Kapat

Dünyadaki En Büyük 5 Nehir

Anasayfa
Enler Dünyadaki En Büyük 5 Nehir

Yüzyıllardır birçok medeniyetin gelişmesine katkı sağlamış harika görünümleri sayesinde herkesi kendisine hayran bırakmış ve günümüzde de hala bu işlevlerini sürdürmektedir. Pek çok farklı koldan beslenen ve içinden geçtikleri ülkelere can veren bu nehirler, çevrelerini sarmış olan muhteşem doğayla birlikte nefes kesici bir hal almıştır. İşte sizler için hazırladığımız dünyadaki en büyük nehirler listemiz ile karşı karşıyasınız.

Önerilen Yazı  2017'nin En Çok İzlenen 5 Filmi

 

 

5 Yenisey

Antik okyanusa dökülen ve Moğolistan dağlarından doğan bir nehirdir.Tarih boyunca birçok devletinde ev sahipliği yaptığı bu nehir 5 bin 539 kilometre uzunluğundadır.

 

 

4 Mississippi

4 bin 70 kilometre uzunluğunda olan bu nehir Kuzey Amerika sınırları içine akar.Dünya’nın dördüncü en büyük nehir sıralamasında yer alır.Kızılderili dilinde  bu nehrin adı ”büyük nehir” anlamına gelir.

Önerilen Yazı  Dünya'nın En Değişik 5 Yemeği

 

 

3 Yangtze

Çin’in en büyük Dünya’nın ise üçüncü büyük olan nehridir. Yangtze Nehri yaklaşık olarak 6 bin 300 kilometre uzunluğa sahiptir.Ülke topraklarının sulanmasında büyük bir rolü vardır.

 

 

2 Amazon Nehri

Dünya’nın ikinci en uzun nehri olan Amazon Nehri 6 bin 400 kilometre uzunluğundadır.Amazon Nehri Güney Amerikada yer alır.Çevresini saran doğayla beraber oldukça dikkat çeken bu nehir amazon yağmurlarıyla beslenir.

Önerilen Yazı  Dünyanın En İyi 5 Evi

 

 

1 Nil Nehri

Dünya’nın en büyük ve uzun akarsuyu olan Nil Nehri Afrika havzasının onda birini kaplar. Yaklaşık olarak uzunluğu ise 6 bin 650 kilometredir.Dikkat çeken özelliği ise Afrika kıtasına can veriyor olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir