Kapat

Dünyanin En İyi̇ 5 Kadin Futbolcusu

Anasayfa
Spor Dünyanin En İyi̇ 5 Kadin Futbolcusu
Dünyanin En İyi̇ 5 Kadin Futbolcusu

Bugünkü futbolun temelini oluşturduğu kabul edilen 3000 yıl önceki Çin’de oynanan oyuna kadınlarında iştirak ettiğini, oynadığını söylersek yanlış olmaz. Duvarlara çizilen o döneme ait gravürlerde bu durumu görmek mümkün. Bunlar en büyük kanıtlar. Yani bu denli eski olan oyunu sadece erkeklerin ekseninde düşünmek çok yanlış olur. Bu örnekleri zamanımıza doğru çoğaltmak mümkün. 12.yüzyılda İngiltere’de kadın avamlarının oynadıkları oyunlardan, Yine 19. yüzyıla geldiğimizde İngiltere’nin başı çektiği ardından Kanada ve Fransa’ da devam eden modern futbolun kadın takımları en popüler devrine ulaşmıştır.

Dünyada Kadin Futbolu Kulüpleri̇

Yine ilk kadın futbol takımı da Britanya’da bu yüzyılda kurulmuştur. Bu ateş bu yüzyılın ortaları 1950’ den sonra ise hem Amerika Birleşik Devletleri’ne hem de Latin Amerika ülkelerine sıçrayarak yayılmıştır. Artık günümüzde 2002’ den bu yana U20 ve 2008’ den itibaren de U17 adıyla Kadınlar içinde Dünya kupaları oynanmaktadır. Kadınlarımız için futbolun tarihini kısaca özetledikten sonra tabii ki bu devirlere ya da günümüze isimlerini altın harflerle yazdıran bayan futbolculara değinmeden olmaz. Gelin hep birlikte dünyada başarılı en iyi kadın futbolcu listesinden ilk beşini mercek altına alalım.

Önerilen Yazı  Beşiktaş Değeri En Yüksek 17-18 Sezonu 5 Oyuncusu

En İyi̇ Kadin Futbolcular

1.En iyi kadın futbolcu dendiğinde bugün otoritelerin ve futbol severlerin en çok aklına gelen isim şüphesiz Marta yani lakabıyla bayan Ronaldo gelmektedir. Brezilya formasını üzerinde taşımış bayan futbol yıldızı Marta, ülkesinde kadın futbolcuların öncüsü ve en başarılısı olmayı başarmış bir isim. Çalımları, top çevirme teknikleri ve enfes golleriyle hala bu konunun otoritelerini kendine hayran bırakmayı başarmış bir bayan futbolcudur. Hatta zaman zaman gösteri maçlarında erkeklerin takımında yer alarak hiçbir eksiğinin olmadığını başarısıyla ispat etmeyi başarmıştır. Amerika ile oynanan maç sırasında attığı gol hala konuşulmakta ve ona en büyük ünü getirmektedir.

Önerilen Yazı  16-17 Sezonu Süper Lig En Çok Kazanan 5 Futbolcu

2.Sırada en iyi kadın futbolcu unvanını rekorlarla elde etmiş Abby Wambach geliyor. Amerika Birleşik Devletlerinde top koşturan Abby Wambach uluslararası maçlarda attığı gol toplamı olan 184 ile, sadece bayanlar gruplarında değil, erkekler arasında da Dünya rekortmeni bir golcü ve futbolcudur. Boyu 1.80 olan ünlü golcünün lakabı komple santrfordur. En ünlü olduğu gollerin kafa gölleri olduğunu belirterek sizleri bir kez daha şaşırtmak isteriz.

3. işte sırada üç numarada Mia Hamm. Yine Amerikalı bir efsane olan Hamm en iyi kadın futbolcu listesinde haklı yerini koruyor. Dünyada iki kez Yılın en iyi kadın futbolcusu seçilen bayan forvet golcü Hamm, Amerika Birleşik Devletleri için top koşturduğu Milli takımda 158 gole imzasını atmıştır. Dünyanın efsane ismi Pele ise onu bu başarılarından dolayı FIFA 100 arasındaki listeye gururla eklemiştir. Ceza sahası içerisinde durdurulamaz lakabı ve en ünlü olduğu uzak mesafelerden frikik golleriyle bilinmektedir.

Önerilen Yazı  Gıdıyı Yok Etmek İçin Yapılabilecek 5 Egzersiz

4. numarada ise futbol severler arasında yapılan anket ve oylamalarla birinci sırada yer alan Lieke Martens yer alıyor. 2009 yılında futbol kariyerine Hollanda’ da başlayan Martens. FIFA ve UEFA tarafından yılın futbolcu ödüllerine alışkın bir isim. 1.70 boyuyla kafa paslarında oldukça başarılı olan bu güzel en iyi kadın futbolcu ayrıca meslektaşları tarafından yapılan en iyiler araştırmasında aldığı 251 oyu, UEFA şampiyonu sırasında takımına koyduğu katkılarla kupayı evlerine götürmesini sağlamasıyla en iyi kadın futbolcu unvanını alarak elde etmiştir.

5. ve son sırayı Uzak Doğu’nun en iyi kadın futbolcularından Homare Sawaya veriyoruz. Daha 12 yaşına gelmişken Japonya’ da bulunan 1. ligdeki takımının en üst seviyesinde 10 numara ile top koşturmaktaydı. Yine bu yıllarda çağrıldığı Japonya Milli Takımında bu yıllara kadar 200 ‘den fazla gole imzasını atmayı başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir