Kapat

Dünyanın En İyi̇ 5 Fi̇lmi̇

Anasayfa
Sanat Dünyanın En İyi̇ 5 Fi̇lmi̇
Dünyanın En İyi̇ 5 Fi̇lmi̇

Dünyada 7.sanat olarak kabul edilen sinema milyonları peşinden koşturmaya devam ediyor. Yeni birçok teknolojik gelişmeler ile artık sinema filmleri çok daha gerçek, olağan üstü görsel efektler ile kurgulanabiliyor. Ülkelerin ve kültürlerin tanıtımından, tarihin tozlu sayfalarına, beynin erişilmez hayal gücüne dek her şeyi bulabileceğiniz sinema filmleri özellikle dünyanın en büyük ekonomik devlerinden olan Amerika Birleşik Devletlerinde bile silah ve ilaç sanayinin ardından gelen 3. büyük sektör konumuyla ne demek istediğimizi sanırım çok daha iyi anlatmaktadır.

Fi̇lm Dünyası

Bazen gerçek hayattaki unutulmaz ders alınacak olaylara bazen gelecekten haber vermekte olan fantastik bir kurgu niteliğindeler. Peki bugüne dek en çok beğenilen, gişe hasılat rekorları kıran filmler nelerdir. Bizde bunları merak ederek en iyi film listemizi sizler için geniş bir araştırma ile gerçekleştirdik. Sizlere aşağıda vereceğimiz listeyi, tüm dünya üzerindeki insanların online olarak ulaşabildiği puanlama ve yorum yapabildiği %100 gerçek verilere dayanan son yıllardaki IMDB listelerinden derledik. IMDB denince tüm ülkelerde ve tüm dönemlerde sadece sinema filmlerini bulabileceğiniz yorumlar ve bilgiler barındıran çevrim içi doğru, gerçek bir veri tabanından bahsediyoruz. Buradaki izleyiciler aynı zamanda izledikleri filmler için anında oy kullanıp yorumlarını yazabilmekteler.

Önerilen Yazı  Netflix 'in En Popüler 5 Dizisi

Evet 10 üzerinden değerlendirme puanlarına göre dünyada bugüne dek seyredilen ve beğenilen ilk 5 film listemize sıra geldi.

En İyi̇ 5 Fi̇lm Li̇stemi̇z

Listemizin 1. sırasında yer alan en iyi film yaklaşık 1,8 milyon kişinin değerlendirmesi sonucu aldığı 9,2 puanıyla Esaretin bedeli geliyor. Başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın rol aldığı 1994 yapımı bu Amerikan filmi dram başyapıtlarından. Aslında film Stephen King’in ünlü Rita Hayworth ve Shawshank’ın Kefareti adlı Noella’sından uyarlanmıştır. İş yaşamının zirvesinde olan ancak kendisini aldatan karısını ve sevgilisini öldürerek ömür boyu ölüm cezası alan bankacı Ady Dufresne’nin ünlü Shawshank cezaevinde geçirdiği 20 yılı anlatır.

Önerilen Yazı  Münir Özkul Hakkında Az Bilinen 5 Şey

Listemizin ikinci sırasında ise unutulmaz en iyi film Baba gelmekte. Orijinal ismi The Gotfather olan filmimizinde beğenilme puanı 9,2 dir. Sicilya’dan göç etmiş Corleone ailesinin Amerika’da güç ve yaşam basamaklarını tırmanışını konu alan filmde son derece acımasız kurallarla yönetilen mafya aileleri arasındaki savaşa tanık olacaksınız. Bunun yanında ise aile ve aşk yaşamlarındaki kırılgan ve duygusal yapıyı muhteşem bir şekilde işleyen filmin başrollerinde Marlon Brando ve Al Pacino yer almaktadır. Maria Puzo’nun yazdığı aynı adlı romanından perdeye aktarılan bu film En iyi erkek oyuncu Oscar’ını Marlon Brandoya kazandırmıştır. Ayrıca aynı yıl film en iyi uyarlama senaryo dalında da Oscar kazanmıştır.

Listemizin en iyi film sıralamasında 3. sırada bir devam filmi olan The Gotfather 2 var. 1974 yapımı bu film seyirciden 9 puan alarak üçüncü sıraya yerleşti. Yazar Mario Puzo tarafından kaleme alınan filmi Ford Coppola yönetti. 6 adet Oscar ödülü almasıyla da rekor kırmıştır. Baba Marlon Brando2nun ölümünden sonraki oğullarının devam ettiği mafya imparatorluğunu ve daha da katılaşan dünyalarını yansıtan bu filmde sadece filmde 45 dakika görülen ünlü aktör Robert De Niro’da Oscar’ı evine götürmüştür.

Önerilen Yazı  En Etkileyici 5 Bollywood Filmi

4. sırada 2008 yapımı yine puanı 9 olan Kara Şövalye adıyla bilinen en iyi film var. Batman, Teğmen Gordon ve Adalet adamı Harvey Dent’in birlikteliği ile Gotham Caddelerinde unutulmaz karakter Joker’e karşı mücadelelerini konu alan bu film unutulmaz filmler listesinde yerini almıştır.

Sıra geldi listemizin sonu 5. sıradaki 1999 yapımı Yeşil Yol filmimize. En iyi film dalından, en iyi yardımcı erkek oyuncuya, en iyi film müziğine dek birçok alanda Akademi Ödüllerine aday gösterilen bu filmde doğa üstü güçlere sahip iyi kalpli dev adam John Ceffey’in kızını öldürmek suçundan idama çarptırılmasıyla başlayan serüvenini perdeye taşıyan dramdır.

“Dünyanın En İyi̇ 5 Fi̇lmi̇” üzerine 1 yorum

  1. GennadiyRiTex says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir