Kapat

Dünyada ki En İlginç 5 Yılan Türü

Anasayfa
Hayvan Dünyada ki En İlginç 5 Yılan Türü

Dünyanın her toprak ve su parçasında yılan türlerine rastlamak mümkün, hemde yılanların yaşam olanaklarına uygun olan her noktada.. Yapılan araştırma sonuçlarına göre dünya üzerinde 3000’den fazla yılan türü olduğu bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Bir çok yılan türü birbirine benzesede, detaylı olarak baktığımızda, tuhaf özellikleri bütün yılanları birbirinden ayırıyor. Yılanların babası olarak sayılan ve en büyük yılan türü Anakondadır. En küçük yılan türü ise Leptotyphlops carlae adlı yılan olduğu bilinmektedir.

 

 

1 Dokunaçlı Yılan

Bu yılan Güneydoğu Asya’da yaşıyor. Türünün son örneklerinden biri çünkü türü tükenme tehlikesi altında. Bu yılanlar da Fil gövdeli yılanlar gibi sulak yerlerde yaşıyor. Bu yılanın bir diğer değişik özelliği hızı. Avını yakalaması için 15 mili saniye ona yeterli oluyor. Size soruyoruz ilginç olması için hızı yeterli değil mi? Onunla kim başa çıkabilir ki ?!

Önerilen Yazı  Kirpiler Hakkında 5 İlginç Bilgi

 

 

2 Uzun Burunlu Asma Yılanı

Bu yılanlar da Güneydoğu Asya’da yaşıyor. Gözlerinin şekli yatay olduğu için avını çok daha kolay görebiliyor. Derisi sayesinde ormanda çok rahatlıkla saklanabiliyor ve avının peşine düşüyor. Kertenkele ve kurbağlarla besleniyor. Zehirli bir yılan ama zehiri insanları öldürecek türden değil.

 

 

3 Engerek Yılanı

Engerekgiller ailesinden Vipera türünü oluşturan zehirli yılan çeşidine verilen genel bir addır. Engerekler Avrupa, Asya ve Afrika’nın Eski Dünya’nın en zehirli yılanlarıdır. Aynı aileden Viperidae akrabaları olan ve Yenidünya’da yaşayan çıngıraklı yılanlar gibi engereklerin de üst çenelerinde iki zehir dişi bulunur.

Önerilen Yazı  Kedinizi Mutlu Edebilecek 5 Önemli Bilgi

Uzun, kıvrık ve içi boş olan ikişer tane zehir dişleriyle bunların gerisinde daha küçük yakalama dişleri vardır. Oynak üst çene kemiğine bağlı olan bu iri dişler normal olarak geriye doğru yatık bir haldedir. Fakat yılan avına saldırdığı zaman zehir dişlerini dikleştirir ve ısırarak açtığı yaradan zehri avın vücuduna akıtır. Engerek yılanının ısırması pek tehlikelidir.
Bazı cinslerin zehri öldürecek kadar tehlikelidir. Aman dikkat !

 

 

4 Deniz Yılanı

Hayatının tamamını ya da hayatının çoğunu denizde geçiren elapidae adı verilen aileye dahil olan zehirli yılan türlerindendir. Karasal atalarından evrimleşmiş olan bu yılanların çoğu genel olarak tamamen akuatik yaşama adapte olmuşlardır. Hatta deniz yılanları karada hareket edebilme yeteneklerini tamamen kaybetmiş canlılardır.

Önerilen Yazı  Kediler Hakkında En Az Bilinen 5 Şey

 

 

5 Kara Mamba Yılanı

Bu yılan türünün zehrindeki ölüm oranı % 100 olan tek yılan türüdür. Dünyanın en uzun olan ikinci zehirli yılanıdır. Elapiade familyasından olan bu zehirli yılanlar oldukça saldırgandır. Erişkin hale geldiklerinde boyları yaklaşık 2,5 metre kadar olur. Dünyada bilinen en büyük kara mamba ise 4,5 metre kadardır.Vücudu zeytin yeşiline çalmasına rağmen, ağızlarının içinin siyah olması nedeniyle bu isimle anılırlar. Ana vatanları Afrika olan yılanların karadaki en hızlı yılan olduğu bilinir. Yaklaşık olarak saatte 20 km kadar bir hıza ulaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir