Kapat

Dünyada ki En Pahalı 5 Madde

Anasayfa
Bilim Dünyada ki En Pahalı 5 Madde

Dünya var olduğundan bu yana bir çok elementlerle beraberinde var olmuştur. Kimileri insan yapımı olur iken kimileri de doğada kendiliğinden var olmuştur. Fakat ne acaiptir ki bu dünyada hepsinin belirli bir görevi vardır. İşte sizler için yazmış olduğumuz dünyada ki en pahalı maddeler yazımız ile karşınızdayız.

 

 

5 Taaffeite Taşı

Yerkürede bulunan en nadir minerallerden bir tanesi olan Taaffeite ilk olarak 1945 yılında İrlanda – Dublin ‘de bir kuyumcu dükkanında sergilenmiştir. Karbonat bazlı kayaların yanında florit, mika, spinel ve turmalin ile birlikte oluşur. Sri Lanka ve güney Tanzanya ayrıca Çinde bulunmuştur. Yaklaşık olarak 1 gram fiyatı 20,000 doları bulabilmektedir.

Önerilen Yazı  İnsan Beyninin En İlginç 5 Yönü

 

 

4 Trityum

Oksijenle birleşip su olur ve vücuda girerek hücrelere yerleşebilir. Üreme hücrelerinde kalıtıma ait bilgileri taşıyan kromozomlara yerleşir ve bozar.Trityum, hidrojenin radyoaktif izotopudur. 1934 yılında, çok hızlı döteryum çekirdeği ile döteryum bileşiklerinin bombardıman edilmesi sırasında nükleer transmutasyon ürünü olarak keşfedilmiştir. Yaklaşık olarak gramı 86,025 Türk Lirasını bulabilmektedir.

 

Önerilen Yazı  Evrende En Çok Bulunan 5 Element

 

3 Elmas

Elmas dünyada bilinen en sert maddelerden biridir. Karbon elementinin bir modifikasyonu grafit olmakla beraberinde diğer modifikasyonu ise elmastır. Elmasın en çok bulunduğu yerler olarak, Avustralya, Güney Afrika (Kimberley’de), Güney Amerika, Endonezya ve Hindistan sayılabilir. Yaklaşık olarak gramı 157,710 Türk Lirasıdır.

 

 

2 Kaliforniyum

Kaliforniyum, doğada bulunmayan sentetik bir aktinittir. Sentetik olmasına rağmen oldukça kullanışlı bir elementtir. Nükleer reaktörlerde başlangıç nötron kaynağıdır. Yüksek oranda nötron üretme özelliği vardır. Kaliforniyum, ilk olarak 9 Şubat 1950 tarihinde Amerikalı kimyagerler Gleen T. Seaborg, Albert Ghiorso, Stanley G. Thompson ve Kenneth Street tarafından Berkeley Kaliforniya Üniversitesi laboratuvarların da sentezlenmiştir. Yaklaşık olarak gramı 77,422,500 Türk Lirasıdır.

Önerilen Yazı  Geleceğimize Işık Tutan 5 Mucit

 

 

1 Antimadde

Antimadde antiparçacıklardan oluşan maddedir. Antiparçacıklar ise normal maddenin yapı taşları olan parçacıklarla aynı kütleye fakat zıt işaretli ama aynı büyüklükte kuantum sayılarına sahip parçacıklardır. Madde ve antimadde parçacıkları bir araya geldiği zaman birbirlerini yok eder ve E=mcformülüne göre enerjiye dönüşür. Yaklaşık olarak gramı 179,218,750,000,000 Türk Lirasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir