Kapat

Dünyanın En Büyük 5 Dağı

Anasayfa
Seyahat Dünyanın En Büyük 5 Dağı

Dağcıların en büyük tutkusudur dağlar. Birçok hissi tarif edilemez zaferler ve birçok yitik yaşam bulunur. Öyle ki bu tutku sonucunda bazı dağcılar tırmanan her 4 kişiden birisinin öldüğünü bildikleri halde bunu göze alarak tırmanmaya çalışırlar. Yani tarifi olmayan bir tutkudur dağcılık. Dağcılara en keyif verici şeylerden biride kesinlikle dünyanın en büyük dağları olarak sıraladığımız dağlara tırmanmak olacağını ön görür gibiyiz.

 

 

1 Everest Dağı

8842 m ile Dünyada bulunan en yüksek dağdır. Bu dağ Himalayalar’da bulunur ve Çin Halk Cumhuriyeti ile Nepal’i birbirinden ayıran bu dağ dağcıların en büyük hedeflerinden birisidir. İlk defa zirveye 29 Mayıs 1953’te Yeni Zellanda’lı Edmund Hillary ve Nepal’li Tenzing Norgay ulaşmıştır. Bu dağa çıkan ilk Türk ise 1995 yılında Ali Nasuh Mahruki olmuştur. Everest dağının çok yüksek olması nedeniyle orada oksijen eksikliği hissedilir. Bu sebeple Everest dağında hayvansal ya da bitkisel türde bir yaşam alanı bulunmamaktadır. 2.5 milyon yıl önce Hindistan yarımadası ile Tibet yaylasının birbirine yaklaşması sonucunda oluştuğu varsayılmaktadır.

Önerilen Yazı  Muğla'da Kesinlikle Gezilecek 5 Yer

 

 

2 K2 Dağı

2. en yüksek dağ olan K2 dağı, Çin Halk Cumhuriyeti ile Pakistan sınırı üzerinde yer alır. 8611 m ile dünyanın 2. en yüksek K2 dağının diğer bir ismi ise ”Godwin Austin”dir. Dünyada yükseklik bakımından 2. sırada yer almasına rağmen zorluk bakımından 1. sırada görülmektedir. Bu zorluk nedeniyle de dağcılar için ”kutsal zirve” olarak adlandırılır. Çok acımasız olan bu dağa tırmanan 4 kişiden birisi hayata gözlerini kapatmıştır. Bu dağın zor olmasının sebebi çok dik olmasıdır. Bu diklikte  daha fazla çiğ ve kaya düşmesine sebep olur. Bu dağa ilk defa 31 Temmuz 1954’te İtalyan Lino Lacedelli ve Achille Compagnoni tırmanmayı başaran isimler olmuşlardır. Bu dağa tırmanan ilk Türk isim ise yine Ali Nasuh Mahruki olmuştur.

Önerilen Yazı  Tatili Edirne'de Geçirmek İçin 5 Sebep

 

 

3 Kançencunga Dağı

Dünyanın en yüksek 3. dağı olan bu dağ 8586 m yüksekliğindedir. Hindistan ile Nepal arasında Himalayalar’da bulunur. Bu dağa ilk defa 25 Mayıs 1955’te Joe Brown ve George Band çıkmayı başaran isimlerdir. Bu iki isimden 50 yıl önce bu dağa tırmanmaya çalışılmış fakat bunu kimse başaramamıştır. Dağdaki dengesiz rüzgar şiddetleri ve dağın çok dik olması sebebiyle çıkışı zorlaştırmıştır.

 

 

4 Lhotse Dağı

Dünyanın 4. en yüksek dağıdır ve Himalayalarda yer alır. Bu dağın yüksekliği ise 8516 metredir. Genel olarak bu dağ kolay bir tırmanış hedefi olmasına rağmen bu dağın güney kısmından tırmanış yapmak oldukça zorludur. Bu dağın güney yüzü Dünyanın en dik tırmanış parkurudur bu nedenle buraya tırmananların çoğu başarısız olmuştur. Bu dağa ilk kez 18 Mayıs 1956’da Fritz Lunchsinger ve Ernst reiss tırmanmışlardır.

Önerilen Yazı  İtalya'da Gezilmesi Gereken 5 Yer

 

 

5 Makalu Dağı

8418 metrelik yüksekliğiyle dünyanın en yüksek 5. dağıdır ve Himalayalar’da bulunur. Çin Halk Cumhuriyeti ile Nepal sınırında yer alır. Bu dağa defalarca tırmanan kişiler olmasına rağmen hiç birisi başaramamıştır. Oldukça zorlu bir parkuru bulunur. Başarısızlıkların ardından en sonunda bu dağa ilk defa 15 Mayıs 1955’te Fransız Lionel Terray ve Jean Couzy tırmanmayı başaran isimler olmuşlardır. Bu iki kişi daha önce tırmanırken denenmeyen bir rota denemişler ve bu rota daha sonra diğer dağcılar içinde standart rota olmuştur.

“Dünyanın En Büyük 5 Dağı” üzerine 1 yorum

  1. Ayşe says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir