Kapat

Dünyanın En İyi 5 Müzesi

Anasayfa
Seyahat Dünyanın En İyi 5 Müzesi

Eğer bir toplumun tarihi, kültürel, bilimsel ya da sanatsal geçmişini merak ediyorsanız, müzeler bu konudaki araştırmalarınızın mutlaka başında gelmelidir. Merak ettiğiniz bilgileri sadece kitaplardan veya internetten araştırarak öğrenmenin yanında müzelerdeki eserleri inceleyerek konulara olan bilgilerinizi genişletip arttırabilirsiniz. Sadece başka toplumların tarihlerini incelemek adına değil, kendi ülkenizin de geçmişini öğrenmek, yaşadığınız coğrafyayı tanımak, kültürel değerlerini daha iyi anlamak için tarihi müzeleri ya da ilginizi çekebilecek müzeleri araştırıp oralara gitmek önemli bir adım olacaktır.Eğer sizde bu bölgelerden herhangi birisine giderseniz bu 5 müzeyi gezmeyi sakın ihmal etmeyin.

 

 

5 Vatikan Müzeleri

1473′ te Papa Julius II tarafından kurulan Vatikan Müzeleri, şuan da bile Dünyanın en büyük müzeleri arasında yer almaktadır. Rönesans Dönemine ait koleksiyonlarını bu müzelerde görmeniz mümkündür. Özellikle de Rönesans Döneminin en ünlü eserlerinden biri sayılan Michelangelo‘ya ait “Son Yargılama” adlı resmin de bulunduğu Sistene Şapeli’nde, Vatikan’ da ki müzelerin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Sistene Şapeli gibi o dönemin papaları için inşa edilen saraylarda, çeşitli eserleri görmeniz mümkün olacaktır. Bazı müzelere giriş ücretsizken, bazılarında ise yalnızca 5-10 euro gibi ufak ücretler ödeyerek bu müzelere giriş yaparak gezebiliyorsunuz.

Önerilen Yazı  Roma'nın Gezilecek En Güzel 5 Yeri

 

 

4 Louvre Müzesi

Fransa’ nın Paris şehrinde bulunan müzede yaklaşık 300 binden fazla eser bulunmaktadır. Mısır, Yunan, Arap ve daha birçok medeniyete ait eserlere ev sahipliği yapılmaktadır. Dünya’nın en büyük ve adı en çok bilinen sanat müzesi olan Louvre’da, Mona Lisa ‘ da buna dahil olmak üzere Leonardo Da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü ressamların eserlerini görmeniz mümkündür. Oldukça fazla eserin bulunduğu bu müze haliyle çok geniş bir alanda yer almaktadır. Müzenin tamamını gezmek yaklaşık olarak 3 haftadan fazla sürebiliyormuş. Fakat Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesinde, sadece Fransa değil birçok medeniyete ait resimleri ve heykelleri incelemek sadece eserlerin hakkında bilgi sahibi olmak bile bu müzeyi gezmek için yetecek bir sebeptir.

Önerilen Yazı  Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

 

 

3 İngiltere Müzesi

İngiltere’nin Londra şehrinde bulunan müzede, Dünya’nın her bölgesinden getirilen Eskiçağ eserleri sergiye sunulmaktadır. Aslında müze 1753 yılında kurulduğunda sadece el yazmaları ve bazı antika parçalar sergilenmekteydi. Daha sonraları arkeolojiye ilginin arttığını fark eden müze yetkilileri, özellikle Anadolu ve Trakya bölgelerinden olmak üzere Dünya’nın çeşitli bölgelerinden paha biçilemez eserleri satın alarak müzede sunmaya başladılar. Halen Yunan ve Mısır Medeniyetlerine ait olan bir çok önemli eser bu müzede sergilenmektedirler.

 

 

2 Uffizi Galerisi

Floransa’ da bulunan Uffizi Galerisi, Batı’ nın en popüler ve en eski sanat müzeleri arasında yer bulunmaktadır. İtalyan ressam Sandro Botticelli’nin ünlü tablosu “Venüs’ün Doğuşu“, müzenin en popüler eseri olarakta gösterilmektedir. Eğer resme meraklıysanız ve yolunuz İtalya’ ya düşerse, Dünyaca ünlü ressamlardan Michelangelo, Leonardo Da Vinci, Rembrandt, Caravaggio ve Raphael gibi daha birçok ismin eserlerini görmek istiyorsanız Uffizi’ yi ziyaret etmeniz mümkündür. Giriş fiyatı 8-10 euro ve müzeye girmek için en sakin zamanında bile 2-3 saat kapıda kuyruk beklemeyi göze almanız gerekmektedir.

Önerilen Yazı  Dünyanın En Büyük 5 Dağı

 

 

 

 

1 Metropolitan Sanat Müzesi

New York’ ta bulunan Metropolitan Sanat Müzesi ya da diğer adıyla Met, 2 milyondan fazla esere ev sahipliği yapan, Dünya’nın en büyük müzelerinden birisi olarak sayılmaktadır. Mısır, Yunan, Avrupa, İslam ve Japon Sanatı gibi kategorilerde çeşitli eserleri görebilmeniz mümkündür. Anadolu’ da dahil olmak üzere Dünya’nın çeşitli coğrafyalarından alınan eserler bir araya getirilip meraklılarının incelemesi için Met’ de sergilenmektedir. Giriş fiyatı için belirlenmiş sabit bir ücreti yoktur. Ücretsiz olarak ya da ufak bir ücret karşılığı müzeyi gezebilmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir