Kapat

Dünyanın En Tehlikeli 5 Katil Balığı

Anasayfa
Hayvan Dünyanın En Tehlikeli 5 Katil Balığı

Dünyada bir çok canlının tehlikelisi ve tehlike arz etmeyen canlıları mevcuttur. Söz konusu balıklar olduğunda hele ki katil balıklar dediğimizde aklımıza hemen Köpekbalığı geliyor olabilir. Emin olun köpekbalığı burada ki canlılar arasından en masum olanı. Bu zamanda fanusta beslediğimiz sevimli balıkları bir yana bırakın, bunlar kadar masum olmayan balıklarda var. Temennimiz bunlarla hiç bir şekilde karşılaşmamanız. İşte geldik dünyanın en tehlikeli balıklarına :

 

 

5 Büyük Beyaz Köpekbalığı

Sizlere diğerlerine göre en masum olan canlı olan Büyük Beyaz Köpekbalığı ile başlamak istedik. Bütün dünyada ılıman sularda yaşamayı seven köpekbalığı Türkiye de ise en son 5 Temmuz 2008 yılında Erdemit Körfezinde 2 biray yakalandığı kayıtlara geçmiştir. Çenelerinde 3000’e yakın sayıda ki diş sıralar halinde bulunur. Filmlere konu olan bu köpek balığının koku alma duyusu diğer köpek balıkları gibi çok gelişmiştir. Ortalama olarak 100 litre suda bir kan damlasının kokusunu alabilir. Sadece bu duyum konusunda hassas olmayan köpekbalıkları avının kalp atışını dahi hissedebilir.

Önerilen Yazı  Görebileceğiniz En Değişik 5 Hayvan

 

 

4 Pirana

Küçük ama yırtıcılıkta önemli rol oynayan Pirana balıkları bile listemizde ki 4 üncü yerini alıyor iken bu yaydıkları ürperti yeterli değil. Günümüzde akvaryumlarda dahi beslenebilen piranalar oldukça korkutucu görünmelerine rağmen sürü halinde çok seri bir şekilde saldırıya geçip saniyeler içinde avını yiyebilirler. Ailelerine önem veren piranalar eğer aile bireylerinden biri yaralanmış ve kan kokusu duyuyorlar ise içlerinden gelen güdüye dayanamayıp o bireyi yerler. Suya giren hayvanlara, insanlara saldıran piranalar bunları yiyebilecekleri gibi suya düşen meyve tohumlarını da yerler. Piranaların yaşam alanları genellikle Amazon havzasının akarsularıdır.

Önerilen Yazı  En Büyük Sürüngen Olan Timsah'ın 5 Özelliği

 

 

3 Great Barracuda

(LIMITED INTERNAL RIGHTS) July 2008. Diver and great barracuda (Sphyraena barracuda) at Killibob’s Knob near East New Britian Province of Kimbe Bay in Papua New Guinea. Photo credit: © Jeff Yonover

Duruşuyla bile ürkütücü olan bu balık dünyanın dört bir tarafında ki tropikal okyanuslarda yaşar. Köpekbalıkları gibi Great Barracuda’larda yüzücüler için tehlike olarak bilinirler. Eğer üzerinde parlayan bir kıyafetiniz var derinliklerin içine daldıysanız olası bir Barracuda’nın dikkatini çekmeniz muhtemeldir. Diplere daldığınızda yakaladığınız balıklara ve size saldırma olanağı yüksektir.

Önerilen Yazı  Tembel Hayvan Hakkında Bilinmeyen 5 Şey

 

 

2 Afrika Kaplan Balığı

Güney Afrika’da bulunan çok tehlikeli bir balık olmakla beraberinde boyları 2 metreyi aşmaktadır. Avlarına saldırdıklarında ağzında bulunan salgı kanın pıhtılaşmasını engelleyecek özelliktedir. Bu sayede ısırdığı avı kan kaybından ölmektedir. Balıklar salgıladıkları bu sıvı sayesinde eğer ağızlarından yaralanır iseler kendi silahıyla kendi beynine sıkmak diye tabir ettiğimiz bu salgıladıkları sıvı sayesinde kan kaybından ölümlerine sebep olurlar.

 

 

1 Koca Başlı Yılan Balığı

 
Fishzilla olarak bilinen bu canlı balık kendi yaşam alınında hiç bir rakibi olmadığı karada 4 gün boyunca yaşayabildiği ve önüne çıkan her şeyi yiyebilecek güçte olduğu bilinmektedir. Yüzgeçleri ile yürümeye benzer bir hareket yapan bu balık ABD’de 2002 yılından sonrasında başına musallat olmuş, insanların bu balığı ölü yada diri yakalamaları durumunda para ile ödüllendirmiştir. Uzunluğu neredeyse hemen hemen 1 metreye kadar ulaşabilir.

“Dünyanın En Tehlikeli 5 Katil Balığı” üzerine 1 yorum

  1. kemal says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir