Kapat

Dünyada En Çok Kullanılan 5 Anadil

Anasayfa
Tarih Dünyada En Çok Kullanılan 5 Anadil

Dünyada bir çok farklı millet ve bu milletlerin neredeyse hepsinin farklı farklı konuştuğu bir dil vardır. Bu dillerin bazısı global olarak yani birçok ülke için benimsenmiş o ülkelerin kullandığı tek dildir. Bazı ülkeler ise kendi dillerinden başka dili kullanmaz ,kullandırtmazlar. Birlikte Dünya üzerinde en çok kullanılan 5 dili incelemeye ne dersiniz? Gelin bu dilleri birlikte 5 madde altında inceleyelim.

 

 

1 Çince

Rakamlar değişiklik gösterebilir. Dünya nüfusunun altıda birinin konuştuğu bir dili öğrenmek isterseniz eğer Çince tam size göredir. Çinceyi kelimeleri ifade eden işaretleri (logogram) kullanan tonal bir dil olarak görmek sizi emin olun bayağı meşgul edecektir.

 

 

2 İspanyolca

Sadece anadilini konuşan kişilere baktığımızda, İspanyolca yaklaşık 400 milyon konuşmacıyla İngilizcenin hemen önünde yer alıyor. Eğer tüm kıtaların kapılarını size açacak bir dil öğrenmek istiyorsanız İspanyolca sizin için en iyi seçenektir. Bu listedeki tüm dillerde olduğu gibi, dil ve ilişkili kimliğe yönelik politikalar son derece tartışmalıdır. Bir Katalanca veya Keçuva dili konuşan birine İspanyolcanın onların ana dili olduğunu söylerseniz çok farklı cevaplar alabilirsiniz. Ancak, İspanyolca Güney Amerika, Orta Amerika, İspanya ve ABD’nin büyük bölgelerinin şüphesiz ana dilidir.

Önerilen Yazı  İz Bırakan 5 Cumhuriyet Kadını

 

 

3 İngilizce

Eğer bu makaleyi okuyabiliyorsanız siz de 360 milyon kusur anadil olarak İngilizce konuşan veya bu dili ikinci dil olarak konuşan yarım milyar insandan birisinizdir. (Makalenin orijinalinin İngilizce olduğunu hatırlatmak isterim). Bu durum gösteriyor ki İngilizcenin en önemli başarısı iş dünyasının, ticaretin, seyahatin ve uluslararası ilişkilerin ortak dili olmasıdır. İngilizcenin (özellikle Çinlilerle karşılaştırıldığında) öğrenilmesinin nispeten kolay olması ve ABD kültürünün yaygın yumuşak gücü, İngilizcenin dünya sahnesine hâkim olmaya devam edeceği anlamına gelmektedir. Bazıları için İngilizce halen fırsatların ve daha kaliteli bir yaşamın bir diğer adı gibidir.

Önerilen Yazı  Dünyada Ziyaret Edilmesi Yasak 5 Yer

 

 

4 Hintçe

Hindistan 23 resmi dile sahiptir ve Hintçe/Urduca bunların başında gelmektedir. Bunun bir dil mi olduğu yoksa iki ayrı lehçe mi olduğu halen tartışmalıdır. Kuzey Hindistan ve Pakistan’ın bazı bölgelerinde konuşulan Hintçe devenagri alfabesini kullanırken, Urduca Farsça işaretlemelerini kullanmaktadır. Hint eğitimindeki ve toplumdaki tartışma yazım aşamasında tekrar alevlenmiştir: Bir Hindu milliyetçisi olan Başbakan Narendra Modi, güney Hindistan devletlerinde resmi iletişim ve eğitim dili olarak Hintçenin İngilizceyi yerinden etmesini istemiştir. Eğer Hint Yarımadası’nda seyahat ederseniz, biraz Hintçe size uzun bir yol boyunca yardımcı olabilir. Artı, bu bize şampuan, orman, potur ve bungalov olarakta geri dönebilir. Hangisini sevmeyiz ki ?

Önerilen Yazı  Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

 

 

5 Arapça

Son rakamlar, Arapçayı yaklaşık olarak 250 milyon kişinin ana dil olarak konuştuğunu söylemektedir. Ancak bu, hikâyenin tamamının anlatılmadığı rakamlara bir örnektir. Şöyle ki Arapça kendi lehçeleri bakımından oldukça geniş farklılıklar içermektedir. Modern Standart Arapça, Kur’an’ın Klasik Arapça’yla yakından ilişkili olan yazılı bir formudur. Bununla birlikte, Umman ve Fas’taki konuşma Arapça’sının biçimleri o kadar farklıdır ki, bu ülkelerden gelen birkaç felsefe profesörü, öğle yemeği sipariş etmek için mücadele ederken, eski metinlerin daha ince noktalarını tartışabilir hale gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir