Kapat

Dünyada ki En İlginç 5 Böcek

Anasayfa
Hayvan Dünyada ki En İlginç 5 Böcek

Doğada birbirinden farklı çeşit ve özelliğe sahip birçok canlı çeşidi bulunmaktadır. Bulunan bazı harika yaratıkların var olduğunu unutabiliyoruz yada her hangi bir ormana yürüyüşe çıktığımızda fark edemiyoruz. Dünyada yaşayan şuan bir milyona yakın kadar böcek çeşidi vardır ve bu böcekler dünyada yaşayan canlıların neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Dünyada bulunan en ilgin böcekler olarak bu listemizi okurken sıkı durun. Belki daha önce hayatınızda görmediğiniz bu hayvanlar biraz garibinize gidebilir.

 

 

5 Kedi Yüzlü Tırtıl

Bu yaratığın vücudunda yüksek oranda protein bulunması ve yumuşak olan dokusu sebebiyle savunmasız bir yaratıktır. Savunmasızlığı nedeniyle bu yaratık kendisine savunma mekanizması geliştirmiştir. Bu savunma şekilleri ise kendilerini parlak renklere veya başka bir korkutucu canlının şekline bürünmek gibi olmaktadır. Bu yaratık o kadar korkunçtur ki suratının aldığı korkunç ifadeler sayesinde çoğu meraklı avcıyı kendisinden kaçırmayı başarmıştır. Bu yaratıkların genelde renkleri yeşildir ve beyaz benekli olurlar. Kafasının üzerinde iki siyah gözü vardır ama asıl kafasını bu gözlerin altındaki ağza benzeyen boşlukta saklar. Vücuduna herhangi bir canlı dokunduğunda kafasını hemen o yöne doğru çevirir. Yaptığı savunmalar işe yaramazsa da rakibine formik asit atarlar.

Önerilen Yazı  Sahibini Peşini Köpek Gibi Takip Eden 5 Kedi Cinsi

 

 

4 Şeytan Çiçeği Peygamberdevesi

Peygamberdevesi bu türlerin en büyük ve en gariplerinden birisidir. Dişlerinin uzunluğu 13 cm ve geniş yelpazeli renk hazneleri sayesinde şeytan çiçeği şekline bürünebilir. Bu böcekler avcıdırlar, bir av onlara yaklaşana kadar hareketsizce oturmak ve beklemektir. Yakınlarında bir sinek, böcek,hatta bazen bir kuş gördüklerinde ön kollarını çok hızlı bir şekilde sallayıp avlarını yakalarlar.

Önerilen Yazı  Okyanusta Yaşayan En Büyük 5 Canlı

 

 

3 Dasychira Pudibunda Tırtılı

Danimarka’da yaşayan bir böcek türü olan ve soluk çimen toprağı olarak bilinen bu yaratık parlak sarı renktedir vücudu dikensi tüylerle kaplıdır. Vücutlarının ortasından geçen püsküllü kıllar ise büyük siyah bir omurga oluşturur. Uzaktan bakıldığında bir sünger parçasına benzeyen bu canlılara yakından baktığınızda o kadar da sevimli olmadıklarını anlarsınız. Bazı zamanlarda bu türün popülasyonunda patlama yaşanır ve ağaçları kaplarlar. 1998 yılında bu tür Danimarka’nın kıyı ormanlarında 20 hektarlık bir alan kaplanmıştı.

Önerilen Yazı  Dünyanın En Büyük 5 Kuşu

 

 

2 Atlas Kelebeği

Genel olarak bakıldığında kelebeklerin tırtılları garip görünürken kendileri güzel görünürler. Fakat Atlas kelebeğin de ise durum tam olarak farklıdır. 25 cm kanat boyuna sahip olan Atlas kelebeği Dünyadaki en büyük kelebektir. Bu kelebeklerin bir özelliği ise kanatlarının uçlarının yılan şeklinde olmasıdır. Takma adları ise kobradır. Günay Asya da ipekler için yetiştirilirler.

 

 

1 Akrep Sineği

Bu tür daha çok genetik bir deney sonucu olmuş gibi gözükse bile, akrebe benzeyen kuyruğu aslında zararsız üreme organlarıdır. Bu özelliği sayesinde en garip böcekler arasına girmektedir. Çoğu kelebek ve güve türünün atası olarak kabul edilmektedir ve mezozoik çağdan beri dünyada bulunurlar.

“Dünyada ki En İlginç 5 Böcek” üzerine 1 yorum

  1. Serdar says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir