 Salatalık

Salatalık kararan diz ve dirsekleri doğal beyazlatma özelliğine sahip olan diğer bir doğal yöntemdir. Aynı zamanda salatalık dış deri tabakasındaki kirlerin yok ederek cildi nemli tutmada büyük oranda etkilidir. Diz ve dirseklere salatalık dilimlerini koyarak yaklaşık olarak 10 dakika boyunca ovalayın. Ardından 5 dakika boyunca bekleyerek soğuk su yardımı ile yıkayın. Bu yöntemi günlük olarak uygulayabilirsiniz. Alternatif diğer bir çözüm olarak eşit miktarda salatalık suyu ile limon suyunu güzel bir karışım haline getirin.İçerisine isteğinize bağlı olarak biraz da zerdeçal tozu ekleyin. Karışımı uygulamak istediğiniz bölgelere uygulayın. Ardından 20-30 dakika kadar bekledikten sonra suyla güzelce yıkayın. Günlük olarak aynı uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir